Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 288709 razy)

Offline Wedyowisz

Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #1695 dnia: Listopad 17, 2013, 21:52:38 »
Jeżeli takie zapisy widnieją w jakichś dokumentach typu paszporty, ludzie mogą stwierdzać, że to jest „ta oficjalna”, właściwa transkrypcja. Nie zdziwiłbym się, gdyby sami nosiciele nazwisk się o to wykłócali.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1696 dnia: Listopad 17, 2013, 21:53:45 »
No tak. Szczerze powiedziawszy, nie pomyślałem o tym.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1697 dnia: Listopad 17, 2013, 21:59:08 »
Ale nie zmienia to faktu, że gros przypadków to musi być bezmyślne kopiuj-wklej ze źródeł anglojęzycznych.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1698 dnia: Listopad 17, 2013, 22:04:53 »
To mnie nie dziwi. Rozmawiając z 16-letnim Czechem (uczę się czeskiego i tak przez znajomego go znalazłem na fb), odniosłem silne wrażenie, że on ma dużo większe pojęcie nt. języka czeskiego niż ja nt. polskiego. A to mnie smuci z tego względu, że znam naprawdę małą liczbę osób, które mają większe pojęcie o polskim niż ja (lubię czasem od kuzyna podkradać książki z polonistyki i je sobie czytać, zwłaszcza gramatykę i fonetykę). Co więcej – większość z osób, która ma większe pojęcie ode mnie, to właśnie forumowicze stąd....

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1699 dnia: Listopad 17, 2013, 22:29:05 »
W Polsce lingwistyka/polonistyka jest tak zmumifikowana, że „dowiadując się” jeszcze by ludzie zaczęli wymawiać ą, ę jako nosowe monoftongi a. coś.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1700 dnia: Listopad 17, 2013, 23:48:08 »
Nie, z fonetyką nie jest źle. Jak patrzyłem w notatki kuzyna to uczą ich, żeby np. ęt, ęd, ąt, ąd wymawiać en/on a nie ę, ą. Reszta też spoko à propos nosówek.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1701 dnia: Listopad 18, 2013, 00:13:35 »
Kurwa, nigdy nie zrozumiem jak można uczyć kogoś fonetyki własnego języka... Ktoś może tam samogłosek nosowych nie wymawiać, ale jakby mi ktoś powiedział, że jedyna poprawna wymowa "ęt" to [ɛnt], to zaśmiałbym się mu prosto w twarz, bo akurat u mnie jest tam nosowa samogłoska (inb4 Vileń).

Offline Widsið

« Odpowiedź #1702 dnia: Listopad 18, 2013, 00:46:40 »
U mnie też tam jest nosowa, ewentualnie [ɛw͂]/[ɔw͂], nigdy [ɛn]/[ɔn]; zdaje się, z fonetyką nie jest wcale tak dobrze ;p

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1703 dnia: Listopad 18, 2013, 09:39:11 »
Mam wam uwierzyć, że piętro wymawiacie [pjɛ̃ɰ̃trɔ] zamiast [pjɛ̃ntrɔ]? Nagranie pls – inaczej nie uwierzę.... I nie tego jednego słowa, a użytego w zdaniu, by było naturalniej. Poza tym, Ghoster, sam stwierdziłeś kiedyś, że nie mówisz normalnie.
Kurwa, nigdy nie zrozumiem jak można uczyć kogoś fonetyki własnego języka...
Nigdy nie zapominaj o ludziach chcących zwalczyć np. wadę wymowy R. Nie uważam, że to bez sensu, tylko po prostu przy polskim nie jest to aż tak powszechnie potrzebne jak np. za granicą, gdzie trzeba się nauczyć oficjalnego dialektu, by być lepiej rozumianym i traktowanym na wyższych stanowiskach pracy, zwłaszcza jak ktoś np. występuje publicznie. Moim zdaniem jakiś standard jest potrzebny, choć faktem jest, że przy polskim wszystko jest za bardzo sztywnie określone. Dałbym tutaj niektórym więcej swobody.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2013, 09:44:21 wysłana przez CookieMonster93 »

