Autor Wątek: Mapy  (Przeczytany 3929 razy)

Offline Yenzor

Odp: Mapy
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 28, 2020, 00:42:08 »
No Berlin nie musiałby być stolicą, brałem pod uwagę Pragę. Frankfurt też spoko.
 

Offline Pluur

Odp: Mapy
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 28, 2020, 01:13:55 »
A może zamiast kolonizacji Prus, kolonizacja Siedmiogrodu na pełnej kurwie? Dlaczego? Ano Krzyżacy byli pierw tam, ale zostali przegonieni. Tym samym, analogicznie do miast od Gdańska po Rygę można by zrobić Krzyżaków od Siedmiogrodu po Krym - a tam było kogo nawracać...
 

Offline Yenzor

Odp: Mapy
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 28, 2020, 19:41:18 »
Nuu, można by, tylko że to niekonieczne, a właśnie idea jest taka, żeby nie namieszać za bardzo, maksymalnie trzymać się oryginalnej wersji historii. Powtarzam, to jest althist minimalistyczny, stworzony jedynie na potrzeby Pomorza.
 

Offline Norris

Odp: Mapy
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 08, 2022, 23:29:51 »
Do rozbiorów I RP nigdy nie dochodzi. W 1803 roku, na fali reform, zostaje wprowadzony zupełnie nowy podział administracyjny, wzorowany na rewolucyjnym podziale francuskim. Kraj jest podzielony na 121 województw, mniej więcej równych pod względem powierzchni i ludności, w odróżnieniu od dotychczasowego podziału, w którym powiaty na wschodzie odpowiadały lub były większe od niektórych województw na zachodzie kraju. Nazwy nowych województw pochodzą od regionów geograficznych - najczęściej są to nazwy rzek, ewentualnie jezior i pasm górskich. Wyjątek stanowią Warszawa, Kraków i Poznań. Województwa mają powierzchnię średnio 4–10 tys. km², zaś ludność na terenach Korony wynosi średnio 130 tys. mieszkańców (według stanu z 1790), 150 tys. (według stanu z 1819) lub 400 tys. (według stanu z 1900), powiaty liczą średnio od 30 tys. (1810) do 100 tys. (1900) mieszkańców, wyjątek stanowią rzadziej zaludnione tereny WXL. Kurlandia bez większych zmian (poza ujednoliceniem powiatu piltyńskiego). Jednocześnie zostały zachowane w sporym stopniu granice historyczne województw i powiatów, wobec czego podział jest mniej rewolucyjny niż arbitralne podziały zaborców z przypadkowymi, często zmienianymi granicami i stolicami nowych okręgów (np. w Nowej Galicji w ciągu 12 lat były aż 3 zmiany w podziale na cyrkuły). Miasta stołeczne w miarę ważności i dobrej liczby ludności starałem się zachować, jak Brześć Kujawski, Rawa Mazowiecka, Inowrocław (Bydgoszcz przed 1772 była mało istotna), Drohiczyn, Pilzno, w innych miejscach jednak trzeba było wymienić miasta na faktycznie istotniejsze, ludniejsze, jak np. Częstochowa (w miejsce Lelowa), Kielce (w miejsce Chęcin), Bochnia (w miejsce Szczyrzyca), Stanisławów (w miejsce Halicza), Tarnopol (w miejsce Trembowli), Zaleszczyki (w miejsce Czerwonogrodu). Awansowane też były ludne w tamtym czasie, lecz ignorowane przez RON miasta, jak Piotrków, Zamość, Rzeszów, Białystok, Brody (przy czym dla Zamościa i Rzeszowa jako miast „na pograniczu” wyjątkowo dałem granice takie jak obszarów zaborczych, w tym wypadku cyrkułów, moim zdaniem całkiem adekwatne dla regionów także w prawdziwej Polsce). No i OTL w RON były tendencje do reformy, jako że miała miejsce w 1793 (którą też się inspirowałem, jak Merecz czy podział ziemi sandomierskiej i krakowskiej), wcześniej powstały woj. gnieźnieńskie (1768), nowe powiaty w woj. pomorskim i chełmińskim (1764), powiaty postawski i zwinogródzki (1791). Zmiana podziału także w Polsce mogłaby doprowadzić do centralizacji jej obszaru wzorem Francji (w jej trakcie miał miejsce skok francuskojęzycznej liczby ludności z 45% w 1870 do 90% w 1910), lepszego zarządzania peryferyjnych obszarów kresowych, a w dalszej mierze ich polonizacji, co też dla Polski mogłoby być korzystne. Każde nowe województwo jest podzielone na powiaty w liczbie od 2 do 5, zwykle 3 lub 4.

