Język ikanejski [Ziemlia]

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Listopad 22, 2015, 15:42:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Język ikanejski to następny język Ziemli. Jest to jeden z języków klasycznych zachodnich rubieży głównego kontynentu Ziemli. Tak, mapy kieeedyś będą, ale nie wiem kiedy, bo póki zdecydowałem się na ich dwukrotne powiększenie w paincie. :D
Zacznijmy od terenów, gdzie używany był język ikanejski. Ikanowie o to zamieszkiwali dość ciepły obszar wysp, z których główna z nich zwana Erefą (ē-rē-n-ɸe) była czymś wielkością w pół drogi między Cyprem a Kretą. Skąd Ikanowie przybyli na Erefę, nie wiadomo. Wiadomo tylko, że nie są pierwszym żyjącym tam ludem. Wcześniej Erefnę zamieszkiwał inny lud, którego język i kultura w świecie Ziemli pozostały nierozszyfrowane, gdyż używały one pisma hieroglificznego.Po około trzystu latach od podboju omawianego obszaru wysp, ukształtowała się Cywilizacja Ikanejska. Małe państewka tego obszaru zaczęły handlować z co dalszym ośrodkami handlu, dokąd powoli zaczęło przeciekać Hieroglificzne Pismo Ikanejskie i język ikanejski. Ten stan zajął następne sześćset lat. Po tym okresie w wyniku klęsk żywiołowych na kontynencie doszło do ograniczenia wpływów Cywilizacji Ikanejskiej na bardziej lokalną skalę. Na te czasy datuje się także utworzenie sylabariusza ikanejskiego. Choć Ikanowie politycznie stracili bardzo na znaczeniu, w tym okresie rozkwitała nauka i sztuka Ikanejska. Okres ten zakończony został poprzez inwazję ludów Noarskich - zamieszkujących od dawna część okolicznych wysp i wybrzeża kontynentu najbliższe Erefie. Ikanejski jako język codzienny przetrwał pod panowaniem Noarów jeszcze paręset lat. Jako język piśmiennictwa był aktywny jeszcze przez 150 lat na Erefie, w końcu wyparty przez język noarski w tej sferze (który też opiszę), po tym jak na podstawie sylabariusza ikanejskiego powstał alfabet noarski. Ikanejski jako język pisany, a dokładniej różne lokalne wykładnie języka ikanejskiego (w prestiżowym piśmie hieroglificznym) były używane dużo-dużo dłużej i dały podstawę używanym w późniejszych okresach pismom hieroglificznym dużych połaci kontynentu.

Chronologia (rok zero = podbój Erefy)

  • -50 Pierwsze grupy Ikanów (póki co pokojowo) przedostają się do Erefy
  • -14 Pierwsza wojna Ikanów z Pra-Erefijczykami. Wojna przegrana przez Ikanów
  • -9 Druga wojna Ikanów z Pra-Erefijczykami. Ikanowie zdobywają część wysp. Pewne grupki wdzierają się na Erefę
  • -2 do 0 Trzeca wojna, całkowite pokonanie Pra-Erefijczyków, zdobycie stolicy, napływ ludności.
  • 0-300 Kształtowanie się Cywilizacji Ikanejskiej
  • 300-900 Wczesny okres klasyczny. Rozkwit polityczny Ikanów
  • 900-1100 Okres Klasyczny
  • 1100 Inwazja Noarów
  • 1100 - 1250 Okres postklasyczny
  • 1600~1700 Ostatnie zapiski w języku ikanejskim w noarskim piśmie alfabetycznym
  • 2300 Ostatnie użycie czystych Hieroglifów Ikanejskich
Daty oczywiście są w miarę symboliczne.

Język Ikanejski
Dźwięki
Spółgłoski
n r l
ɴ ʜ
t d k
ɸ s
w j h

Samogłoski

Czyste
i
e o
a

Dyftongi
ei oi
ea ao

Długie
ī*
ē ō

*Samogłoska występująca w ograniczonej liczbie wyrazów.

Budowa Sylaby
Sylaby przyjmują zazwyczaj budowę (S)CV(V)(R)
Możliwy jest rozziew. W końcu sylaby mogą występować dźwięki n r l. Ciekawe są dźwięki w, j, h, które występują TYLKO w nagłosie, z dwoma wyjątkami. Przed spółgłoska w nagłosie może stać jeszcze spółgłoska s lub h.