Offline Widsið

« Odpowiedź #1704 dnia: Listopad 18, 2013, 09:44:10 »
Mam wam uwierzyć, że piętro wymawiacie [pjɛ̃ɰ̃trɔ] zamiast [pjɛ̃ntrɔ]?
[pjɛ̃ntrɔ] to jednak coś innego, niż [pjɛntrɔ], które proponuje się, zdaje się, twojemu kuzynowi.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1705 dnia: Listopad 18, 2013, 09:45:20 »
Nie, po prostu pisałem skrótowo. Lekką nosowość przed spółgłoską nosową uważam za oczywistość. Jeśli się mylę, wyprowadźcie mnie z błędu.
[ɛw͂] moim zdaniem tutaj brzmi sztucznie, jakby ktoś na siłę chciał podkreślić, że musi być tam ę.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1706 dnia: Listopad 18, 2013, 10:32:24 »
Cytat: CookieMonster93
Mam wam uwierzyć, że piętro wymawiacie [pjɛ̃ɰ̃trɔ] zamiast [pjɛ̃ntrɔ]? Nagranie pls – inaczej nie uwierzę.... I nie tego jednego słowa, a użytego w zdaniu, by było naturalniej. Poza tym, Ghoster, sam stwierdziłeś kiedyś, że nie mówisz normalnie.
Nie, ja to wymawiam [pʲɛ̃ɰ̃ntrɔ]; nagram ci dzisiaj po południu. A co do tego "twierdzenia" to miałem na myśli jedynie fakt, iż miękkie labialne wymawiam bez wyraźnego [j] (to jest: zamiast [pʲj bʲj mʲj] [pʲ bʲ mʲ]), więc nie wiem co to ma do rzeczy (chociaż podobno używam także dziwnej akcentuacji na początku, gdy przyjeżdżam do Polski, co potem stopniowo schodzi).

Nigdy nie zapominaj o ludziach chcących zwalczyć np. wadę wymowy R. Nie uważam, że to bez sensu, tylko po prostu przy polskim nie jest to aż tak powszechnie potrzebne jak np. za granicą, gdzie trzeba się nauczyć oficjalnego dialektu, by być lepiej rozumianym i traktowanym na wyższych stanowiskach pracy, zwłaszcza jak ktoś np. występuje publicznie. Moim zdaniem jakiś standard jest potrzebny, choć faktem jest, że przy polskim wszystko jest za bardzo sztywnie określone. Dałbym tutaj niektórym więcej swobody.
Nie udawaj, że nie zrozumiałeś; poza tym istnieje różnica mieżdu ustandaryzowanym językiem państwowym, a dialektami (oczywiście, że nie można sobie ot tak jako Egipcjanin wleźć do Al-Dżaziry; musisz najpierw posiąść umiejętność posługiwania się poprawną arabszczyzną, a nie egipskim arabskim). Tutaj już zacieramy granicę między dialektem a jakimiś idiolektami (li jakimikolwiek większymi tworami). Zresztą: nawet nie wiem co to wszystko ma do tematu nosówek w polskim.

Nie, po prostu pisałem skrótowo. Lekką nosowość przed spółgłoską nosową uważam za oczywistość. Jeśli się mylę, wyprowadźcie mnie z błędu.
Wyprowadzam cię z błędu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2013, 10:34:23 wysłana przez Ghoster »

Offline Vilène

« Odpowiedź #1707 dnia: Listopad 18, 2013, 11:36:24 »
Nie, z fonetyką nie jest źle. Jak patrzyłem w notatki kuzyna to uczą ich, żeby np. ęt, ęd, ąt, ąd wymawiać en/on a nie ę, ą.
Takie też zasady podaje mój „Słowniczek ortograficzny z zasadami pisowni” z 1977 roku, oraz „Zasady pisowni polskiej i interpunkcji ze słownikiem ortograficznym” z roku 1983.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1708 dnia: Listopad 18, 2013, 11:38:11 »
> Plebs can't into nosówki

« Odpowiedź #1709 dnia: Listopad 18, 2013, 12:00:19 »
No jak się tak popatrzy na atlas gwar, to raczej plebs can.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