Lista nowych województw wraz z ich stolicami:
1. Abawa – Tukum
2. Barycz – Wschowa
3. Dolna Berezyna – Bobrujsk
4. Górna Berezyna – Borysów
5. Bieszczady – Sanok
6. Górny Boh – Płoskirów
7. Dolny Boh – Bracław
8. Brda – Tuchola
9. Górny Bug – Brody
10. Bystrzyca – Lublin
11. Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów
12. Górna Bzura – Łęczyca
13. Dolna Bzura – Rawa Mazowiecka
14. Górny Dniepr – Orsza
15. Dniepr i Pronia – Mohylew
16. Dolny Dniepr – Czerkasy
17. Górny Dniestr – Sambor
18. Druć i Dniepr – Rohaczew
19. Drwęca – Toruń
20. Drysa i Dźwina – Połock
21. Dubisa – Rosienie
22. Dubna i Dźwina – Dyneburg
23. Dzisna – Brasław
24. Dzitwa – Lida
25. Górna Dźwina – Wieliż
26. Dolna Dźwina – Frydrychsztad
27. Engure – Windawa
28. Gopło – Gniezno
29. Hniłopiat – Berdyczów
30. Horyń – Równe
31. Górny Horyń – Zasław
32. Ikwa – Krzemieniec
33. Kamionka – Humań
34. Kraków – Kraków
35. Krzna – Łuków
36. Lelupa – Mitawa
37. Luciąża – Piotrków Trybunalski
38. Łachwa i Dniepr – Mohylew
39. Łosośna – Grodno
40. Łoswida i Dźwina – Witebsk
41. Łubań – Rzeżyca
42. Ług – Włodzimierz Wołyński
43. Łyna – Lidzbark
44. Łysica – Kielce
45. Maścio – Telsze
46. Muchawiec – Kobryń
47. Muchawiec i Bug – Brześć Litewski
48. Murahwa – Mohylów
49. Narocz – Postawy
50. Narew – Łomża
51. Newel – Newel
52. Nida – Proszowice
53. Niewiaża – Poniewież
54. Górna Noteć i Mień – Inowrocław
55. Dolna Noteć – Wałcz
56. Nurzec i Bug – Drohiczyn
57. Obra – Międzyrzecz
58. Oszmianka – Oszmiana
59. Pełtew – Lwów
60. Dolna Pilica i Liwiec – Warka
61. Pina i Prypeć – Pińsk
62. Pomorze – Gdańsk
63. Poznań – Poznań
64. Pronia i Soż – Czausy
65. Prosna i Warta – Kalisz
66. Dolna Prosna – Pyzdry
67. Prut – Kołomyja
68. Dolna Prypeć – Czarnobyl
69. Ptycz i Prypeć – Mozyrz
70. Raba – Bochnia
71. Radomka – Radom
72. Rakiewo – Szawle
73. Ropa – Biecz
74. Roś – Biała Cerkiew
75. Roś i Dniepr – Bohusław
76. Roś i Niemen – Wołkowysk
77. Roztocze Północne – Zamość
78. Roztocze Południowe – Bełz
79. Dolny San – Sandomierz
80. Sawranka – Józefów (Bałta)
81. Górny Seret – Tarnopol
82. Dolny Seret – Zaleszczyki
83. Skrwa – Płock
84. Słucz Północna – Słuck
85. Słucz Południowa – Zwiahel
86. Smotrycz – Kamieniec Podolski
87. Sob – Hajsyn
88. Soż – Homel
89. Stryj – Stryj
90. Styr – Łuck
91. Supraśl – Białystok
92. Szczara – Słonim
93. Święta – Wiłkomierz
94. Górna Świsłocz – Mińsk
95. Dolna Świsłocz – Ihumeń
96. Świteź – Nowogródek
97. Tatry – Nowy Sącz
98. Teterów – Żytomierz
99. Troki – Troki
100. Tykicz Gniły – Zwinogródka
101. Uherka i Górna Prypeć – Chełm
102. Usza – Owrucz
103. Warszawa – Warszawa
104. Górna Warta i Pilica – Częstochowa
105. Widawka i Warta – Sieradz
106. Wiechra i Soż – Mścisław
107. Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca
108. Wigry – Merecz
109. Wilia – Wilno
110. Wilia i Niemen – Kowno
111. Windawa – Goldynga
112. Górna Wisła – Oświęcim
113. Dolna Wisła – Elbląg
114. Wisłok – Rzeszów
115. Wisłoka – Pilzno
116. Wisznia i San – Przemyśl
117. Wkra i Dolny Bug – Ciechanów
118. Wołk – Latyczów
119. Zgłowiaczka – Brześć Kujawski
120. Zhar – Winnica
121. Złota Lipa – Brzeżany

