Autor Wątek: Itnekónsga  (Przeczytany 824 razy)

Offline Pluur

Itnekónsga
« dnia: Październik 05, 2012, 22:04:54 »
Nie wiedziałem czy wątek ten lepiej było dać tutej, czy do języków a posteriori. Postanowiłem, aby dać go tu, gdyż słownictwo będzie raczej własne. Wszystko (naczy się jeszcze nie wszystko xD) jest ładnie wypisane na wikiepedii: http://jezykotw.webd.pl/wiki/J%C4%99zyk_ite%C5%84ski.
Prosiłbym o konstruktywne komentarze, i proszę o wyrozumiałość, gdyż nie jestem jeszcze dość doświadczony w tworzeniu języków.

Ps rzeczowniki, przymiotniki będą dodawane w najbliższym czasie. Teksty za parę dni.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 12:05:47 wysłana przez Pluur »

Offline Ghoster

Odp: Itnekónsga
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2012, 23:01:04 »
Ponad to występują jeszcze dźwięki [w], [ɕ], [t͡s], [t͡ʃ] oraz [t͡ɕ]
Te dźwięki możesz śmiało zapisać w tabeli spółgłosek razem z innymi, nie ma w nich nic tak skomplikowanego jak IPA'owcy twierdzą, by zapisywać to z osobna gdzieś.

Ogólnie to... Ech, nie wiem co miałbym tutaj napisać, język wydaje się być jakoś tam opisany; ba, wręcz logiczny i spójny, ale mimo wszystko to są tylko tabelki, których siłą rzeczy nie można jakoś specjalnie skomentować. Nie wiem, spróbuj może przejrzeć dokładniej ten li ten temat, są w nim opisane naprawdę ciekawe konlangi i myślę że to by ci najbardziej pomogło - trochę zapoznania się z twórczością tych co mają jakieś tam doświadczenie już.

Tak czy inaczej rób dalej to co robisz, i tak prezentujesz o wiele wyższy poziom niż niektórzy tutaj.

Offline Pluur

« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2012, 23:34:48 »
Ponad to występują jeszcze dźwięki [w], [ɕ], [t͡s], [t͡ʃ] oraz [t͡ɕ]
Te dźwięki możesz śmiało zapisać w tabeli spółgłosek razem z innymi, nie ma w nich nic tak skomplikowanego jak IPA'owcy twierdzą, by zapisywać to z osobna gdzieś.

Po prostu wzorowałem się na wikipedii, po za tym to nie jestech tak obeznany w tym.

Ogólnie to... Ech, nie wiem co miałbym tutaj napisać, język wydaje się być jakoś tam opisany; ba, wręcz logiczny i spójny, ale mimo wszystko to są tylko tabelki, których siłą rzeczy nie można jakoś specjalnie skomentować. Nie wiem, spróbuj może przejrzeć dokładniej ten li ten temat, są w nim opisane naprawdę ciekawe konlangi i myślę że to by ci najbardziej pomogło - trochę zapoznania się z twórczością tych co mają jakieś tam doświadczenie już.

Tabelki będą, bo to ma być taki książkowy, suchy opis gramatyki języka, tłumaczenia itp będą za parę dni, może nawet szybciej.

Tak czy inaczej rób dalej to co robisz, i tak prezentujesz o wiele wyższy poziom niż niektórzy tutaj.

Dziękuję za takie słowa, bardzo dziękuję!
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 12:06:38 wysłana przez Pluur »

Offline Ghoster

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2012, 23:49:53 »
Po prostu wzorowałem się na wikipedii, po za tym to nie jestech tak obeznany w tym.
[t͡s] oraz [t͡ʃ] (z samej wygody radziłbym to zapisywać jako "ʦ" oraz "ʧ") to dziąsłowe afrykaty, [ʨ] to podniebienna afrykata, a [ɕ] to frykatyw podniebienny. Ogólnie to podniebienne możesz zazwyczaj wstawić do tabelki z [k], [g] li podobnymi głoskami i nic się raczej nie stanie. Co do [w] to niektórzy na tym forum uważają, iż jest to welarny aproksymant labializowany (czyli [ɰʷ]), ale osobiście uważam to za bzdurę i radziłbym raczej traktować to jako aproksymant dwuwargowy. Jeśli dopiero zacząłeś to te wszystkie afrykaty, szczelinowe li aproksymanty pewnie sprawią ci trochę problemu, ale to coś, co wchodzi z czasem samo.

EDIT: Dopiero teraz zauważyłem, że trochę bardziej porozdzielałeś fonetykę w tym języku. Ogólnie to zazwyczaj nie warto zajmować miejsca i po prostu przyjmować, iż [ʃ] jest dziąsłowe, [f] oraz [v] są wargowe (to jest po prostu "wargowe", nie "dwuwargowe"), a "podniebienne" i "miękkopodniebienne" połączyć po prostu w "welarne", ale to tylko rada z mojej strony.

Tabelki będą, bo to ma być taki książkowy, suchy opis gramatyki języka, tłumaczenia itp będą za parę dni, może nawet szybciej.
Hmm... Nie chodzi mi tutaj o przykłady tekstu (chociaż te byłyby mile widziane), a może o samą prezentację języka, to jest porozważanie takich wątłych niuansów jak szyk wyrazów w zdaniu (bo "szyk VSO" nie jest dość wyczerpującym opisem) li użyciach różnych przypadków w konstrukcjach z przyimkami... No nie wiem, każdy język ma coś osobliwego, nawet jeśli jest prosty, ogólnie to na tym forum (chyba) ceni się trochę oryginalny pomysł i dobrą prezentację, warto mieć to na względzie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2014, 11:08:37 wysłana przez Ghoster »

Offline Pluur

« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2012, 00:00:03 »
A propo dźwięków to narazie wiele nie ździałam.
Jeżeli chodzi o tą drugą sprawę, to zajmę się  tym również.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 12:06:47 wysłana przez Pluur »

Offline Pluur

« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2012, 10:57:03 »
Rozbudowa szyków zdań, oraz zjawiska pogodowe, jaki deklinacja rzeczownika już są ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 12:06:55 wysłana przez Pluur »