Dublety (dwójce, cetna?)

Zaczęty przez SchwarzVogel, Luty 01, 2018, 23:22:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Ale to jest temat o dubletach, słowach, które nie oprócz tego, że są kognatami, mają podobne znaczenie. Naiwny i naturalny nie mają podobnego znaczenia, dlatego nie pasują, a majster i maestro już mają.

mijero

No nie jestem pewien czy o to chodzi. Dam się wypowiedzieć tym, którzy wrzucili ,,naiwny i natywny", ,,fiord i port", ,,kadencja i szansa", ,,kontuar, kantor i komputer".
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.
  •  

SchwarzVogel

#47
Z tego co rozumiem, to nie chodzi o żadne podobieństwo semantyczne... W angielskiej Wiki jako trojaki podane są:

cattle, capital i chattel

Wszystkie pochodzą z łacińskiego capitāle.

Nie chodzi o kognacenie tylko o identyczność etymologiczną (tak jak powyżej, wszystkie pochodzą od tego samego urzeczownikowionego łacińskiego przymiotnika).

W zasadzie to im bardziej znaczenie dubletów jest inne,  tym ciekawiej.  :)

SchwarzVogel

Błogi i błahy.

Znacie jakieś szersze (próby) wyjaśnienia, skąd to się wzięło? Poza stwierdzeniem że "tabuistyczne"?


  •  

Siemoród

Cytat: SchwarzVogel w Grudzień 08, 2019, 12:19:56
Błogi i błahy.

Znacie jakieś szersze (próby) wyjaśnienia, skąd to się wzięło? Poza stwierdzeniem że "tabuistyczne"?
благі to bo białorusku zły, co potem litewski zapożyczył jako blogas - zły (litewskie -o- z reguły odpowiada słowiańskiemu -a-). Ale zkąd błahi w białoruskim to nie wiem.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

mijero

Bańkowski twierdzi, że słowo przeszło z ruskiego do litewskiego, w obrębie litewskiego zmieniło znaczenie (,,pośrednictwo pogańsko-litewskie"), po czym wróciło do ruskiego. Takie dziwy. Ale chyba brzmi lepiej, niż Borysiowe ,,pejoratywne znaczenie powstało w rezultacie tabuistycznej zmiany pierwotnego 'dobry' przez przeciwstawne 'zły'".
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.
  •  

SchwarzVogel

Mam Bańkowskiego i to brzmi chyba najrozsądniej, ale mimo wszystko to zgadywanie.

Byłem ciekawy, czy ktoś to studiował dokładniej.
  •  

Vilène

  •  

spitygniew

Z tej samej beczki funt i pud, tym bardziej że i szeląg i pud występują dzisiaj już tylko w powiedzeniach.
P.S. To prawda.

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Toivo

  •  

SchwarzVogel

  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Toivo

Możesz rozwinąć temat? Że niby od "hałłakowania"?

Zdawało mi się, że "hałas" to zwyczajnie ukraiński/ruski (w sensie Rusi) kognat "głosu", ale te "a" tam rzeczywiscie dziwne, nie znam się na ukraińskim...
  •  

Henryk Pruthenia

Ani ukraiński, ani jużnoruski nie mogą mieć dwóch a w tym słowie