Jednocześnie próbowałem podzielić je na powiaty, których liczba wyniosła 461. Na terenie centralnej Polski można było bez większego problemu przepisać siedziby powiatów OTL z Xięstwa Warszawskiego (których granice jednak powstały na bazie podziału przedrozbiorowego, dodano kilkoma powiatów, m.in. na północnym Mazowszu, gdzie jednak było silne rozdrobnienie pomimo niskiej gęstości zaludnienia, zachowane w reformie z 1793, za to za Napoleona były tam wręcz duże powiaty, podobnie na Zamojszczyźnie, w celu zachowania pewnej równomierności wydzielono też ze stosunkowo dużego, 60 tys. powiatu Radomsko powiat Koniecpol, z powiatu Tarnogród powiat Biłgoraj, z powiatu Chełm powiat Dubienka, a z powiatu Kalisz powiat Koło, pomiędzy stosunkowo liczebnymi, po 50 tys. mieszkańców powiatami Zamość, Hrubieszów i Tomaszów przywrócono powiat Grabowiec, zachowano też kilka przedrozbiorowych stolic, jak Czersk, Lelów, Kcynia, Liw).

Pomorze – Gdańsk, Puck, Kartuzy, Kościerzyna, Tczew
Dolna Wisła – Malbork, Elbląg, Sztum
Brda – Człuchów, Tuchola, Świecie, Starogard
Dolna Noteć – Czarnków, Chodzież, Wałcz, Nakło
Górna Noteć i Mień – Bydgoszcz, Inowrocław, Rypin, Lipno, Dobrzyń
Drwęca – Toruń, Chełmno, Brodnica, Grudziądz, Lubawa
Łyna – Braniewo, Lidzbark, Reszel, Olsztyn
Poznań – Oborniki, Poznań, Śrem, Środa
Obra – Międzychód, Międzyrzecz, Buk, Szamotuły
Barycz – Wschowa, Kościan, Krobia, Babimost
Dolna Prosna – Krotoszyn, Pleszew, Września, Pyzdry
Prosna i Warta – Odolanów, Kalisz, Konin, Koło
Gopło – Gniezno, Mogilno, Kcynia, Powidz, Szubin
Zgłowiaczka – Radziejów, Brześć Kujawski, Kowal
Widawka i Warta – Ostrzeszów, Wieluń, Sieradz, Warta
Luciąża – Szadek, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Koniecpol
Górna Bzura – Łęczyca, Piątek, Brzeziny, Kutno
Dolna Bzura – Gostynin, Sochaczew, Rawa, Mszczonów
Warszawa – Miasto Stołeczne Warszawa, Błonie, Stanisławów
Dolna Pilica i Liwiec – Czersk, Warka, Garwolin, Liw
Górna Warta i Pilica – Częstochowa, Lelów, Pilica, Żarnowiec
Radomka – Radom, Kozienice, Solec, Szydłowiec
Łysica – Opoczno, Końskie, Kielce, Jędrzejów
Dolny San – Opatów, Staszów, Sandomierz, Tarnobrzeg, Nisko
Nida – Proszowice, Szydłów, Skalbmierz, Stopnica
Bystrzyca – Lublin, Lubartów, Kazimierz, Kraśnik, Biłgoraj
Uherka i Górna Prypeć – Krasnystaw, Chełm, Dubienka, Luboml, Ratno
Roztocze Północne – Zamość, Hrubieszów, Grabowiec, Tarnogród, Tomaszów Lubelski
Skrwa – Płock, Sierpc, Mława, Szreńsk, Wyszogród
Wkra i Dolny Bug – Ciechanów, Maków, Przasnysz, Pułtusk, Kamieńczyk
Narew – Ostrołęka, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Wizna, Kolno
Wigry – Sejny, Merecz, Kalwaria, Olita
Supraśl – Goniądz, Tykocin, Białystok, Bielsk
Nurzec i Bug – Drohiczyn, Sokołów, Mielnik
Krzna – Ryki, Łuków, Siedlce, Parczew
Kraków – Olkusz, Siewierz, Krzeszowice, Kraków

Polska południowa (OTL Galicja, tu też bez większych zmian, lecz z większym uwzględnieniem granic jednostek przedrozbiorowych).

Górna Wisła – Biała, Oświęcim, Żywiec, Myślenice
Raba – Wieliczka, Bochnia, Brzesko
Wisłoka – Dąbrowa, Tarnów, Pilzno, Mielec
Wisłok – Ropczyce, Kolbuszowa, Rzeszów, Łańcut
Wisznia i San – Jarosław, Przemyśl, Jaworów, Mościska, Dobromil
Tatry – Nowy Targ, Limanowa, Nowy Sącz, Muszyna, Lubowla
Ropa – Grybów, Biecz, Jasło
Bieszczady – Krosno, Brzozów, Sanok, Lesko
Roztocze Południowe – Lubaczów, Rawa Ruska, Bełz, Busk
Pełtew – Gródek, Żółkiew, Lwów, Rudki, Bóbrka
Górny Dniestr – Turka, Stary Sambor, Sambor, Drohobycz
Stryj – Stryj, Żydaczów, Dolina, Kałusz
Górny Bug – Brody, Złoczów, Zborów, Przemyślany
Złota Lipa – Rohatyn, Brzeżany, Podhajce, Buczacz
Górny Seret – Tarnopol, Skałat, Trembowla
Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów, Tłumacz, Bohorodczany, Nadwórna
Prut – Kołomyja, Horodenka, Śniatyń, Kosów
Dolny Seret – Czortków, Kopyczyńce, Zaleszczyki, Borszczów

Kresy wschodnie, tu już był większy problem, podział można ustalić następująco:

