Autor Wątek: Język arbastyjski / Locucê Arbastian  (Przeczytany 19850 razy)

Odp: Język arbastyjski / Locucê Arbastian
« Odpowiedź #165 dnia: Grudzień 18, 2020, 15:56:44 »
Apes, er vo oems? Cześć, jak się macie?

Już rok tu nie było pisane, Jezusie! Dosłownie króciutki apdejt - przez ten rok niezbyt dużo się działo w arbastyjskim, zapewne przez kolejny także się nic nie wydarzy... Ale potem, liczę na to, będę mógł w końcu rozbudować słownik - niestety braki leksykalne to mój największy problem...

Alfabet nie przeszedł reformy (poza znakiem "ê").

Na razie ciągle delikatnie przywracam/akceptuję istnienie totalnie nublangowych słów, które nie powinny się nigdy przydarzyć, a jednocześnie siedzą mi w głowie tak mocno, że ich usunięcie jest niemożliwe.

Np. mam słowo "coltco", czyli "zdrowie" pochodzące od angielskiego "health". Ale dlaczego takie ważne, podstawowe słowo jest pożyczką germańską, skoro mam równolegle rdzenne słowo "ûenus", czyli "choroba"?

Mam pewne koncepcje wytłumaczenia takich sytuacji, ale o nich kiedy indziej :P

Warto też wspomnieć, że w arbastyjskim ciągle zachodzi ciekawy proces nieświadomej zmiany znaczeń wielu słów... Nie wiedzieć czemu nagle dla oznaczenia danej czynności używam słowa, które kiedyś znaczyło zupełnie co innego; potem ta zmiana już się konstytuuje i, co ciekawe, to nowe znaczenie już pamiętam :P

Pierwszy z brzegu przykład to "at tequ", czyli "wiedzieć", który nagle zaczął znaczyć też "istnieć". Co ciekawe, pierwsze znaczenie nie zaniknęło...

Więc na razie w pełni uprawnione są zdania typu: "Deus tequs á av tequs atolusemembô" (Bóg istnieje i wie wszystko)... Podejrzewam, że rozwiążę to zmianą nacisku wyrazowego i zdanie będzie wyglądało: "Deus téqus á av tequs atolusemembô" albo w końcu przestanę być leniwy i zmienię słowo :P

No, to tyle na razie - a skoro już przy Bogu jesteśmy, to... Prôuod Nomrei! (Wesołych Świąt!) :)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pochwalisze: 219 razy
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #166 dnia: Grudzień 18, 2020, 19:17:57 »
Hej, fajnie, że projekt żyw! Ciekaw jestem co będzie dalej, bo to bardzo stary konlang.

O, i przy okazji, dołączysz do naszego dyskorda? Link jest na dole fora. :) Większość aktywności i projektów przeniosło się w sumie tam.

« Odpowiedź #167 dnia: Grudzień 20, 2020, 17:17:44 »
Wiecie co, chyba już żadne linki nie działają :(

EDIT: Co do wieku języka, myślę, że pobiłem rekord tworzenia jednego conlangu, nawet biorąc pod uwagę jeszcze poprzednie forum Conlanger ;)

Arbastyjski w tym roku skończył jakieś 17 lat!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2020, 17:22:35 wysłana przez Mônsterior »

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #168 dnia: Grudzień 20, 2020, 20:25:14 »
Arbastyjski w tym roku skończył jakieś 17 lat!
Gratulacje! Widzę, że to jest taki Twój flagowiec, który nigdy nie będzie do końca skończony, bo od czasu do czasu coś się w nim poprawia, zupełnie jak mój kv :)
Wiecie co, chyba już żadne linki nie działają :(
O, racja. To daję nowe zaproszenie

« Odpowiedź #169 dnia: Grudzień 21, 2020, 01:05:38 »
Jestem już na Discordzie, muszę ogarnąć, o co tu chodzi, bo jeszcze nigdy nie korzystałem :P

Tak, wydaje mi się, że umrę, mając arbastyjski niegotowy...