Autor Wątek: Forumowe Lekcje Języków  (Przeczytany 3865 razy)

Offline Ghoster

Forumowe Lekcje Języków
« dnia: Wrzesień 21, 2011, 14:13:29 »
Ostatnimi czasy niezwykle zainteresowałem się nauką języków naturalnych, z czym zresztą chciałbym wiązać swoją przyszłość. Niestety, aktualnie zarówno przez szkołę jak i pracę po prostu nie mam czasu na szukanie informacji o językach po omacku w internecie; a i tak w większości przypadków dobrych lekcji z konkretnego języka na inny nie ma. No; wszystko jest po angielsku, ale to się niejako mija z celem w niektórych przypadkach.
I tutaj odzywam się do was; skoro to forum traktuje o językach (czy to sztucznych, czy też naturalnych), to czemu by nie stworzyć kilku tematów o nauce języków? Niektórzy tworzą lekcje konlangów, ale wszyscy wiemy, że i tak nikt tu się raczej nie uczy konlangów; bo i po co? Do niczego nam się to nie przyda i każdy mi tu przyzna rację; toteż piszę ten tekst (orędzie?), żeby was zachęcić do stworzenia lekcji języków naturalnych, w których zawsze można się kogoś spytać odnośnie poszczególnych rzeczy. Ze swojej strony mógłbym zaoferować lekcje niderlandzkiego, a sam byłbym niezwykle zainteresowany (oraz wdzięczny), gdyby ktoś postanowił napisać coś o rosyjskim, niemieckim bądź greckim.
Oczywiście rozumiem, że podawanie wymowy może być mylące (w końcu nie jesteśmy natywnymi użytkownikami tych języków, a i dobrze wiemy, że wikipedia kłamie), niemniej informacje o gramatyce, odmianach, deklinacjach i temu podobnych rzeczach mogły by być bardzo przydatne.

Co o tym myślicie?

Offline Mścisław Bożydar

• Πατριάρχης Γλώσσοποιίας
  • Batiuszka
Odp: Forumowe Lekcje Języków
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2011, 14:18:21 »
Podoba mi się. Zaklepuję prowadzenie kursu ukraińszczyzny (co będzie się zasadniczo sprowadzało do tłumaczenia książki na polski)
Nigdyś się nie uczył niemieckiego?
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?

Offline Canis

« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 21, 2011, 16:32:47 »
Popieram. Stworzę ku temu odpowiedni dział, jak zwykle, w ciągu 24h (prokrastynacja mocno). Radzę przy tym, by osoby chcące uczyć po swojemu i w pojedynkę zawierały swój nick w nazwie tematu, np. "ukraiński u Ghostera" i tak dalej. Ale to nauka języków - rzecz potrzebna - mnie się bardzo bardzo marzy porządne opracowanie. Dam dodatkowe punkty lansu osobom, które zrobią artykuły o natlangach na Wiki, takie, że angielska Wikipedia się schowa...

Offline spitygniew

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 21, 2011, 18:15:16 »
Pewnie miał w szkole, ale patriotycznie nie uważał na lekcjach.
P.S. To prawda.

Offline Feles

« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 21, 2011, 19:03:51 »
Popieram. Stworzę ku temu odpowiedni dział
Nie to.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Ghoster

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 21, 2011, 19:41:44 »
Podoba mi się. Zaklepuję prowadzenie kursu ukraińszczyzny (co będzie się zasadniczo sprowadzało do tłumaczenia książki na polski)
"Zaklepuję"? W moim zamyśle to nie ma być kolejny projekt, w którym każdy uczestniczy w jednej kategorii i wszyscy inni wara od tego. Tym bardziej, że samo tłumaczenie praktycznie rzecz biorąc nie nauczy się tak dużo jak kilka jasno wytłumaczonych tabelek i opisów.

Pewnie miał w szkole, ale patriotycznie nie uważał na lekcjach.
Przez rok miałem dwie godziny tygodniowo, przy czym poza szkołą nie używałem tego języka nigdy. Potem miałem rok przerwy; a, no i warto napomknąć, że angielskiego uczyłem się 6 lat i nic nie umiałem.
O ile w amerykańskim angielskim już biegle mówię, to z niemieckiego nie pamiętam właściwie nic, toteż jedyne co mogę powiedzieć to wyrecytować "Der König in Thule". Ale za to, nie wiem jakim cudem, mam bardzo dobrą wymowę.

Dam dodatkowe punkty lansu osobom, które zrobią artykuły o natlangach na Wiki, takie, że angielska Wikipedia się schowa...
Phi, jak czytam te wszystkie bzdury o niektórych językach to nie wiem czy będzie to tak wielki problem. xd

Popieram. Stworzę ku temu odpowiedni dział[...]
Nie to.
Dlaczego nie?