Ług – Włodzimierz Wołyński, Kowel, Horochów
Styr – Kołki, Łuck, Ołyka, Beresteczko
Ikwa – Krzemieniec, Dubno, Wiśniowiec, Zbaraż
Horyń – Równe, Bereźne, Ostróg, Stepań
Górny Horyń – Zasław, Sławuta, Starokonstantynów, Bazalia
Słucz Południowa – Zwiahel, Korzec, Połonne, Lubar
Teterów – Żytomierz, Cudnów, Trojanów, Korosteszów, Radomyśl
Usza – Owrucz, Olewsk, Malin
Smotrycz – Kamieniec Podolski, Dunajowce, Uszyca, Gródek
Górny Boh – Płoskirów, Jarmolińce, Satanów, Zinków
Wołk – Latyczów, Deraźnia, Międzybóż, Chmielnik
Murahwa – Mohylów, Wierzbowiec, Bar, Szarogród
Zhar – Lityń, Winnica, Lipowiec, Niemirów
Dolny Boh – Bracław, Tulczyn, Jampol, Pieszczana
Sawranka – Olhopol, Berszad, Józefów (Bałta), Sawrań
Sob – Hajsyn, Ilińce, Monasterzyska, Teplik
Hniłopiat – Berdyczów, Machnówka, Brusiłów, Pawołocz
Dolna Prypeć – Czarnobyl, Borodzianka, Hostomel
Kamionka – Humań, Talne, Targowica, Hołowaniewsk
Tykicz Gniły – Zwinogródka, Lisianka, Szpoła, Złotopol
Roś – Biała Cerkiew, Byszów, Skwira, Piatyhory
Roś i Dniepr – Taraszcza, Bohusław, Korsuń, Kaniów
Dolny Dniepr – Czerkasy, Smiła, Czehryń
Łosośna i Niemen – Lipsk, Sokółka, Grodno, Krynki
Muchawiec – Kobryń, Dywin, Prużany, Bereza Kartuska
Roś i Niemen – Wołkowysk, Świsłocz, Zelwa
Szczara – Zdzięcioł, Słonim, Kosów
Muchawiec i Bug – Włodawa, Biała Radziwiłłowska, Brześć Litewski, Kamieniec Litewski
Górna Berezyna – Borysów, Dokszyce, Łohojsk, Chołopienicze
Górna Świsłocz – Mińsk, Radoszkowice, Uzda, Kojdanów
Dolna Świsłocz – Puchowicze, Śmiłowicze, Ihumeń, Berezyna
Świteź – Nowogródek, Mir, Stołpce, Stołowicze
Słucz Północna – Słuck, Nieśwież, Kleck, Starobin
Dolna Berezyna – Bobrujsk, Hłusk, Lubań, Ozarycze
Pina i Prypeć – Pińsk, Stolin, Dąbrowica, Motol
Ptycz i Prypeć – Dawidgródek, Turów, Petryków, Mozyrz
Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca, Narowla, Chojniki, Brahin
Troki – Troki, Ejszyszki, Stokliszki
Dzitwa – Wasiliszki, Lida, Iwie
Oszmianka – Oszmiana, Smorgonie, Wołożyn, Mołodeczno
Narocz – Postawy, Święciany, Wilejka, Miadzioł
Wilia – Wilno, Szyrwinty, Niemenczyn
Dzisna – Brasław, Druja, Widze
Maścio – Kretynga, Telsze, Płungiany
Rakiewo – Szawle, Janiszki, Szadów
Dubisa – Taurogi, Jurborg, Rosienie, Kiejdany
Wilia i Niemen – Mariampol, Kowno, Preny, Janów
Święta – Wiłkomierz, Onikszty, Kupiszki, Jeziorosy
Niewiaża – Birże, Poniewież, Poswol
Dubna i Dźwina – Dyneburg, Warklany, Liwenhof
Łubań – Rzeżyca, Lucyn, Marienhaus
Łoswida i Dźwina – Witebsk, Gródek, Suraż, Sienno
Drysa i Dźwina – Drysa, Połock, Oświej
Lepel – Dzisna, Lepel, Czaszniki
Newel – Siebież, Newel
Górna Dźwina – Wieliż, Uświat
Górny Dniepr – Orsza, Czereja, Babinowicze, Kopyś
Łachwa i Dniepr – Mohylew, Stary Bychów, Propojsk
Pronia i Soż – Górki, Dąbrowna, Czausy, Czeryków
Druć i Dniepr – Rohaczew, Żłobin, Czeczersk
Wiechra i Soż – Mścisław, Klimowicze, Kościukowicze
Soż – Homel, Bielica, Wietka
Windawa – Grobin, Hazenpot, Goldynga
Abawa – Tukum, Talsen, Kandawa
Lelupa – Mitawa, Bawsk, Doblen
Dolna Dźwina – Frydrychsztad, Iłukszta, Jakobstadt
Engure – Windawa, Piltyń

Kompetencjami powiatów stają się nadzór policyjny, sądownictwo, geodezja, szkolnictwo powiatowe i średnie z językiem polskim jako urzędowym, każdy powiat posiada też swój szpital powiatowy, jednostkę straży pożarnej, urząd skarbowy, więzienie, bank, urząd pocztowy. Do 1870 sieć kolejowa łączy między sobą stolice województw, a do 1910 stolice powiatów i inne miasteczka.

