Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 174456 razy)

Offline spitygniew

Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #2025 dnia: Październik 04, 2019, 19:54:48 »
Czy w tych "Gorkach" chodzi o dzisiejszy Niżny Nowogród? Jeśli tak, to czy ta nazwa była traktowana standardowo jako liczba mnoga, czy to "błąd"?  Dziwne mi się to wydaje...
I tak, to jest dywan xD
P.S. To prawda.

Offline Siemoród

« Odpowiedź #2026 dnia: Październik 04, 2019, 20:10:31 »
Niżny Nowogród to był za Sowietów Горький, Rosjanie by tego nie przekręcili do Горки. Chodzi tu oczywiście o podmoskiewskie Большія Горки, nazwane potem lenińskimi.
Ej Sluwioni jist ją nasa
sluwenska rec zîwa,
pukie nás truwe zîwåtak
za nás narod bėje!

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #2027 dnia: Październik 04, 2019, 20:58:20 »
 Ja pierdole, Spity... xD

Offline draker

« Odpowiedź #2028 dnia: Grudzień 19, 2019, 14:03:30 »
Mam pytanie, proszę o nie banowanie, a rozwianie wątpliwości.
-Jeśli mówię za tydzień, może to oznaczać po prostu 7 dni traktowane jako dni kiedy jest jasno, nie 7 dób, liczba dni nie dób?
I wtedy mówiąc na końcu np. programu tv "za tydzień" myślę o 7 dniach nie dobach, to pierwsze znaczenie wyżej.
- Bądź mówię za dzień to oznacza dzień jako jutro czy za dniem który trwa, za dwa dni wliczam dzień trwający czy dzień liczony od jutra?
-Podobnie czy określenia za rok można używać do określeń rocznika, nie tylko roku jako 12 miesięcy?
Będę wdzięczny za ostatnie zdanie w tej kwestii.

Offline CivilixXXX

• نجلن وتست فرم
  • Pochwalisze: 78 razy
  • Konlangi: Tadiracki, Kawski, Ziamański, Nâpâsei, Alpejski, Ippoński, Suchy.
« Odpowiedź #2029 dnia: Grudzień 19, 2019, 16:03:52 »
  • Wiedza o banowaniu
  • Pytanie o tydzień
Gdyby to był dziskród, wstawiłbym jemoćkię þąkingu za ten kolejny, trzeci już powrót rendera (czy, jak wynikało z drugiego powrotu panii render).
مرگ بر آمريكا

Offline Úlfurinn

« Odpowiedź #2030 dnia: Grudzień 19, 2019, 18:56:59 »
Mam pytanie, proszę o nie banowanie, a rozwianie wątpliwości.
-Jeśli mówię za tydzień, może to oznaczać po prostu 7 dni traktowane jako dni kiedy jest jasno, nie 7 dób, liczba dni nie dób?
I wtedy mówiąc na końcu np. programu tv "za tydzień" myślę o 7 dniach nie dobach, to pierwsze znaczenie wyżej.
- Bądź mówię za dzień to oznacza dzień jako jutro czy za dniem który trwa, za dwa dni wliczam dzień trwający czy dzień liczony od jutra?
-Podobnie czy określenia za rok można używać do określeń rocznika, nie tylko roku jako 12 miesięcy?
Będę wdzięczny za ostatnie zdanie w tej kwestii.

A jeśli mówię, że jesteś zjebane, to mówię prawdę czy mam rację?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2019, 18:58:37 wysłana przez Úlfurinn »

Offline Pluur

« Odpowiedź #2031 dnia: Sierpień 15, 2020, 23:32:21 »
Czy istniała jakaś słowiańska nazwa Finlandii i okolic? Jedyne co pamiętam, to to że Estonię Czudzią zwano.

Offline Siemoród

« Odpowiedź #2032 dnia: Sierpień 16, 2020, 01:56:01 »
Finlandja jako taka nie istniała, a szeroko rozumiane plemiona fińskie żyły na obszarze w zasadzie od północnej Skandynawji po Powołże. Czudź to była chyba ogólnikowa nazwa wszystkich tych plemion, ale na przykład Powieść minionych lat wymienia następujące plemiona:
Ї се суть инии ꙗзыцѣ . иже дань дают̑ Руси . Чюдь̑ . Весь . Мерѧ . Мурома . Черемись . Мордва . Пѣрмь . Печера . Ꙗмь . Литва . Зимѣгола . Корсь . Нерома Л . Либь . си суть свои ꙗзыкъ имуще ѿ колѣна Афетова . иже живуть на странахъ полунощныхъ
Oczywiście są tu też plemiona bałtyckie jak Litwini, Zemgalowie, Kuroni(?)

Staroruskie kroniki są świetną kopalnią różnych starych etnonimów.
Ej Sluwioni jist ją nasa
sluwenska rec zîwa,
pukie nás truwe zîwåtak
za nás narod bėje!

Offline Ainigmos

« Odpowiedź #2033 dnia: Sierpień 16, 2020, 10:46:31 »
Czy wyraz wstrzemięźliwość ma coś wspólnego etymologicznie z wyrazem strzemię?
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja

Offline Siemoród

« Odpowiedź #2034 dnia: Sierpień 16, 2020, 12:27:26 »
Czy wyraz wstrzemięźliwość ma coś wspólnego etymologicznie z wyrazem strzemię?
Według Brü jest to zmieszanie słów wstrzymałość oraz sromięźliwość (od sromu czyli wstydu). Dziwna formacja.
Ej Sluwioni jist ją nasa
sluwenska rec zîwa,
pukie nás truwe zîwåtak
za nás narod bėje!

« Odpowiedź #2035 dnia: Sierpień 16, 2020, 17:09:26 »

Offline Siemoród

« Odpowiedź #2036 dnia: Sierpień 16, 2020, 22:55:25 »
Też brzmi sensownie, ale wymaga istnienia jakiegoś słowa typu *wstrzemięga. Gdyby to była formacja typu włóczyć-włóczęga, to jednak spodziewalibyśmy się jakiegoś *wstrzymięga (od wstrzymać). W sumie żadne z tych wyjaśnień mnie nie przekonuje.
Ej Sluwioni jist ją nasa
sluwenska rec zîwa,
pukie nás truwe zîwåtak
za nás narod bėje!

Offline Ainigmos

« Odpowiedź #2037 dnia: Wrzesień 01, 2020, 16:44:23 »
Czy obecna w prośbach forma czasownika proszę występuje w formie osobowej w pierwszej osobie liczby pojedynczej czy może raczej w bezosobowej wbrew pozorowi koniugacji osobowej, jak to odbiera wiele Polaków?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2020, 05:57:51 wysłana przez Ainigmos »
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja

Offline QRSGN

• Przewodniczący Rady Języka Idei
  • Pochwalisze: 30 razy
  • Konlangi: Języki Idei: LšG oraz Nowoga
« Odpowiedź #2038 dnia: Wrzesień 01, 2020, 19:07:34 »
O Boże - właśnie sobie uświadomiłem, że przywieszona na drzwiach sklepu kartka „Proszę ciągnąc” jest w tej samej pierwszej osobie liczby pojedynczej co w wyrażeniu „Proszę Cię Brygido, weź otwórz te drzwi” - przeze mnie zawsze „proszę” w pierwszej sytuacji było odbierane jako forma bezosobowa.
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei