Ajdynir: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 30: Linia 30:
 
<br>''Przykładowy chamzhir''
 
<br>''Przykładowy chamzhir''
 
==Ustrój i władza==
 
==Ustrój i władza==
Ajdynir jest dziedziczną monarchią absolutną. Władcy Imperium noszą tytuł ''khshāyara'', co tłumaczy się jako imperatora lub cesarza, a najczęściej nie tłumaczy w cale. W niektórych oficjalnych dokumentach pojawiają się również tytuły ''król królów'' (ruj rujaur̄) i ''władca władców'' (allénd alléndaur̄). Khshāyarowie cieszą się statusem żywych bogów, będących w prostej linii potomkami boga Radhevara i bogini Ishār. Założenie boskiego pochodzenia Imperatorów i ich władzy jest jednym z niepodważalnych dogmatów państwowych, a jego negacja równa się zdradzie stanu. Imperatorzy mają praktycznie nieograniczoną władzę. Służy im organ doradczy, tak zwana ''Wielka Rada'', choć jej nazwa jest dość myląca. W dosłownym tłumaczeniu z ajdyniriańskiego 'Wielka Rada' (Éxanęri Aeramaya) znaczy ni mniej ni więcej jak 'wielcy pomocnicy'. To znacznie lepiej odwzorowuje rzeczywistość, bowiem członkowie Wielkiej Rady to jedynie słudzy państwa, dostępujący zaszczytu służenia swą mądrością i radą boskiemu Imperatorowi. Członkami Rady mogą być jedynie osoby o niebywałej wiedzy i umiejętnościach, o nieoszkalowanej opinii i zasługach dla państwa. To zaś podzielone jest na 24 prowincje, na czele których stoją gubernatorzy, dowolnie mianowani i odwoływani ze stanowiska przez Imperatora. Silną rolę posiadają również arystokratyczne rody i Siedmiu Arcykapłanów, czyli najwyższych duchowych przywódców Dżarizmu. Istnieją również tak zwane Wielkie Rody - bardzo stare i szanowane rodziny arystokratyczne, posiadające znaczne wpływy. Rody rywalizują między sobą o pozycje w państwie i przychylność Imperatora. Pałacowa polityka Wielkich Rodów potrafi być bardzo brutalna.
+
Ajdynir jest dziedziczną monarchią absolutną. Władcy Imperium noszą tytuł ''khshāyara'', co tłumaczy się jako imperatora lub cesarza, a najczęściej nie tłumaczy w cale. W niektórych oficjalnych dokumentach pojawiają się również tytuły ''król królów'' (ruj rujaur̄) i ''władca władców'' (alléd allédaur̄). Khshāyarowie cieszą się statusem żywych bogów, będących w prostej linii potomkami boga Radhevara i bogini Ishār. Założenie boskiego pochodzenia Imperatorów i ich władzy jest jednym z niepodważalnych dogmatów państwowych, a jego negacja równa się zdradzie stanu. Imperatorzy mają praktycznie nieograniczoną władzę. Służy im organ doradczy, tak zwana ''Wielka Rada'', choć jej nazwa jest dość myląca. W dosłownym tłumaczeniu z ajdyniriańskiego 'Wielka Rada' (Éxanęri Aeramaya) znaczy ni mniej ni więcej jak 'wielcy pomocnicy'. To znacznie lepiej odwzorowuje rzeczywistość, bowiem członkowie Wielkiej Rady to jedynie słudzy państwa, dostępujący zaszczytu służenia swą mądrością i radą boskiemu Imperatorowi. Członkami Rady mogą być jedynie osoby o niebywałej wiedzy i umiejętnościach, o nieoszkalowanej opinii i zasługach dla państwa. To zaś podzielone jest na 24 prowincje, na czele których stoją gubernatorzy, dowolnie mianowani i odwoływani ze stanowiska przez Imperatora. Silną rolę posiadają również arystokratyczne rody i Siedmiu Arcykapłanów, czyli najwyższych duchowych przywódców Dżarizmu. Istnieją również tak zwane Wielkie Rody - bardzo stare i szanowane rodziny arystokratyczne, posiadające znaczne wpływy. Rody rywalizują między sobą o pozycje w państwie i przychylność Imperatora. Pałacowa polityka Wielkich Rodów potrafi być bardzo brutalna.
  
 
Niezwykle rozwinięty jest aparat państwowej propagandy, a władza Imperatora opiera się w znacznej mierze na działaniu [[Anûshaya Khshāyaraz|Anûshayi Khshāyaraz]], czyli wywiadu i służby bezpieczeństwa wewnętrznego.
 
Niezwykle rozwinięty jest aparat państwowej propagandy, a władza Imperatora opiera się w znacznej mierze na działaniu [[Anûshaya Khshāyaraz|Anûshayi Khshāyaraz]], czyli wywiadu i służby bezpieczeństwa wewnętrznego.

