Aktualny Szkicownik Ghostera

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Imfūrsa [iɱfuːɵ̆ɹsa]

Samogłoski
Przednie Centralne Tylne
Przymknięte [i] i
[iː] ī
[u] u
[uːɵ̆] ū
Średnie [ɛ] e
[æːĕ] ē
[ə] ə [ɔ] o
[o̞ː] ō
Otwarte [a] a
[aːɐ̆] ā
Dyftongi
[aʊ̆] au, [aĕ̝] ai, [æʌ̆] ae, [ɑɔ̝̆] ao
Spółgłoski
Wargowe Koronalne Dorsalne Krtaniowe
Zębowe Dziąsłowe Palatalne Welarne Uwularne
Nosowe [m] m [m̼] [n̪~n] n [ɲ] [ŋ~ɴ]
Zwarte Bezdźwięczne [p] p [t̪~t] t [c] c [k] k [q] q [ʔ] ʼ
Dźwięczne [b] b [d̪~d] d [ɟ] [g] g [ɢ]
Afrykaty Bezdźwięczne [ʦ̪~ʦ]
Dźwięczne [ʣ̪~ʣ]
Szczelinowe Bezdźwięczne [ɸ] [f] f [θ] [s] s [ç] [x] [χ] x [h] h
Dźwięczne [β] [v] v [ð] [z] z [ʝ] [ɣ] [ʁ] [ɦ]
Aproksymanty [w] w [l̪~l] l [j] y [ɰᵝ] [ɰᶨ] ȳ [ɰˠ]
Drżące [r~ɹ] r
Zaimki Osobowe
L. Pojedyncza L. Mniejsza L. Mnoga
O. Pierwsza M.
Ż.
O. Druga M.
Ż.
O. Trzecia M.
Ż.
N.
Koniugacja
„Viḵim” ‘Niszczyć
Formy Aktywne
‘Niszczyć’
Formy Pasywne
‘Być niszczonym’
Formy Kauzatywne
‘Sprawiać, by ktoś niszczył’
L. Pojedyncza L. Mniejsza L. Mnoga L. Pojedyncza L. Mniejsza L. Mnoga L. Pojedyncza L. Mniejsza L. Mnoga
O. Pierwsza M.
Ż.
O. Druga M.
Ż.
O. Trzecia M.
Ż.
N.
Deklinacje
Typy α Typy β Typ γ
Typ α⁺ Typ α⁻ Typ β⁺ Typ β⁻ Typ β²
Absolutyw
Celownik
Dopełniacz
Komitatyw
Abessyw
Miejscownik




Przemiany fonetyczne
Praindoeuropejski X X X
Samogłoski
Spółgłoski
*m
*n
*p
*b
*
*t
*d
*
*
*ǵ
*ǵʰ
*k
*g
*
*
*
*gʷʰ
*s
*h₁
*h₂
*h₃
*r
*l
*y
*w