Autor Wątek: język anglofonów  (Przeczytany 40767 razy)

Offline CookieMonster93

Odp: język anglofonów
« Odpowiedź #105 dnia: Marzec 07, 2014, 10:39:42 »
Ja się spotkałem tylko z wymową [mɛɻɪwɑːnɐ]  (ə na końcu wyrazu to bardziej ɐ niż ə wg mnie, ale pomińmy to) i sam też właśnie tak to wymawiam, ew. można też [mæɻ–], gdy nie zachodzi Mary-marry-merry merger.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
« Odpowiedź #106 dnia: Marzec 07, 2014, 21:21:43 »
Co może oznaczać słowo stock w kontekście językoznawczym? Np.: Jorge Suárez includes Guaicuruan with Charruan in a hypothetical Waikuru-Charrúa stock.
ChWDChRL

Offline Todsmer

« Odpowiedź #107 dnia: Marzec 07, 2014, 22:27:49 »
Grupa etniczna/językowa.

Offline spitygniew

« Odpowiedź #108 dnia: Marzec 13, 2014, 19:30:42 »
marihuana > [mɛɹɪwoʊnə]. Spotykam się co jakiś czas z tą wymową słuchając amerykańskiego rapu, nie wiem czy zdarza się w innych socjolektach niż slang afroamerykański. Tak czy siak: o co ho, co to za randomowa dyftongizacja? Słyszał ktoś coś o tym?
Trochę strzał z dupy, ale może będzie to celowy dystynktywny element wymowy AAVE? (swoją drogą, zawsze dziwiły mnie z jednej strony próby pokazania przez gejów i czarnych swojej "normalności", a z drugiej celowe odróżnianie się od reszty społeczeństwa własną gwarą...)

BTW, jak to, raperzy używają słowa "marihuana"?! Przecież to chyba zupełnie tak, jakby ortodoksyjny żyd wymówił imię Jahwe...
P.S. To prawda.

« Odpowiedź #109 dnia: Marzec 13, 2014, 19:54:47 »
No nie wiem, jakoś nie wydaje mi się, żeby to było celowe.
Przykład.

(swoją drogą, zawsze dziwiły mnie z jednej strony próby pokazania przez gejów i czarnych swojej "normalności", a z drugiej celowe odróżnianie się od reszty społeczeństwa własną gwarą...)

No z tą "normalnością" to złożona sprawa, ale akurat czarni (a na pewno ci związani z subkulturą hip-hopową) zdecydowanie grają bardziej na wykorzystanie dotyczących ich stereotypów i przekształcenie ich na własną korzyść niż odcinanie się od nich. Vide choćby to, co zrobili z wyrazem nigga...

Offline spitygniew

« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 16, 2014, 18:04:47 »
Czy jakiś specjalista od anglosaskiej socjolingwistyki może mi wyjaśnić, dlaczego właściwie Jack White śpiewając opuszcza [ɹ] na końcu sylaby? Bo właśnie obejrzałem Kawę i papierosy i zdziwiłem się słysząc, iż mówiąc tej cechy nie wykazuje.
P.S. To prawda.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 20, 2014, 00:53:42 »
Czy jakiś specjalista od anglosaskiej socjolingwistyki może mi wyjaśnić, dlaczego właściwie Jack White śpiewając opuszcza [ɹ] na końcu sylaby? Bo właśnie obejrzałem Kawę i papierosy i zdziwiłem się słysząc, iż mówiąc tej cechy nie wykazuje.
To samo zauważam u Kanadyjki, Alexz Johnson. Jak sam sobie podśpiewuję, to tak mi jest po prostu łatwiej. Ogólnie odnoszę wrażenie, że angielski w piosenkach jest dość niedbały.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 20, 2014, 12:03:35 »
[...........]
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 10:17:11 wysłana przez Ghoster »

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #113 dnia: Lipiec 20, 2014, 16:00:27 »
Zależy :-) Na Wyspach Brytyjskich na pewno, zwłaszcza dialekty szkockie i Cockney. Zaś w Kanadzie ludzie mówią dość wyraźnie i rzadziej coś upraszczają ;-)

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #114 dnia: Sierpień 17, 2014, 21:00:26 »
O, angielski ma specjalne określenie na pisklę pterozaura. Artykuł na WP go używa.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Pluur

« Odpowiedź #115 dnia: Październik 21, 2014, 17:23:42 »
Dlaczego właściwie flood jako [flʌd] a nie [flu:d]?

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #116 dnia: Październik 21, 2014, 18:38:33 »
AFAIK: w niektórych wyrazach u: powstałe z o: w GVS skróciło się (por. stood, book, foot); w wyrazach blood, flood ta zmiana była tak wczesna, że rezultaty zostały objęte procesem delabializacji krótkiego u (łącznie z wyrazami takimi jak stud, but, hunt). Ciekaw jestem, czy w does wystąpił ten sam proces, co w blood. Angielski ma tą specyfikę, że jego rozliczne zmiany fonetyczne szły bardzo różnym tempem w różnych wyrazach i często wygasały przed objęciem całego leksykonu.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Noqa

« Odpowiedź #117 dnia: Październik 21, 2014, 21:43:13 »
Tak też to opisuje wiki, blood i flood uległy skróceniu już przed przesuwką i przyjęły wartość /ʊ/.
Różne tempa zmian fonetycznych to jedno, dochodzi też duży problem niejednolitości ortografii. W początkach zapisu angielskiego każdy pisał jak chciał - i nigdy nie wygrała jedna spójna konwencja.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Pluur

« Odpowiedź #118 dnia: Październik 26, 2014, 20:08:58 »
Dziękuję za wyjaśnienie  :-D

Offline spitygniew

« Odpowiedź #119 dnia: Luty 18, 2015, 14:05:52 »
Czy za użyciem "somebody that I used to know" zamiast "I knew" kryje się coś głebszego, czy jedynie kwestia wersyfikacji?
P.S. To prawda.