Wersja z 13:07, 25 lut 2017

Éxan Khshāyarvan Aydīniru
Ajdynir
{{{flaga}}}

Ziemie pod panowaniem Imperium
{{{herb}}}
{{{desc2}}}
Khshayarvan mapa2.png
{{{desc3}}}
▸ Język urzędowy ajdyniriański
▸ Stolica Djyazhoar
▸ System rządów {{{system rządów}}}
▸ Typ państwa {{{typ państwa}}}
▸ Głowa państwa {{{głowa państwa}}}
▸ Pierwszy minister {{{pierwszy minister}}}
▸ Waluta {{{waluta}}}
▸ System gospodarczy {{{system gospodarczy}}}
▸ Religia panująca {{{religia panująca}}}
▸ Terytoria zależne {{{terytoria zależne}}}

Ajdynir (ajd. Aydīnir [ajdɨɲiɾ]), lub oficjalnie Wielkie Imperium Ajdyniriańskie (ajd. Éxan Khshāyarvan Aydīniru [ɛɪksan χʃa:jaɾvan ajdɨɲiɾu]) — państwo leżące w środkowej części Kyonu i posiadające pozycje niekwestionowanego hegemona na tym obszarze. Kontroluje ogromne terytorium między Morzem Słonym, Wielką Pustynia, Górami Żelaznymi i Górami Pochodzenia.

Stolicą imperium jest położone u ujścia rzeki Eqarosi do Jeziora Szmaragdowego miasto Djyazhoar, będące jednym z największych miast Kyonu.

Etymologia

Ajdynir (Aydīnir) oznacza tyle co kraina lub ziemia Ajdyniriańczyków. Niejasne jest natomiast znaczenie samej nazwy tego ludu. Najprawdopodobniej wywodzi się ona od legendarnych Ayńadhanów, pradawnego narodu od którego Ajdyniriańczycy wywodzą swe pochodzenie. Według dawnych podań, Ayńadhanowie w swym języku nazywali siebie "Pierworodnymi".

Geografia

Klimat

Symbole

Głównym symbolem kraju jest czarny ńarmad, gatunek wielkiego, drapieżnego ptaka podobnego do orła, na czerwonym tle. Charakterystyczny jest również motyw płomienia i siedmiu gwiazd a także chamzhir - ajdyniriańska broń narodowa. Ponadto każdy z Wielkich Rodów posiada własne barwy. Ńarmad.jpg
Czarny ńarmad

Chamzhir1.jpg
Przykładowy chamzhir

Ustrój i władza

Ajdynir jest dziedziczną monarchią absolutną. Władcy Imperium noszą tytuł khshāyara, co tłumaczy się jako imperatora lub cesarza, a najczęściej nie tłumaczy w cale. W niektórych oficjalnych dokumentach pojawiają się również tytuły król królów (ruj rujaur̄) i władca władców (alléd allédaur̄). Khshāyarowie cieszą się statusem żywych bogów, będących w prostej linii potomkami boga Radhevara i bogini Ishār. Założenie boskiego pochodzenia Imperatorów i ich władzy jest jednym z niepodważalnych dogmatów państwowych, a jego negacja równa się zdradzie stanu. Imperatorzy mają praktycznie nieograniczoną władzę. Służy im organ doradczy, tak zwana Wielka Rada, choć jej nazwa jest dość myląca. W dosłownym tłumaczeniu z ajdyniriańskiego 'Wielka Rada' (Éxanęri Aeramaya) znaczy ni mniej ni więcej jak 'wielcy pomocnicy'. To znacznie lepiej odwzorowuje rzeczywistość, bowiem członkowie Wielkiej Rady to jedynie słudzy państwa, dostępujący zaszczytu służenia swą mądrością i radą boskiemu Imperatorowi. Członkami Rady mogą być jedynie osoby o niebywałej wiedzy i umiejętnościach, o nieoszkalowanej opinii i zasługach dla państwa. To zaś podzielone jest na 24 prowincje, na czele których stoją gubernatorzy, dowolnie mianowani i odwoływani ze stanowiska przez Imperatora. Silną rolę posiadają również arystokratyczne rody i Siedmiu Arcykapłanów, czyli najwyższych duchowych przywódców Dżarizmu. Istnieją również tak zwane Wielkie Rody - bardzo stare i szanowane rodziny arystokratyczne, posiadające znaczne wpływy. Rody rywalizują między sobą o pozycje w państwie i przychylność Imperatora. Pałacowa polityka Wielkich Rodów potrafi być bardzo brutalna.

Niezwykle rozwinięty jest aparat państwowej propagandy, a władza Imperatora opiera się w znacznej mierze na działaniu Anûshayi Khshāyaraz, czyli wywiadu i służby bezpieczeństwa wewnętrznego.

Prowincje i ludy

Historia

Religia

Kultura

Tradycje i zwyczaje

Sztuka

Literatura

Gospodarka

Nauka

Wojna

Ajdynir znany jest z wielu rzeczy. Najeży wśród nich wymienić na pewno produknję jednych z najlepszych na świecie win i herbat, które to są narodowymi napojami Ajdyniriańczyków, a także dywanów niezwykłej urody. Kraj ten posiada również bogatą literaturę, charakterystyczną i piękną sztukę oraz architekturę a także niezwykle rozwiniętą medycynę. Znany jest równiez jako eksporter ayiritany, narkotyku o halucynogennych właściwościach, w postaci drobnego, błękitnego proszku.

Jednak najsławniejsza jest ajdyniriańska sztuka prowadzenia wojny, a armia Imperium cieszy się opinią niepokonanej i niezwyciężonej. Sami Ajdyniriańczycy słyną zarówno jako wielcy artyści, jak i wielcy wojownicy, a ich narodową bronią jest chamzhir, rodzaj zakrzywionej szabli. W wojsku mogą służyć zarówno mężczyźni jak i kobiety, kraj jest więc kojarzony również jako ojczyzna kobiet-wojowniczek.