ĪpāSpel

Zaczęty przez Vilène, Maj 12, 2012, 22:05:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

Zainspirowany nieco alfabetem Siemiona Nowgorowowa, postanowiłem stworzyć alternatywną pisownię dla angielskiego... opartą na IPA. Alfabet wygląda tak:

Aa Āā Àà Ʌʌ Bb Dd Ðð Ee Èè Ēē Əə Ff Gg Hh Ii Īī Jj Kk Ll Mm Nn Ŋŋ Oo Ōō Òò Pp Rr Ss Ʃʃ Tt Þþ Uu Ūū Vv Ww Zz Ʒʒ

Większość się wymawia faktycznie jak w IPA, z wyjątkiem Rr [ɹ], Þþ [θ] - oraz paru samogłosek:

Aa - Āā: [æ] - [eɪ]
Ee - Ēē: [ɛ]/[e] - [iː]
Ii - Īī: [ɪ]/[i] - [aɪ]
Oo - Ōō: [ɒ] - [əʊ]
Uu - Ūū: [ʊ] - [uː]

Àà - Èè - Òò: [ɑː] - [ɜː] - [ɔː]
Oi oi - Ou ou: [ɔɪ] - [aʊ]

I mały przykład - co prawda bezsensowny, ale przynajmniej nie zawiera słów o wymowie, do której mógłby się kto przyczepić:

If juə redi, ðen Īm redi, wʌn fò ðe mʌni and tū fò ðe ʃō.
Rilēf əbout tū nō, Īm mūviŋ fàst and mūviŋ slō.
Tū krī is nou ōkā, sètʃiŋ Lʌndən hī and lō.
Eniweə in ðe wèld Īm prēpārd tū gō - wī? Kòz Ī lʌv jū sō.
  •  

Towarzysz Mauzer

Wiedziałem, że to tekst jakiejś chujowej piosenki! Mam mięszane odczucia estetyczne. Jeśli już pojawiają się diakrytyki, to może ładniej byłoby wymyślić coś innego niż IPA'ę?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 12, 2012, 22:12:44Jeśli już pojawiają się diakrytyki, to może ładniej byłoby wymyślić coś innego niż IPA'ę?
A wymyśl coś bez diakrytyków, tym bardziej, że w zapisie ipowskim też się pojawiają...
  •  

Noqa

Jak dla mnie całkiem ładne.
Podoba mi się to etymologiczne podejście do par bez/z makronem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatA wymyśl coś bez diakrytyków, tym bardziej, że w zapisie ipowskim też się pojawiają...
Ależ ja nie jestem wrogi diakrytykom, podobają mi się nawet w umiarkowanej ilości - tak jak tutaj. Tylko odrzucają mnie znaki z IPA'y, choć jeszcze musze przeanalizować, czy one obiektywnie są takie brzydkie, czy to tylko jakieś moje fobie.

A w międzyczasie może rzucę mój anglopis, zresztą dosyć wątpliwy.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Wiesz... porównując znaki IPY z X-SAMPĄ...
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatWiesz... porównując znaki IPY z X-SAMPĄ...
Używam ich na co dzień :D.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 13, 2012, 20:15:40Tylko odrzucają mnie znaki z IPA'y
Tylko że wiesz, na znaczkach z IPA polegał cały dowcip, y'know - powiedziałbym nawet, że to jest praktyczna adaptacja Ipy do celów ortograficznych. Diakrytyki są tylko dlatego, żeby nie majstrować przy Grand Vouəl Ʃift-cie i nie wprowadzać zbyt dużo odmiennych znaczków.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

  •  

Canis

I twoją matkę też!
Yyy... znaczy... szału nima, to prawda...
  •  

Vilène

Cytat: Canis w Maj 13, 2012, 20:52:06
I twoją matkę też!
Yyy... znaczy... szału nima, to prawda...
Pf, a jeszcze bardziej absurdalna ortografia wam się podobała... ech. Może jakbym zmienił þ ð ʃ ʒ na c ç ş ƶ to by się wam bardziej?
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Canis

Romahaosu nie pobijesz... ale spróbować możesz. :)
  •  

Feles

Cytat: Ⓐ Vilén w Maj 13, 2012, 21:20:05Pf, a jeszcze bardziej absurdalna ortografia wam się podobała... ech.
Może dlatego, że nie cackała się z Wielkim Sziftem? :-P
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •