Ajdynir

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Éxan Khshāyarvan Aydīniru
Ajdynir
{{{flaga}}}

Ziemie pod panowaniem Imperium
{{{herb}}}
{{{desc2}}}
Khshayarvan mapa2.png
{{{desc3}}}
▸ Język urzędowy ajdyniriański
▸ Stolica Djyazhoar
▸ System rządów {{{system rządów}}}
▸ Typ państwa {{{typ państwa}}}
▸ Głowa państwa {{{głowa państwa}}}
▸ Pierwszy minister {{{pierwszy minister}}}
▸ Waluta {{{waluta}}}
▸ System gospodarczy {{{system gospodarczy}}}
▸ Religia panująca {{{religia panująca}}}
▸ Terytoria zależne {{{terytoria zależne}}}

Ajdynir (ajd. Aydīnir [ajdɨɲiɾ]), lub oficjalnie Wielkie Imperium Ajdyniriańskie (ajd. Éxan Khshāyarvan Aydīniru [ɛɪksan χʃa:jaɾvan ajdɨɲiɾu]) — państwo leżące w środkowej części Kyonu i posiadające pozycje niekwestionowanego hegemona na tym obszarze. Kontroluje ogromne terytorium między Morzem Słonym, Wielką Pustynia, Górami Żelaznymi i Górami Pochodzenia.

Stolicą imperium jest położone u ujścia rzeki Eqarosi do Jeziora Szmaragdowego miasto Djyazhoar, będące jednym z największych miast Kyonu.

Etymologia

Ajdynir (Aydīnir) oznacza tyle co kraina lub ziemia Ajdyniriańczyków. Niejasne jest natomiast znaczenie samej nazwy tego ludu. Najprawdopodobniej wywodzi się ona od legendarnych Ayńadhanów, pradawnego narodu od którego Ajdyniriańczycy wywodzą swe pochodzenie. Niektóre najstarsze ajdyniriańskie teksty twierdzą, że Ayńadhanowie w swym języku nazywali siebie Pierworodnymi, wzmianki te są jednak bardzo rzadkie, więc pewność co do prawdziwego znaczenia tej nazwy wciąż ginie w mroku dziejów.


Geografia

Klimat

Symbole

Głównym symbolem kraju jest czarny ńarmad, gatunek wielkiego, drapieżnego ptaka podobnego do orła, na czerwonym tle. Charakterystyczny jest również motyw płomienia i siedmiu gwiazd a także chamzhir - ajdyniriańska broń narodowa, będąca typem zakrzywionej szabli. Ponadto każdy z Wielkich Rodów posiada własne barwy.

Ustrój

Historia

Religia

Gospodarka

Nauka

Wojna

Sztuka

Rzeźba

Literatura

Ajdynir jest monarchią absolutną, a władcy Imperium noszą tytuł khshāyara, co tłumaczy się jako imperatora lub cesarza, w niektórych oficjalnych dokumentach pojawia się również tytuł króla królów. Cieszą się oni statusem żywych bogów. Założenie boskiego pochodzenia Imperatorów i ich władzy jest jednym z niepodważalnych dogmatów państwowych, a jego negacja równa się zdradzie stanu. Khshāyarom służy organ doradczy, zwany Wielką Radą, a kraj podzielony jest na 24 prowincje, na czele których stoją gubernatorzy, dowolnie mianowani i odwoływani ze stanowiska przez Imperatora. Silną rolę posiadają również arystokratyczne rody i Siedmiu Arcykapłanów, czyli najwyższych duchowych przywódców Dżarizmu.

Ajdynir znany jest z wielu rzeczy. Najeży wśród nich wymienić na pewno produknję jednych z najlepszych na świecie win i herbat, które to są narodowymi napojami Ajdyniriańczyków, a także dywanów niezwykłej urody. Kraj ten posiada również bogatą literaturę, charakterystyczną i piękną sztukę oraz architekturę a także niezwykle rozwiniętą medycynę. Znany jest równiez jako eksporter ayiritany, narkotyku o halucynogennych właściwościach, w postaci drobnego, błękitnego proszku.

Jednak najsławniejsza jest ajdyniriańska sztuka prowadzenia wojny, a armia Imperium cieszy się opinią niepokonanej i niezwyciężonej. Sami Ajdyniriańczycy słyną zarówno jako wielcy artyści, jak i wielcy wojownicy, a ich narodową bronią jest chamzhir, rodzaj zakrzywionej szabli. W wojsku mogą służyć zarówno mężczyźni jak i kobiety, kraj jest więc kojarzony również jako ojczyzna kobiet-wojowniczek.