Autor Wątek: Retszycki [szkic rekreacyjny; Odprysk]  (Przeczytany 1138 razy)

Offline Hapana Mtu

Retszycki [szkic rekreacyjny; Odprysk]
« dnia: Kwiecień 13, 2015, 11:32:26 »
Retszycki to kolejny język ze świata Odprysku. Mówią nim Retszyci zamieszkali we wschodniej Aristacie, na zachodnim wybrzeżu Zatoki Brezji (na mapie pod nr. 24). Nazwy Retszyci i retszycki to egzonimy, sami Retszyci nazywają się Noporami (Нопорик), czyli dosł. Jednogłowymi, gdyż pokutuje wśród nich wyobrażenie, jakoby obcy miewali po kilka głów.

W odróżnieniu od dotychnio powstałych języków Odprysku retszycki ma dość przyjazną fonologię (jeśli tylko zignorzyć obecność /ɡ͡ɣ/), znośną ortografię (jeśli zignorzyć użycie <g> w cyrylicy) i wyjątkowo prostą prostacką morfologię. I to wszystko, co na razie ma. Innymi słowy: nic ciekawego.

Samogłoski
а [a] е [e] и [i] о
Spółgłoski
б [b] п [p] д [d] т [t] г [g] к [k]
ж [ʤ] ч [ʧ] гх [ɰ~ɡ͡ɣ] кх [k͡x]
в [v] ө [f] з [z~ʒ] с [s~ʃ] х
  • g [ɰ~ɣ]

р [ɹ~ə] л [l] м [m] н [n] и [j] у [w]

łacinka i greka
[close]
Uwagi do wymowy:
ʒ i ʃ są alofonami z i s w pozycji przed i
ɣ i ɡ͡ɣ spotyka się tylko w nielicznych idiolektach
ɹ bywa realizowane jako ə w kodzie sylaby, np. апор ['apoɹ~'apoə]
sylaba ma model CVCC
akcent pada na pierwszą sylabę
słowa nie zaczynają się od ɹ
historyczne słowa zaczynające się od ɹ dostały protetyczne o, które ignoruje się przy ustalaniu miejsca akcentu, np. орот 'ujście' wymawia się [o'ɹot], bo historycznie brzmiało *рот

W gramatyce język ma dwie liczby (pojedynczą i mnogą), dwa przypadki (mianownik i dopełniacz) i bliżej jeszcze nieokreśloną liczbę innych kategorii gramatycznych.

Co znamienne, w języku retszyckim funkcjonuje kilka końcówek o postaci -ик [ik~jk]. Są to całkowicie różne końcówki, z których każda ma odrębne pochodzenie, i jedynie przypadek sprawił, że wszystkie wyglądają identycznie.

Pierwsze -ик, jakie poznamy, jest wykładnikiem regularnej liczby mnogiej.
апор 'głowa'
апорик 'głowy'
Jak łatwo wywnioskować, istnieje też nieregularna liczba mnoga. Kilka przykładów poniżej.
nieregularna mnoga
[close]
Kolejne -ик tworzy dopełniacz.
апор 'głowa'
апорик 'głowy'
Jeśli dopełniacz i liczba mnoga występują jednocześnie, to oba -ик zjadają się i zostaje tylko jedno.
апорик 'głowy'
апорик 'głów'

-ик jest też sufiksalną postacią 3. os. obu liczb czasownika 'być' w czasie teraźniejszym
апор 'głowa'
апорик 'głowa jest'

Zaś przy odmianie czasowników -ик jest wykładnikiem 3. os. obu liczb w formach czasu teraźniejszego (inne osoby są identyczne z bezokolicznikiem).
оро 'pluć; pluję, plujesz, plujemy, plujecie'
ороик 'pluje, plują'
Oczywiście jest też kilka czasowników nieregularnych, przykłady poniżej.
czasowniki nieregularne
[close]

OK, a teraz zagadka - jakie końcówki z jakiego natlangu zostały sparodiowane w postaci retszyckich -ик?
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|

Offline Widsið

Odp: Retszycki [szkic rekreacyjny; Odprysk]
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2015, 11:56:33 »
Angielskie -s.

Offline Spiritus

« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2015, 19:04:56 »
Nawet nie sparodiowane - raczej dokładnie zerżnięte ;p.
Nawet chciałem o tym gdzieś pisnąć ostatnio na forum, ale doszedłem do wniosku, że jest to za oczywiste.

Offline Qrczak

• Sylabica
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2015, 10:12:22 »
Czym się w ręcznie pisanej cyrylicy różni g od д?

Offline Hapana Mtu

« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2015, 10:42:11 »
Nawet nie sparodiowane - raczej dokładnie zerżnięte ;p.
Nawet chciałem o tym gdzieś pisnąć ostatnio na forum, ale doszedłem do wniosku, że jest to za oczywiste.
Zerżnięte z kilkoma kosmetycznymi zmianami, angielski nie ma m. in. head's jako skrót od head is. Ale fakt, zagadka nie była trudna.
Najpierw kusiło mnie, żeby opublikować tę gramatykę bez komentarza i dopiero, gdy ktoś napisze "OMB, co za nublang, jak można zrzucać tyle funkcji na jeden morfem", z tryumfem stwierdzić, że przecież angielski robi właściwie to samo.
Zresztą to angielskie -s irytowało mnie swoją zbytwielofunkcyjnością już w podstawówce.
Czym się w ręcznie pisanej cyrylicy różni g od д?
Małe д zapisuje się w wersji trójkątnej, tzn. jak Δ.

Offline Lukas

« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 16, 2015, 17:57:08 »
Chyba tylko mw retszyckiej cyrylicy. Ja na języku rosyjskim zawżdy uczyłem się ze małe g cyryliczne wyglada bliżej naszego małego pisanego i.

Offline Hapana Mtu

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2015, 19:29:05 »
Retszycka cyrylica ma po prostu dodatkową literę, która wygląda jak łacińskie g. A że małe pisane cyrylickie д wygląda zazwyczaj jak małe pisane łacińskie g, to Qrczak zadał słuszne pytanie o sposób ich rozróżnienia (który, jak już wyjaśniłem, polega na użyciu jednej z rzadszych wersji zapisu małego pisanego cyrylickiego д w postaci trójkąta). O małym cyrylickim г nikt tu nie mówił, bo z nim nic istotnego się nie dzieje.