Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 309742 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pochwalisze: 219 razy
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #975 dnia: Sierpień 27, 2012, 15:03:48 »
Ajtam ajtam, ciekawsze są nazwy zmysłów, które przez wielu ludzi są nierozróżniane z nazwami tego, co odczuwają, np. «Mam dobry zapach» w sensie «Mam dobry węch».

Offline Feles

« Odpowiedź #976 dnia: Sierpień 27, 2012, 15:06:00 »
I tak lepszy angielski, gdzie jeden czasownik oznacza i "mieć zapach", i "czuć zapach".
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Pingǐno

« Odpowiedź #977 dnia: Sierpień 27, 2012, 15:21:27 »
Przechodniość w angielskim nie istnieje. :>

Offline Feles

« Odpowiedź #978 dnia: Sierpień 27, 2012, 15:25:41 »
Istnieje, oczywiście, tylko jest płynna.

Offline Widsið

« Odpowiedź #979 dnia: Sierpień 27, 2012, 17:21:57 »
Nazwisko naszego prawicowego Boga Andersa Breivika powinno się wymawiać /andəʃ/ czy /andəɾs/ ?(Szczerze, to na IPI'e się nie znam, więc jeśli chodzi o to drugie to chodzi mi tu o normalną wymowę, z powodu jego polskich korzeni)
/anəʃ/ albo /anəʀs/. A nazwisko /bræɪvɪk/.

Offline Noqa

« Odpowiedź #980 dnia: Sierpień 27, 2012, 23:25:55 »
Mnie wkurza, gdy nie rozróżniają tego (i przechodniości swoją drogą też) ludzie, którzy uczą języka.
Wyciągnięcie z lektora hiszpańskiego, co znaczy "oler" było nie lada wyzwaniem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Aureliusz Chmielewski

• BBNG ( ͡° ͜ʖ ͡°)
« Odpowiedź #981 dnia: Sierpień 28, 2012, 15:15:59 »
Nazwisko naszego prawicowego Boga Andersa Breivika powinno się wymawiać /andəʃ/ czy /andəɾs/ ?(Szczerze, to na IPI'e się nie znam, więc jeśli chodzi o to drugie to chodzi mi tu o normalną wymowę, z powodu jego polskich korzeni)
/anəʃ/ albo /anəʀs/. A nazwisko /bræɪvɪk/.
Oo jebło mi się imię z nazwiskiem :D
Anyway, dzięki, Teraz nie mam wątpliwości co do tego
The n-word

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 306 razy
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #982 dnia: Sierpień 31, 2012, 11:19:00 »
Wkurwia mnie tendencja ostatnich lat do nierozwijania skrótów. Gadu-Gadu stało się oficjalnie GG, Nasza-Klasa (na którą nie wchodzę i nigdy nie wchodziłem) to już tylko i wyłącznie "NK", a jak widziałem niemiecką wersję reklamy Procter & Gamble, to tam gdzie w polskiej wersji była wymówiona pełna nazwa firmy, to w niemieckiej było "Pi end Dżi".

Nie wiem co to za głupia moda. Co oni chcą tym osiągnąć? Żeby było międzynarodowiej?
ZÎWE WENSKA!
Joz jis råd, cu wå Wilķaj Wida ni sǫ al murste pasî.

Offline tob ris tob

« Odpowiedź #983 dnia: Sierpień 31, 2012, 11:23:48 »
A Hewlett-Packard oficjalnie stało się HP.
Dzień dobry :-)

Offline Ghoster

« Odpowiedź #984 dnia: Sierpień 31, 2012, 12:29:00 »
[...........]
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2020, 14:44:30 wysłana przez Ghoster »

Offline tob ris tob

« Odpowiedź #985 dnia: Sierpień 31, 2012, 12:31:40 »
Harry Potter to zło i szatan. Co Ty, nie wiesz?!
Dzień dobry :-)

Offline Feles

« Odpowiedź #986 dnia: Sierpień 31, 2012, 12:53:05 »
Wkurwia mnie tendencja ostatnich lat do nierozwijania skrótów. Gadu-Gadu stało się oficjalnie GG, Nasza-Klasa (na którą nie wchodzę i nigdy nie wchodziłem) to już tylko i wyłącznie "NK", a jak widziałem niemiecką wersję reklamy Procter & Gamble, to tam gdzie w polskiej wersji była wymówiona pełna nazwa firmy, to w niemieckiej było "Pi end Dżi".

Nie wiem co to za głupia moda. Co oni chcą tym osiągnąć? Żeby było międzynarodowiej?
Marketing.
Takie "HBO" czy "BMW" jest wyrazistsze, łatwiej je wyłowić z tekstu, niż takie "Home Box Cinema" i "Bayerische Motoren Werke", do tego odpada problem wymowy – skrótowiec każdy może wymówić w tym języku, w jakim chce.

Nazwa to marka, ma być możliwie jak najprostsza i zarazem najbardziej charakterystyczna. Ma łatwo zapadać w pamięć. Ma się często o niej mówić. Ma być symbolem.

(Powiedziałbym nawet, że to trochę jak z godłem i flagą – obydwa są znakami i to godło przekazuje więcej informacji, ale flaga jest zazwyczaj jego symbolicznym uproszczeniem, "skrótem", zachowującym jak najwięcej charakterystycznych cech przy maksymalnej prostocie i rozpoznawalności.
Są wyjątki, oczywiście.)

Offline Vilène

« Odpowiedź #987 dnia: Sierpień 31, 2012, 12:58:01 »
Ta tendencja wcale nie jest taka nowa – już w 1963 zdarzyło się, że Teksańska Wyższa Szkoła Rolniczo-Mechaniczna zmieniła swoją nazwę na Teksański Uniwersytet A&M, gdzie A&M nie oznacza nic.

Offline Todsmer

« Odpowiedź #988 dnia: Sierpień 31, 2012, 13:00:14 »

O ile pamiętam, BP się obraziło, jak Obama nazwał je British Petroleum :)

Offline spitygniew

« Odpowiedź #989 dnia: Sierpień 31, 2012, 13:12:31 »

Akurat w przypadku Naszej-Klasy to zrozumiałe, bo ona bardzo wcześnie ze strony pozwalającej znaleźć kolegów z młodości przeszkształciła się w portal ogólnospołecznościowy, a potem równie szybko w towarzstwo wzajemnej adoracji gimnazjalisek.
P.S. To prawda.