Morfologia
Występują dwa rodzaje fleksji.

  • Fleksja imienna - rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki, zaimki, liczebniki
  • Fleksja słowna - czasowniki, przysłówki

Fleksja Imienna
Zanim przejdę do fleksji imiennej, najpierw chciałbym omówić budowę ikanejskiego rzeczoniwka/przymiotnika. Otóż składa się on z trzech części:
rdzeń (niesie główne znaczenie) - "końcówka" fleksyjna - coś a la klasyfikator.

Przypadki:
Ergatyw, Absolutyw, Zelażny, Ablatyw (skąd?), Genetyw (czyj?), Datyw (dla kogo? nigdy komu?).

Istnieją cztery deklinacje:

  • N-deklinacja: saɸa-n-or woda
  • Deklinacja duplikatywna: ne-ne-si matka
  • Deklinacja samogłoskowa: tor-a-ke
  • Deklinacja długa: waki-tē-or

N-deklinacja

PrzypadekSgPl
Ergnna
Abssnsna
Zalnna
Ableena
Gennao
Dathnehna
Deklinacja opiera się o infix -n

Deklinacja duplikatywna

PrzypadekSgPl
Ergnenea
Abssnesnea
Zalnenea
Ablnee/nēnea/nēa
Genneoneō
Datner(i)nera
Deklinacja opiera się o otwartą część ostatniej sylaby przed końcówką fleksyjną

Deklinacja Samogłoskowa

PrzypadekSgPl
Ergaao
Abssasao
Zalōaɸao
Ableea
Geno
Datr(i)ra
Deklinacja opiera się o samogłoskę a.

Deklinacja Długa

PrzypadekSgPl
Ergtea
Abssea
Zalteiei
Abltīa
Gentotiō
Dattēr(i)tiēr(i)
Deklinacja opiera się o infix tē.

Zaimek

ZaimekErgAbsZalAblGD
jahneisnehnoienihnoihenei
ty~onaoisoɸisoiesisoɸohsoi
ty~onaoɸiōōɸie'ioɸohoi
mynonnoananōnenenenōnhnon
wy~onisīnasō'i
wy~oneɸīɸīnaɸōɸeīɸō'ihediī
Drugi zaimek przyjmuje znaczenie ty przed czasownikiem a on po czasowniku.

Odmiana Słowna
Konjugacja dzieli się na samogłoskową i spółgłoskową.
Odmiana opiera się o rdzeń-fleksja-określnik.

Samogłoskowa:
ɴati-ō-oa  - przebić
ɴati-ō-ɸo  - wbić
ɴati-ō-lo  - odbić

Spółgłoskowa:
jer-ne-ɸo  - mieszkać
jer-ne-a  - żyć
jer-ne-lo  - ożyć

Odmiana:
Czasownik odmienia się poprzez aspekty i osoby, ale nie podmiotowo, a przedmiotowo.

Aspekt DokonanyAspekt DokonanyAspekt NiedoknanyAspekt NiedoknanyAspek niedokonany przeszłyAspek niedokonany przeszły
I osII i III osI osII i III osI osII i III os
Samogłoskowasōnōōteōnōn
Spółgłoskowasnesnetenenetenēnnēn

Wiem, tu powinien być jakiś tekst z glosami, ale cóż, robię to już drugą godzinę, więc sobie teraz podaruję. Mam do was parę pytań. Jak zrobić ładniejszą tabelkę, w sensie na przykład połączyć parę komórek?  No i, jak to u mnie zawsze, jakie macie wrażenia?

Henryk Pruthenia

Parę słów o języku nowoikanejskim.
Otóż język nowoikanejski posiada uproszczoną gramatykę. Jest dalej językiem ergatywnym, ale jest o wiele bardziej regularniejszy. Fonologia oparta jest zazwyczaj o fonologię języka natywnego mówcy. Tak samo odmiana czasownika. Wszystko jest dużo bardziej regularne. Ciekawą cechą jest uregularnienie zaimków i zmniejszenie liczby klasyfikatorów. Większość "użytkowników" języka nowoikanejskiego zna około pięćset znaków (czyli około 300-350 słów), najlepiej wykształceni znają i półtora tysiąca. Gramatyka nie zatraciła wielu swoich cech, głównie dla tego, że popularnym jest znać nowoikanejskie sentencje (a przez to stałe wyrażenia, połączenia znaków, konstrukcje gramatyczne ulegają skostnieniu). Gdyby zliczyć słowa ze wszystkich słówników, może wyszłoby około trzy tysiące słów. Język nowoikanejski, a dokładniej, jego miejscowe wykładnie posiadają oczywiście wiele zapożyczeń z języków tubylczych, słów jak i znaków. Stele nagrobne z krótkim życiorysem i ramami życia wg Kalendarza Ikanejskiego są popularne po dziś dzień wśród wyznawców tzw. Starych Religii Zachodu.