Mapa z podziałem:
https://i.ibb.co/h9jdhCQ/1800woj-nazwy-red.png

Mapa z uwzględnieniem powiatów:
https://i.ibb.co/nQGTnjL/1800woj-nazwy-powiaty-red.png

Mapa sieci kolejowej w 1910
https://i.ibb.co/WGvzznv/1800woj-kolej-red.png

Dodatkowo nieoficjalnie województwa są konsolidowane w 11 większych regionów.

1. Prusy Królewskie (Pomorze, Dolna Wisła, Brda, Łyna, Drwęca)
2. Wielkopolska (Dolna Noteć, Górna Noteć i Mień, Poznań, Obra, Barycz, Dolna Prosna, Górna Bzura, Prosna i Warta, Gopło, Zgłowiaczka, Widawka i Warta, Luciąża)
3. Mazowsze-Podlasie (Dolna Bzura, Warszawa, Skrwa, Wkra, Narew, Dolna Pilica i Liwiec, Supraśl, Nurzec i Bug)
4. Małopolska (Górna Warta, Radomka, Łysica, Dolny San, Nida, Bystrzyca, Krzna, Kraków, Górna Wisła, Raba, Wisłoka, Wisłok, Tatry, Ropa)
5. Ruś Czerwona (Uherka i Górna Prypeć, Roztocze Północne, Bieszczady, Roztocze Południowe, Wisznia i San, Pełtew, Górny Dniestr, Stryj, Górny Bug, Złota Lipa, Górny Seret, Bystrzyca i Dniestr, Prut)
6. Wołyń-Ukraina (Ług, Styr, Ikwa, Horyń, Górny Horyń, Słucz Południowa, Teterów, Usza, Hniłopiat, Dolna Prypeć, Roś, Roś i Dniepr)
7. Podole (Dolny Seret, Smotrycz, Górny Boh, Wołk, Murahwa, Zhar, Dolny Boh, Sawranka, Sob, Kamionka, Tykicz Gniły, Dolny Dniepr)
8. Litwa (Wigry, Łosośna i Niemen, Troki, Dzitwa, Oszmianka, Narocz, Wilia, Dzisna, Maścio, Rakiewo, Dubisa, Wilia i Niemen, Święta, Niewiaża)
9. Ruś Czarna-Polesie (Muchawiec i Bug, Muchawiec, Pina i Prypeć, Ptycz i Prypeć, Roś i Niemen, Szczara, Świteź, Słucz Północna, Dolna Berezyna, Wiedrycz i Dniepr)
10. Ruś Biała (Górna Berezyna, Dolna Świsłocz, Górna Świsłocz, Łoswida i Dźwina, Drysa i Dźwina, Lepel, Newel, Górna Dźwina, Górny Dniepr, Łachwa i Dniepr, Pronia i Soż, Druć i Dniepr, Wiechra i Soż, Soż)
11. Kurlandia-Inflanty (Dubna i Dźwina, Łubań, Windawa, Abawa, Lelupa, Dolna Dźwina, Engure)

Stolice:
1. Gdańsk
2. Poznań
3. Warszawa
4. Kraków
5. Lwów
6. Żytomierz
7. Kamieniec Podolski
8. Wilno
9. Brześć Litewski
10. Mińsk
11. Dyneburg

Numery przypisane do województw według ich porządku alfabetycznego mogą też mieć zastosowanie w kodach pocztowych (001–121) i tablicach rejestracyjnych samochodów.

Sieć autostrad w RON w 2000 roku
https://i.ibb.co/r05m8Tc/1800woj-A-red.jpg
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2022, 10:33:26 wysłana przez Norris »