Autor Wątek: Odnośniki przydatne językotwórcy - wasze sugestie  (Przeczytany 64875 razy)

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 277 razy
  • Wiecznie obserwowany
Odp: Odnośniki przydatne językotwórcy
« Odpowiedź #135 dnia: Styczeń 22, 2012, 17:26:30 »
O szczątkowej deklinacji w jakimś macedońskim narzeczu. Niestety po francuzku i używają tam jakichś dziwnych oznaczeń...
ZÎWE WENSKA!
Joz jis råd, cu wå Wilķaj Wida ni sǫ al murste pasî.

Jestem Wendem, więc mam obowiązki połabskie. Są one tym większe, im więcej morskich piesów panoszy się we Wielkiej Wodzie.

Offline lehoslav

« Odpowiedź #136 dnia: Styczeń 23, 2012, 09:51:53 »
O szczątkowej deklinacji w jakimś macedońskim narzeczu. Niestety po francuzku i używają tam jakichś dziwnych oznaczeń...

Jak będę miał dobry humor i dużo czasu, to ci zeskanuję coś o tym zjawisku i o tym dialekcie po macedońsku ;)

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #137 dnia: Styczeń 23, 2012, 18:09:56 »
Nie próbowałem się wczytywać w artykuł, ale w sumie dziwne, jak wschodnie południowosłowiańskie straciły prawie całą deklinację bez specjalnych zmian fonetycznych w wygłosie.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Vilène

« Odpowiedź #138 dnia: Styczeń 23, 2012, 18:11:12 »
Nie próbowałem się wczytywać w artykuł, ale w sumie dziwne, jak wschodnie południowosłowiańskie straciły prawie całą deklinację bez specjalnych zmian fonetycznych w wygłosie.
Tzn. jakich specjalnych zmian fonetycznych?

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #139 dnia: Styczeń 24, 2012, 20:04:09 »

No, redukcji samogłosek do szwy, elizji spółgłosek...

Offline Vilène

« Odpowiedź #140 dnia: Styczeń 24, 2012, 21:06:34 »
No, redukcji samogłosek do szwy, elizji spółgłosek...
Tylko czy to konieczne, żeby stracić deklinację? Toć to nie tylko cecha wschodniopołudniowosłowiańskich, także i romańskie potraciły całą łacińską deklinację, mimo że oprócz francuskiego też nie miały żadnych redukcji ani elizji…

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #141 dnia: Styczeń 25, 2012, 07:23:40 »
Romańskie (czy tam łacina ludowa) straciły wygłosowe -m (nasaliza cję)  i przebudowały system samogłosek, co sporo końcówek ujednoliciło, np. -em/e, -um/o, -a/am/a, dopełniacz został wyparty przez de + Abl (który już wyglądał jak mianownik czy chociaż biernik sporej grupy rzeczowników). W bułgarskim i macedońskim mimo wszystko wygląda to dla mnie bardziej szokująco, jakby coś skasowało im plik z paradygmatem rzeczowników.  На ръка? С документ? Really?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2012, 07:26:11 wysłana przez pittmirg »

Offline Feles

« Odpowiedź #142 dnia: Luty 12, 2012, 16:56:03 »
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #143 dnia: Marzec 14, 2012, 23:11:21 »
Gramatyka kaszubska.

Przydałaby się słowińska po polsku, ale wiem, że takowa nie istnieje. No cóż, trza się zadowolić niemiecką...[/url]
ZÎWE WENSKA!

Jestem Wendem, więc mam obowiązki połabskie. Są one tym większe, im więcej morskich piesów panoszy się we Wielkiej Wodzie.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #144 dnia: Marzec 15, 2012, 23:10:57 »
Gramatyka kaszubska.

Nie łapię działań arytmetycznych na czasownikach na stronie 136. Ktoś komuś czegoś zazdrości.

Offline varpho :Ɔ(X)И4M:

« Odpowiedź #145 dnia: Marzec 15, 2012, 23:34:21 »
Nie łapię działań arytmetycznych na czasownikach na stronie 136. Ktoś komuś czegoś zazdrości.

rzeczywiście dość nowatorski sposób zobrazowania analogii...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ

Offline spitygniew

« Odpowiedź #146 dnia: Kwiecień 04, 2012, 12:35:53 »
Idzie gdzieś w Sieci znaleźć coś dobrego (i darmowego) nt. gramatyki historycznej węgierskiego? Bo mnie dotąd udało się wyszperać tylko drobne szczegóły.
P.S. To prawda.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #147 dnia: Kwiecień 05, 2012, 23:46:40 »
Gramatyka rusko-cerkiewnosłowiańskiego (trzeba mieć Deża-wi).

Niektóre rzeczy są tu naprawdę dziwne. I też dziwnie opisane (np. liczba podwójna jest pomijana we wszystkich tabelach, jest dopiero później omówiona i to po łebkach). A w §29. jest mowa o jakichś continuousach (tak, continuousy w slavlangu). Nie wiem, czy takie konstrukcje faktycznie są/były używane w ruskim CSie, czy autor książki się naćpał.

Ale gdyby uporządkować to i tamto, uprościć pisownię, wprowadzić potrzebne wyrazy i ogólnie "odreligijnić" ten język, myślę że byłby dobry panslawik.

Wydzielone.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2012, 21:04:33 wysłana przez Fēlēs »
ZÎWE WENSKA!

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #148 dnia: Kwiecień 06, 2012, 01:32:29 »
Nie jest to cerkiewizm, ale "naukowa słowiańska ortografia" trochę mi taki międzysłowiański pomysł przypomina:

http://izviestija.info/index.php/razlicni-informacije/204-mraz-v-europe-v-januaru-i-fevruaru-dvatysecdvanadsetogo-goda

tu opis: http://steen.free.fr/interslavic/nms.html

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #149 dnia: Kwiecień 06, 2012, 10:52:29 »
Gramatyka rusko-cerkiewnosłowiańskiego (trzeba mieć Deża-wi).

Niektóre rzeczy są tu naprawdę dziwne. I też dziwnie opisane (np. liczba podwójna jest pomijana we wszystkich tabelach, jest dopiero później omówiona i to po łebkach). A w §29. jest mowa o jakichś continuousach (tak, continuousy w slavlangu). Nie wiem, czy takie konstrukcje faktycznie są/były używane w ruskim CSie, czy autor książki się naćpał.

Faktycznie osobliwostka, z drugiej strony, w rozwoju słowiańskich sporo było eksperymentowania i ślepych uliczek w rozwoju systemu TAM-owego; pojawiło się fleksyjne rozróżnienie w czasie przeszłym na imperfekt i aoryst, które później szlag trafił na prawie całej Słowiańszczyźnie z racji pojawienia się systemu aspektów dokonanego i niedokonanego obejmującego wszystkie czasy, sytuującego się pomiędzy derywacją a fleksją, pojawił się perfekt, który później niemal wszędzie zaczął pełnić rolę czasu przeszłego lub zlał się z innymi czasami (stąd dwie postacie analitycznego czasu przyszłego w polskim). O formach ciągłych jeszcze nie słyszałem. Warto by zbadać, czy kiedyś w polskim struktury takie jak "jest umierający" nie były aby częstsze niż dzisiaj i produktywne.