Offline lehoslav

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 21, 2011, 19:50:25 »
Ale za to, nie wiem jakim cudem, mam bardzo dobrą wymowę.

Chętnie posłuchamy :-P

Offline Mścisław Bożydar

• Batiuszka
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 21, 2011, 20:07:16 »
Tym bardziej, że samo tłumaczenie praktycznie rzecz biorąc nie nauczy się tak dużo jak kilka jasno wytłumaczonych tabelek i opisów.
OK, lekcje będą łopatologiczne.

Offline Hapana Mtu

« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 21, 2011, 21:11:35 »
O, fajna idea.
Ja już od jakiegoś tygodnia bawię się z niezłymi skutkami w korespondencyjne wykładanie praktycznej gramatyki tureckiej. Mogę wrzucić te pliki na form, gdyby kto był zainteresowany.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|

Offline Mścisław Bożydar

• Batiuszka
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 21, 2011, 21:47:28 »
A ktoś byłby zainteresowan ukrajinśkim?

Offline BartekChom

« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 21, 2011, 21:57:38 »
Powiedzmy, że ja bym był. Jestem rodzimym użytkownikiem polskiego, do rosyjskiego mam niezły słownik z gramatyką - powinno być łatwo. Najbardziej interesuje mnie kilka wyrazów o regularnej odmianie, żebym mógł składać zdania.

Holenderskim zresztą też - może zapamiętam jakieś wskazówki, żebym mógł coś pisać po holendersku, a nie tylko domyślać się znaczenia, zresztą w dużym stopniu po omacku.

A sam mogę uczyć najwyżej niemieckiego. Ale nie mam pomysłu, od czego zacząć. Szczegółów wymowy w praktyce nie znam.

Offline Feles

« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 21, 2011, 22:11:41 »
A sam mogę uczyć najwyżej niemieckiego. Ale nie mam pomysłu, od czego zacząć. Szczegółów wymowy w praktyce nie znam.
Mógłbym niecoś pomóc.
Abstrahując, przypomniało mi się, jak w podstawówce tworzyłem własny podręcznik języka niemieckiego. :-)

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Ghoster

« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 21, 2011, 22:29:16 »
Ale za to, nie wiem jakim cudem, mam bardzo dobrą wymowę.

Chętnie posłuchamy :-P
Niestety; nie mam mikrofonu. xd

Tym bardziej, że samo tłumaczenie praktycznie rzecz biorąc nie nauczy się tak dużo jak kilka jasno wytłumaczonych tabelek i opisów.
OK, lekcje będą łopatologiczne.
Noż ja p[...]ę, czy na tym forum naprawdę co chwila ktoś się musi czepiać takich pierdół?

O, fajna idea.
Ja już od jakiegoś tygodnia bawię się z niezłymi skutkami w korespondencyjne wykładanie praktycznej gramatyki tureckiej. Mogę wrzucić te pliki na form, gdyby kto był zainteresowany.
A ktoś byłby zainteresowan ukrajinśkim?
Odpowiedź brzmi; Tak!
Po to wyszedłem z tą ideą, zawsze znajdzie się ktoś zainteresowany tymi językami; opisujcie co umiecie, może dzięki takim lekcjom internetowym nawet jacyś nowi użytkownicy przybędą i się zainteresują przy okazji językotwórstwem. xd

[...]Holenderskim zresztą też - może zapamiętam jakieś wskazówki, żebym mógł coś pisać po holendersku, a nie tylko domyślać się znaczenia, zresztą w dużym stopniu po omacku.[...]
Postaram się dobrze opisać gramatykę, chociaż na pewno będą problemy; języka uczę się na żywioł, toteż teraz nie składam zdań wedle reguł tylko automatycznie mówię wedle dobrego szyku zdania, niemniej postaram się.

Mógłbym niecoś pomóc.
Abstrahując, przypomniało mi się, jak w podstawówce tworzyłem własny podręcznik języka niemieckiego. :-)
Także byłbym zainteresowany.

zavadzky

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 21, 2011, 23:50:04 »
Mógłbym niecoś pomóc.
Także byłbym zainteresowany.
[/quote]
Mam 5 metrów za sobą parę książek o niemieckim, więc też jakby co mogę być przydatny, mimo że z językiem kontakt już nie jest taki jak dawniej.

Ukraińskim byłbym zainteresowany tyż.

Offline lehoslav

« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 21, 2011, 23:50:43 »
Szczegółów wymowy w praktyce nie znam.

Jakby co to w tej kwestii mogę pomóc.
Np. jakimiś złośliwymi komentarzami ;-)