Aiefv: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
|+ '''Samogłoski'''
 
|+ '''Samogłoski'''
Linia 24: Linia 23:
 
! rowspan=2| Wargowe
 
! rowspan=2| Wargowe
 
! colspan=3| Koronalne
 
! colspan=3| Koronalne
! colspan=2| Dorsalne
+
! rowspan=2| Dorsalne
 
! rowspan=2| Krtaniowe
 
! rowspan=2| Krtaniowe
 
|-
 
|-
Linia 30: Linia 29:
 
! <small>Dziąsłowe</small>
 
! <small>Dziąsłowe</small>
 
! <small>Apikalizowane</small>
 
! <small>Apikalizowane</small>
! <small>Palatalne</small>
 
! <small>Welarne</small>
 
 
|-
 
|-
 
! Nosowe
 
! Nosowe
Linia 37: Linia 34:
 
|
 
|
 
| [n] '''n'''
 
| [n] '''n'''
|
 
 
|
 
|
 
| [ŋ] '''ç'''
 
| [ŋ] '''ç'''
Linia 47: Linia 43:
 
| [t] '''t''' [d] '''d'''
 
| [t] '''t''' [d] '''d'''
 
|
 
|
| [c] '''c'''
+
| [k] '''c''' [kʷ] '''qu'''
| [kʷ] '''cu'''/'''uc'''
 
 
| [ʔ] '''h'''
 
| [ʔ] '''h'''
 
|-
 
|-
Linia 56: Linia 51:
 
| [s] '''s'''
 
| [s] '''s'''
 
| [s̺] '''ş'''
 
| [s̺] '''ş'''
|
 
 
|
 
|
 
|
 
|
Linia 66: Linia 60:
 
|
 
|
 
| [ʎ͡ɕ] '''ḉ'''
 
| [ʎ͡ɕ] '''ḉ'''
|
 
 
|
 
|
 
|-
 
|-
Linia 73: Linia 66:
 
|
 
|
 
| [r] '''r'''
 
| [r] '''r'''
|
 
 
|
 
|
 
|
 
|

Wersja z 13:51, 10 lis 2013

Samogłoski
Przednie Tylne
Przymknięte [i] i [o] o
Średnie [ɛ] e
Otwarte [a] a
Spółgłoski
Wargowe Koronalne Dorsalne Krtaniowe
Zębowe Dziąsłowe Apikalizowane
Nosowe [m] m [n] n [ŋ] ç
Zwarte [b] b [t] t [d] d [k] c [kʷ] qu [ʔ] h
Szczelinowe [f] f [θ] ţ [s] s [s̺] ş
Boczne [l] l [ʎ͡ɕ]
Drżące [r] r


  • Aktywny;
  • Fleksyjny;
  • Lewogłowy;
  • Przypadki:
    • Przypadek Aktywny;
    • Przypadek Statyczny;
  • Szyk SVO;
  • Liczby:
    • Pojedyncza;
    • Mnoga.
Deklinacja I - Ama
L. Pojedyncza L. Mnoga
O. Pierwsza Ame Amoe
O. Druga Ameş Amoş
O. Trzecia Amai Amo
Deklinacja I - Arà
L. Pojedyncza L. Mnoga
O. Pierwsza Area Aroa
O. Druga Aràş Aròş
O. Trzecia Arà Arò
Deklinacja III - Teri
L. Pojedyncza L. Mnoga
O. Pierwsza Terei Teroi
O. Druga Teriş Terioş
O. Trzecia Terai Teri
Deklinacja IV - Terì
L. Pojedyncza L. Mnoga
O. Pierwsza Tereì Teroì
O. Druga Terìş Teriòş
O. Trzecia Teraì Terì