Aiefv: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
 
Linia 1: Linia 1:
 +
Sixsae nuill [sixsæj nwil]
 +
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
|+ '''Samogłoski'''
 
|+ '''Samogłoski'''
Linia 8: Linia 10:
 
! Przymknięte
 
! Przymknięte
 
| [i] '''i'''
 
| [i] '''i'''
| rowspan=2| [o] '''o'''
+
| [o] '''o'''
|-
 
! Średnie
 
| [ɛ] '''e'''
 
 
|-
 
|-
 
! Otwarte
 
! Otwarte
| colspan=2| [a] '''a'''
+
| [æ] '''a'''
 +
| [ɑ] '''ä'''
 
|}
 
|}
  
Linia 35: Linia 35:
 
| [n] '''n'''
 
| [n] '''n'''
 
|
 
|
| [ŋ] '''ç'''
+
| [ŋ] '''g'''
 
|
 
|
 
|-
 
|-
 
! Zwarte
 
! Zwarte
| [b] '''b'''
+
| [p] '''p'''
|  
+
|
| [t] '''t''' [d] '''d'''
+
|
 
|
 
|
| [k] '''c''' [kʷ] '''qu'''
 
| [ʔ] '''h'''
 
|-
 
! Szczelinowe
 
| [f] '''f'''
 
| [θ] '''ţ'''
 
| [s] '''s'''
 
| [s̺] '''ş'''
 
 
|
 
|
 
|
 
|
 
|-
 
|-
! Boczne
+
! Afrykaty
 +
|
 
|
 
|
 +
| [ʦ] '''ts''' [ƛ] '''tl'''
 
|
 
|
| [l] '''l'''
 
 
|
 
|
| [ʎ͡ɕ] '''ḉ'''
 
 
|
 
|
 
|-
 
|-
! Drżące
+
! Szczelinowe
 +
| [f] '''f'''
 +
| [θ] '''c'''
 +
| [s] '''s'''
 +
| [s̺] '''ss'''
 +
| [ɕ] '''sk''' [ç] '''k''' [x] '''x'''
 +
| [h] '''h'''
 +
|-
 +
! Boczne
 
|
 
|
 
|
 
|
| [r] '''r'''
+
| [l] '''ll''' [ɫ] '''l''' [ɬ] '''lh'''
 +
| [ʪ̺] '''hl'''
 +
| [ʎ] '''kl''' [ʟ̝̊] '''ch'''
 
|
 
|
 +
|-
 +
! Aproksymanty
 +
| [w] '''u'''
 
|
 
|
 +
| [ɹ] '''rh'''
 +
| [ɰ] '''r'''
 +
| [j] '''e'''
 
|
 
|
|}
 
 
 
* Aktywny;
 
* Fleksyjny;
 
* Lewogłowy;
 
* Przypadki:
 
** Przypadek Aktywny;
 
** Przypadek Statyczny;
 
* Szyk SVO;
 
* Liczby:
 
** Pojedyncza;
 
** Mnoga.
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
|+ '''Deklinacja I - Ama'''
 
|-
 
!
 
! L. Pojedyncza
 
! L. Mnoga
 
|-
 
! O. Pierwsza
 
| Ame
 
| Amoe
 
|-
 
! O. Druga
 
| Ameş
 
| Amoş
 
|-
 
! O. Trzecia
 
| Amai
 
| Amo
 
 
|-
 
|-
 
|}
 
|}
  
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
+
Sei mxicfän alhxic nixtsik xae o citsmi larass nuäs skirhxuaeakl xae guilcuo chostsimni o ssiess xahl.
|+ '''Deklinacja I - Arà'''
 
|-
 
!
 
! L. Pojedyncza
 
! L. Mnoga
 
|-
 
! O. Pierwsza
 
| Area
 
| Aroa
 
|-
 
! O. Druga
 
| Aràş
 
| Aròş
 
|-
 
! O. Trzecia
 
| Arà
 
| Arò
 
|-
 
|}
 
  
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
+
[sji mxiθfɑn æɬxiθ nixʦiç xæj o θiʦmi ɬæɰæs̺ nwɑs ɕiɹxwæjæʎ xæj ŋwiɫθwo ʟ̝̊osʦimni o s̺ijs̺ xæʪ̺]
|+ '''Deklinacja III - Teri'''
 
|-
 
!
 
! L. Pojedyncza
 
! L. Mnoga
 
|-
 
! O. Pierwsza
 
| Terei
 
| Teroi
 
|-
 
! O. Druga
 
| Teriş
 
| Terioş
 
|-
 
! O. Trzecia
 
| Terai
 
| Teri
 
|-
 
|}
 
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
|+ '''Deklinacja IV - Terì'''
 
|-
 
!
 
! L. Pojedyncza
 
! L. Mnoga
 
|-
 
! O. Pierwsza
 
| Tereì
 
| Teroì
 
|-
 
! O. Druga
 
| Terìş
 
| Teriòş
 
|-
 
! O. Trzecia
 
| Teraì
 
| Terì
 
|-
 
|}
 

Aktualna wersja na dzień 01:51, 10 gru 2013

Sixsae nuill [sixsæj nwil]

Samogłoski
Przednie Tylne
Przymknięte [i] i [o] o
Otwarte [æ] a [ɑ] ä
Spółgłoski
Wargowe Koronalne Dorsalne Krtaniowe
Zębowe Dziąsłowe Apikalizowane
Nosowe [m] m [n] n [ŋ] g
Zwarte [p] p
Afrykaty [ʦ] ts [ƛ] tl
Szczelinowe [f] f [θ] c [s] s [s̺] ss [ɕ] sk [ç] k [x] x [h] h
Boczne [l] ll [ɫ] l [ɬ] lh [ʪ̺] hl [ʎ] kl [ʟ̝̊] ch
Aproksymanty [w] u [ɹ] rh [ɰ] r [j] e

Sei mxicfän alhxic nixtsik xae o citsmi larass nuäs skirhxuaeakl xae guilcuo chostsimni o ssiess xahl.

[sji mxiθfɑn æɬxiθ nixʦiç xæj o θiʦmi ɬæɰæs̺ nwɑs ɕiɹxwæjæʎ xæj ŋwiɫθwo ʟ̝̊osʦimni o s̺ijs̺ xæʪ̺]