Autor Wątek: Nosowość  (Przeczytany 6743 razy)

Offline tgz

  • Wiadomości: 24
Nosowość
« dnia: Kwiecień 19, 2015, 13:36:35 »
Cytuj
Вшисци луѕе роѕа̃ се̃ волны и ро́вны под взґлэ̃дэм свэй ґодносьцы и свих прав. Са̃ оны обдаръэны розумэм и суменем и повынны постэ̃поваць вобэц инних в духу братэрства.

Moim zdaniem zmorą większości cyrylic publikowanych tu na forum są… jusy. Tak śmiesznie wyglądające literki na które nawet zaczyna brakować pikseli na ekranie uniemożliwiłyby jakieś ewentualne wdrożenie takiego zapisu gdziekolwiek. Publikując moją cyrylicę mam więc pytanie – jak inaczej można by zapisać więc samogłoski nosowe? Wśród pomysłów takich jak twardy znak po samogłosce moje tyldy nie wyglądają tak chyba tragicznie, nie? :D

Nosowości pominąć się chyba nie da. Nadal występuje ona na szeroką skalę w mowie potocznej (przynajmniej w moim rejonie…), więc takie rozwiązania również mnie nie przekonują.
 

Offline Ghoster

Odp: Nosowość
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2015, 14:02:45 »
O prostocie zapisu jusów już się wypowiadałem wiele razy, zatem uważam, iż wszelkie gadanie typu "jusy są skomplikowane/jest w nich dużo kresek" są przesadzone, bo jusy zapisać można oba dwiema prostymi kreskami w piśmie odręcznym, a na czcionkach komputerowych to raczej nikomu różnicy nie robi.

Inna sprawa, że przecież polskie ogonki są wynalazkiem czysto polskim i można je uznać za tradycję. Cholera, czemu by i nie zapisywać nosówek jako "э̨ ę" oraz "ą я̨/ǫ ę̈" (oczywiście unikod nie potrafi tych ogonków dobrze umiejscowić, no ale trudno)?
 

Offline tgz

  • Wiadomości: 24
Odp: Nosowość
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2015, 14:13:29 »
IMHO nawet kursywy jus w środku tekstu przypomina raczej chiński znaczek. Co do ogonków… nie tak źle, gdyby nie to, że dziwnie się to wyświetla,
 

Offline Борівой

  • Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Wiadomości: 3 153
  • Thanked: 35 times
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
Odp: Nosowość
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2015, 14:31:01 »
Ѫ Я - moim zdaniem bardzo ładnie :) Ja poza tym nie zapisuję różnicy między ą a ę, tak jak między o a ó, e a twardym jerem
 

Offline Wedyowisz

Odp: Nosowość
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2015, 20:01:56 »
Ogonki i ó w cyrylicy — fuj. To jak instalować w linuksie internet explorera czy cóś.

@tgz: z jakiego regionu jesteś? Co rozumiesz przez nosowość występującą na szeroką skalę? Ę, ą wymawiane synchronicznie? Wymawiane z półsamogłoską [ɰ̃] w każdej pozycji?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2015, 20:07:50 wysłana przez Wedyowisz »
стань — обернися, глянь — задивися
 

Offline tgz

  • Wiadomości: 24
Odp: Nosowość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2015, 20:33:06 »
@Wedyowisz: Jestem z Bydgoszczy… nie znam się na gwarach więc nie wiem z czego to wynika, ale często słyszę synchroniczne ę (ą rzadziej). Albo mi się wydaje ._.
Co do ó… planowałam początkowo ō, ale to wygląda jeszcze dziwniej. Chciałam zachować jednoznaczność, więc musiałam uwzględnić to jakimś znakiem diakrytycznym.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2015, 20:41:31 wysłana przez tgz »
 

Offline Toyatl

Odp: Nosowość
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 22, 2015, 19:03:13 »
Publikując moją cyrylicę mam więc pytanie – jak inaczej można by zapisać więc samogłoski nosowe? Wśród pomysłów takich jak twardy znak po samogłosce moje tyldy nie wyglądają tak chyba tragicznie, nie? :D

Nosowości pominąć się chyba nie da. Nadal występuje ona na szeroką skalę w mowie potocznej (przynajmniej w moim rejonie…), więc takie rozwiązania również mnie nie przekonują.
jak jescze bawiłem się tym paskudnym alfabetem, nosówki oznaczałem odpowiednią samogłoską + "ŋ".
выглωŋдало то мнєй вєŋцей так паршывє, як на залоŋчоным пҏыкладє.