Henryk Pruthenia

No i sylabariusz i część podstawowszych znaków hieroglificznych. Pytanie za sto punktów: z jakiego języka zerżnąłem lub przerobiłem część znaków?

ArturJD

Japoński to chyba by było zbyt oczywiste?
  •  

Henryk Pruthenia

Zbyt i niestety,  nie trafiłeś.  :)

Todsmer

Sam język brzmi troszeczkę mykeńsko. Może to z pisma linearnego B?
  •  

Henryk Pruthenia

Historia tego obszaru rzeczywiście jest wzorowana na historii ichniej cywilizacji. Tak samo sylabariusz, ale znaki pochodzą skądinąd. Otóż zapis pochodzi od uproszczonych hieroglifów egipskich, które poprzemieniałem na zbiór paru kresek, i łączyłem je w różne kombinacje.

Henryk Pruthenia

Zastanawiam się nad systemem liczenia  Na pewno nie będą to dziesiątki.  Myślę nad dwunastkowym i jedenastkowym. Co o tym drugim myślicie?  Występuje li coś takiego w natlangach?
Mam też pomysł na liczby, które oparte byłyby na liczenia na palcach. Co wy na to?

elslovako

Nie przypominam sobie żadnego języka z systemem jedenastkowym ani też nie jestem w stanie na szybko znaleźć żadnego takiego. Może i byłaby to ciekawostka, ale niesamowicie niepraktyczna -  11 nie dość, że nie ma żadnego przełożenia chociażby na ciało człowieka (tak jak 5/10/20 palców), tak też jest liczbą pierwszą i dzielenie czegokolwiek w tym systemie byłoby mordęgą.
  •  

Obcy

#9
Ja polecam ze swojej strony również mało praktyczny, ale też niebiorący się z kosmosu system czternastkowy - nie muszę tłumaczyć, skąd się wziął. Zostawił on swoje ślady we właśnie moim odnawianym przeze mnie senderoskim  :-)
  •  

Henryk Pruthenia

Znaczy się ogólnie system jedenastkowy wyglądałby na liczeniu otwarta dłoń = 1, zgięty palec = 2, zgięte dwa place = 3, cała pięść = 6, cała pięść i jeden zgięty palec = 7 i tak do 11. Choć argument o niedzielności tej liczby rzeczywiście ma ręce i nogi.
Cytat: Obcy w Listopad 23, 2015, 18:06:37
Ja polecam ze swojej strony również mało praktyczny, ale też niebiorący się z kosmosu system czternastkowy - nie muszę tłumaczyć, skąd się wziął
No musisz, bo ja akurat nie wiem za czorta :D
Dwunastkowy zdaje się nawet logiczny, ale czternastkowy, nie za bardzo. jeden to pełna dłoń, a siedem zamknięta?

Obcy

#11
No to mówię, że nielogiczny, dwunastkowy byłby najlepszy. Nawet lepszy niż dziesiątkowy, bo 12 dzieli się przez 1,2,3,4,6 i 12, a dziesiątkowy tylko przez 1,2,5,10. Aż dwa dzielniki więcej ma 12!

Poza tym ile mamy widocznych kości w palcach jednej dłoni? 14!
Senderoszanie dawno temu pokazywali liczby, pokazując po kolei na kości palców - od górnej kości małego po dolną kość kciuka.
  •  

Henryk Pruthenia

Dziwny taki sposób.  Jak po mnie przekombinowany.

Todsmer

Akurat system dwunastkowy pochodzi właśnie od liczenia na kościach palców. Jesteś w stanie policzyć jedną dłonią do 12. Podejrzewam, że system 60-tkowy pochodzi właśnie od liczenia dwunastek na jednej ręce i pokazywaniu liczby tych dwunastek na drugiej.

Zresztą system sześćdziesiątkowy jest najlepszy dla systemów monetarnych. Można dzielić przez 2, 3, 4, 5, 6, 10 itd.
  •  

matriksoft

void.
  •