właśnie się zastanawiam czy ta kobieta była panną, czy ta "kontancia" to np. nie imię matki?
drugie imię w tych wiekach mało było spotykane, lub inna wersja - jako imię męża - dlaczego jest końcówka "ANCIA" przez "i"?
czy od Konstantego jest możliwe nazwisko "Konstancja" i jeszcze przez "i', skąd ta końcówka?
Nie jestem pewien czy rozumiem. W jakiego typu źródle jest ta Konstancia? W dokumencie z epoki?
Jeżeli to jest oryginalna, XVII-wieczna pisownia, to zapis
Konstancia przez
i w ogóle nie wymaga wyjaśnienia. Wprawdzie od XVI wieku przyjęła się jako norma pisownia końcówek -
cya -
sya przez
y, ale idea normy ortograficznej w języku polskim przyjmowała się dość opornie "w terenie" i w XVII w. w dokumentach tworzonych przez prowincjonalnych
pysarzow nieraz panuje jeszcze chaos co do użycia
i oraz
y. Tak, że jeśli hipoteza o węgierskim pochodzeniu tej osoby jest oparta tylko na obecności krótkiego
i w imieniu/nazwisku to... podszedłbym do niej sceptycznie :-)
Nie umiem się odnieść do tego, czy w XVII w. zwyczaj noszenia dwóch imion był w Polsce popularny. Intuicja podpowiada mi, że czemu nie, w końcu to stulecie króla Jana Kazimierza, ale wolałbym, żeby wypowiedział się na ten temat ktoś bardziej kompetentny...
Poza tym oba człony są raczej pochodzenia zagranicznego w XVII wieku jeszcze tak nieprzyjęte?
W sensie, że nie były to imiona przyjęte w Polsce? Tak się składa, że Zofia w XVII w. była jednym z najpopularniejszych imion żeńskich; co do Konstancji -- nie wiem, jak często je nadawano, ale można założyć, że zdarzało się to, choćby na cześć... Konstancji Habsburżanki, królowej Polski i matki rzeczonego Jana Kazimierza ;-)
Podsumowując: poprosiłbym o więcej danych, np. nie bardzo rozumiem, skąd założenie, że osoba ta miałaby pochodzić z Węgier?
Jeżeli jednak rozumiem dobrze, że w jakimś dokumencie z XVII w. pojawia się jakaś Zophia Konstancia o której nic nie wiadomo, poza tym, jak się nazywa, to w mojej opinii hipoteza zerowa powinna być taka, że są to po prostu dwa imiona, zapisane zgodnie z ówczesną grafią, nazwisko nie zostało z jakiegoś powodu podane (może nie miała? -- nie jest to niemożliwe), a z samej formy imion nie można wywnioskować nic na temat etnicznego pochodzenia naszej bohaterki.