Autor Wątek: Etymologijni szujodruhowie, czyli fałszywe kognaty  (Przeczytany 114602 razy)

Odp: Etymologijni szujodruhowie, czyli false friends
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 19, 2012, 16:17:59 »
Dosyć konkretny. Po macedońsku `wolność` to слобода. Po bułgarsku, dla odmiany, свобода.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Widsið

« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 19, 2012, 19:36:48 »
Fr./ang. Gaul i łac./gre. Gallia

Offline spitygniew

« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 20, 2012, 12:59:37 »
Fr./ang. Gaul i łac./gre. Gallia
Było dwa razy.
Dosyć konkretny. Po macedońsku `wolność` to слобода. Po bułgarsku, dla odmiany, свобода.
Dobra, poddaję się. Ma/zna ktoś jakąś teorię, skąd to może być?
P.S. To prawda.

« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 20, 2012, 13:05:45 »
Dobra, poddaję się. Ma/zna ktoś jakąś teorię, skąd to może być?
Psł.*v wedle wszelkiego prawdopodobieństwa to było /ʋ/, było w tym bliskie sonantom i widać wystąpiło tu jakieś wahanie z *l. Pewnie nie jedyne, ale jedyne, które mi teraz przychodzi na myśl.
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #109 dnia: Wrzesień 20, 2012, 13:55:20 »
Z tego co czytałem (jakieś Wikipedie), sugerowano raczej [β] niż [ʋ].

Offline Todsmer

« Odpowiedź #110 dnia: Wrzesień 20, 2012, 14:04:46 »
A z tego, co ja czytałem (chyba też wiki), miało tam być [w]... O_o

Offline spitygniew

« Odpowiedź #111 dnia: Wrzesień 20, 2012, 14:07:03 »
Z tego co czytałem (jakieś Wikipedie), sugerowano raczej [β] niż [ʋ].
Czyli np. w łużyckich mamy zmianę nazad? W sumie, z tego co wiem, w niektórych językach Oceanii [w] miałoby powstać z prapolinezyjskego *v.
P.S. To prawda.

Offline Noqa

« Odpowiedź #112 dnia: Wrzesień 26, 2012, 13:08:11 »
Ang. disease i ang. decease
(/dɪˈziːz/ i /dɪˈsiːs/)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline spitygniew

« Odpowiedź #113 dnia: Październik 09, 2012, 13:37:29 »
Połabskie sjęte i wszelkie zachodnioeuropejkie słowa na świętego
P.S. To prawda.

Offline Todsmer

« Odpowiedź #114 dnia: Październik 09, 2012, 14:26:49 »
A jaka jest etymologia słowa "sjęte"?

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 289 razy
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #115 dnia: Październik 09, 2012, 15:01:52 »
sjǫtĕ < *svętъjь

Tu nie ma żadnego haczyka.
ZÎWE WENSKA!
Joz jis råd, cu wå Wilķaj Wida ni sǫ al murste pasî.

Polaku, poślub Rusinkę! P0lki zostawmy Murzynom.

Offline Todsmer

« Odpowiedź #116 dnia: Październik 09, 2012, 15:49:06 »
A to "svętъjь" nie pochodzi przypadkiem z łaciny? Coś mi się kojarzy z rumuńskim, zapożyczających z csa zapożyczenie romańskie.

« Odpowiedź #117 dnia: Październik 09, 2012, 18:56:29 »
A to "svętъjь" nie pochodzi przypadkiem z łaciny? Coś mi się kojarzy z rumuńskim, zapożyczających z csa zapożyczenie romańskie.
Non, non, non!

Co do "świętego" słowiańskiego:
Праслав. *svętъ родственно лит. šveñtas, др.-прусск. swenta- в местн. нн., авест. spǝnta- «святой», sраnаh- «святость», др.-инд. вед. c̨vāntás «процветающий», сюда же латышск. svinêt, svinu «праздновать». Латышск. svę̀ts «святой, благочестивый» заимств. из слав. (Vasmer)
Derksen dodatkowo podaje rekonstrukcję pie. *ḱ˜uen-to-.

Co do "świętego" rumuńskiego:
sfînt (-tă), adj. – 1. Divin. (...) Sl. svętŭ (Miklosich, Slaw. Elem., 44; Cihac, II, 340; Șeineanu, Mél. Soc. Linguist., XII, 331-4). Este dubletul lui sfeti (var. sfeta, sveta), adj. (înv., sfînt), din sb. sveti, bg. sfet, cu der. sfetitel, s.m. (ierarh), din sl. svętitelĭ înv., se păstrează în numele unei biserici din Iași, Trisfetite(li), a cărui reducere se explică prin considerarea sa greșită drept f. pl. articulat, Trisfetitele; sfeștanie (var. înv., osfeștanie), s.f. (consacrare, binecuvîntare), din sl. (o)svęstenije; sfeștenic, s.m. (înv., preot) din sl. svęštenikŭ. Der. sfinți (var. înv. sfenti, sfenți, osfinți), vb. (a consacra, a binecuvînta; a hirotonisi; a sanctifica; a învinge, a triumfa; a duce la glorie), din sl. (o)svętiti; sfințenie, s.f. (calitatea a ceea ce este sfînt; pietate, religiozitate; înv., consacrare); sfinție, s.f. (pietate; sanctitate, titlu dat tututor preoților); sfințișori, s.m. pl. (mucenici de aluat, în Mold.); sfințituri, s.f. pl. (mîncare sfințită, la Paști); sfințit, adj. (cu har divin; titlu onorific al preoților); preasfințit, adj. (sfînt, titlu onorific al prelaților); sfîntulețul, s.m. (nume popular al diavolului), cf. Aghiuță (Candrea interpretează greșit drept „Dumnezeu”), rus. svjatoša „diavolul”.

Co do "świętego" łacińskiego:
sanctus: Perfect passive participle of sanciō (“consecrate, appoint as sacred”);
sancio, sancire: From Proto-Indo-European *sān- (“healthy, happy”) (compare Proto-Germanic *sōn-ō).

Tak więc - to też rodzaj łżekumów.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2012, 21:57:28 wysłana przez Towarzysz Mauzer »

Offline Noqa

« Odpowiedź #118 dnia: Październik 09, 2012, 21:55:13 »
To skąd ten święty rumuński? Bo jednak nie udało mi się przez tą rumuńszczyznę przebrnąć :/
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

« Odpowiedź #119 dnia: Październik 09, 2012, 21:59:20 »
A, wybacz - rumuński `święty` sfânt jest słowiański, staroserbski czy tam starobułgarski, w każdym razie stary, bo z nosówką.