Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 246518 razy)

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #3525 dnia: Wrzesień 12, 2019, 23:11:38 »
Z "Ałma-Atą" to jest tak, że to jednak faktycznie jest sowieckie przeinaczenie (per analogiam do Aulie-Ata i paru innych toponimów z członem "Ata"). Przed rewolucją miasto oficjalnie nazywało się oczywiście Wierny, ale funkcjonowała w obiegu i nazwa lokalna (podobno nawet śród niektórych Rosjan!) i w rosyjskich źródłach była zapisywana jako «Алматы» lub «Алмату». Po kirgizku zawsze mówiono "Ałmaty" - mam na to nawet przedrewolucyjne papiery.

Dlatego ja osobiście z Ałmatami nie walczę (przy czem, nie widzę najmniejszego powodu by tego nie odmieniać przez przypadki), ale rozumiem też, że Ałma-Ata odcisnęła swoje piętno w powszechnej świadomości. Najlepiej byłoby chyba mówić Wierny, skoro za cara mogło to funkcjonować jako odpowiednik lokalnego "Ałmaty", jeżeli już bawimy się w naprawianie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2019, 23:13:18 wysłana przez Dynozaur »
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

The following users thanked this post: Vilène, Siemoród

Offline Siemoród

« Odpowiedź #3526 dnia: Wrzesień 17, 2019, 19:58:41 »
Wkurwia mnie używanie fraktury bądź kursywy gotyckiej, pisząc wyłącznie wielkimi literami, szczególnie często to spotykam na koszulkach. Ani to nie jest ładne, ani zgodne z zasadami używania tego pisma.
Єи, Словѣнє, ѥщє наша
Словѣнъ мълва живєть
Пока нашє вѣрьноѥ сьрдьцє
За нашь народъ бьѥть!

Offline spitygniew

« Odpowiedź #3527 dnia: Wrzesień 17, 2019, 21:37:53 »
A mnie wkurza jak ogólnie ludzie piszą dużymi, przecież one są tylko do rycia w kamieniu :///
P.S. To prawda.

Offline Siemoród

« Odpowiedź #3528 dnia: Wrzesień 18, 2019, 00:32:03 »
Antykwa i fraktura rządzą się innymi zasadami. Kapitaliki to wynalazek antykwy.

Swoją drogą wkurza mnie, że przez jakichś nazioli, którzy wywodzili frakturę od Żydów, Niemcy ją porzucili w 1941 roku. Pewnie gdyby nie to, byłaby używana do dzisiaj częściej niż marginalnie. Przecież już nawet Rosjanie częściej używają niegrażdankowych krojów cyrylicy niż Niemcy fraktury.
Єи, Словѣнє, ѥщє наша
Словѣнъ мълва живєть
За нашь народъ бьѥть!

The following users thanked this post: Kazimierz, Onoma, Grímkel

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #3529 dnia: Październik 12, 2019, 16:55:46 »
Tępienie formy (tych) meczy.

Nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia morfologicznego, aby tej formy nie uznawać. To czysty arbitralizm.
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

The following users thanked this post: Asgair, Spiritus, Kazimierz, Boletto, Grímkel

Offline Siemoród

« Odpowiedź #3530 dnia: Październik 12, 2019, 17:29:10 »
Tępienie formy (tych) meczy.

Nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia morfologicznego, aby tej formy nie uznawać. To czysty arbitralizm.
Mam widzenie. Przychodzi Pałulinka i mówi, że meczy jest gorsze od meczów, bo może być pomylone z 3. os. lp. czasownika męczyć. Podobnie przynajmniej uzasadniała wyższość formy napojów nad formą napoi.
Єи, Словѣнє, ѥщє наша
Словѣнъ мълва живєть
За нашь народъ бьѥть!

Offline Spiritus

« Odpowiedź #3531 dnia: Październik 12, 2019, 17:48:47 »
O nie, tylko nie to napoi xDD.
Dobrze, że przynajmniej poza tymi nieszczęsnymi meczami, kwestia poprawności form ~ów vs ~i/y nie przedostała się zbytnio do powszechnej świadomości.
Tępienie tej miękkiej końcówki wydaje mi się tym bardziej głupie przy spojrzeniu na formę ~arzów, która kiedyś była normą, a dziś "na ucho" brzmi jak błąd językowy.
QVIS·SVM

The following users thanked this post: Siemoród, Grímkel