Aysorollaib: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Aysorollaib.jpg|thumb|350px|right|''Mapa Aysorollaib'']]
+
[[Plik:Aysorollaib.png|thumb|350px|right|''Mapa Aysorollaib'']]
 
'''Aysorollaib''' (inaczej ''Aysorolla-eyb'', ''Iux-Aysor'') to zarówno nazwa konworldu, jak i krainy w tym świecie się znajdującej.
 
'''Aysorollaib''' (inaczej ''Aysorolla-eyb'', ''Iux-Aysor'') to zarówno nazwa konworldu, jak i krainy w tym świecie się znajdującej.
  

Wersja z 21:55, 2 lip 2018

Mapa Aysorollaib

Aysorollaib (inaczej Aysorolla-eyb, Iux-Aysor) to zarówno nazwa konworldu, jak i krainy w tym świecie się znajdującej.

Kraj

Kraina Aysorollaib podzielona jest obecnie na dwa kraje - Aynyux i Sunna. Kiedyś największym władcą całej krainy był Ócnessaculh Wielki. Pochodził z ludu Atheiuos (również Ateywos), mieszkającego w okolicach ujścia rzeki Ypics-adou. Była tam też stolica jego imperium, Qusneim. Wąs pana Ócnessaculh był potężny, bowiem według religii ludu jego w wąsie była siła ludzka - iux an isołou. Często wypowiadał sentencję uyong-yaládreyphs - co można przetłumaczyć jako "wiem, że nic nie wiem". Innym wielkim wodzem był Cciyli, na cześć którego nazwano najpiękniejsze miasto w kraju Aynyux - Dhargninel.

Główne miejsce wydobycia węgla to górska osada Dorgónilats. Natomiast lud Sunna ma własny ośrodek górniczy nieopodal Motheb po drugiej stronie łańcucha górskiego.

Tradycyjna budowla mieszkalna ludu Aynyux to ódlidh. Dziw w nich polega na tym, że mieszka się na zewnątrz, niejako oplatając budynek. Zwłaszcza ludy Sunna są w tym dobre.

Barter jest bardzo powszechny, nazywany jest apic-ioux.

Geografia

Wielka rzeka Ypics-adou wypływa z Jeziora Anigau, z którego to woda wycieka przez Jaskinię Apic, na wielkiej górze Iuxyots. Góra Iuxyots to właściwie wielki masyw górski, a najwyższe szczyty to Iux-yllam oraz Iux-icleyu.

Język

W krainie używane są dwa języki - i-cslóp i umeuosineppop (od sineph - "bulba").

Jednym z najciekawszych cech języka i-cslóp jest tak zwany quintoimyrrp - taka dziwna partykuła, zupełnie nieprzydatna. Brak opisu tejże partykuły opóźniał publikację języka. Inną cechą tego języka jest występowanie głoski reuołł-drag, której nie ma nawet w Ipie, taka jest trudna.

Osobną kategorią są enccillav-iksough - to są bardzo trudne głoski do wymówienia, wymagają wprawnych wymawiaczy, bo nie każdy może sprostać takim wymaganiom. Są to głoski dwuwargowo-językowo-gardłowe, bardzo trudne do wymówienia. Wymagają wiele praktyki i towarzysza do rozmowy. Jest to głoska wymawiana głównie przez kobiety, jak również i homoseksualnych mężczyzn - rytualne odwrócenie ról społecznych i płciowych. Tak jest w kraju Aynyux, naród Sunna kwestionuje nauki ludu Aynyux.

Religia

Lud Aynyux posiada dwie święte księgi - Sahtuk i Tebdó. Tradycyjnie wierzy się, że model społeczny funkcjonujący u ludu Aynyux został opracowany przez Sacculla, starożytnego mędrca. Wierzą, ze to najmądrzejszy człowiek, jaki kiedykolwiek stąpał po świecie i kurczowo trzymają się jego nauk od tysięcy lat. Mędrzec Sacculla opracował signips-xeł, czyli tak jakby kodeks postępowania dla ludu Aynyux, odrzucany przez lud Sunna. Lud Sunna opracował własny kodeks, znany pod nazwą gnall-boun, diametralnie różny od signips-xeł, choć w wielu miejscach podobny. Podobieństwo między dwoma świętymi tekstami opisywano w teologii jako omasout, czyli wzajemne przenikanie się świata duchowego, nierzeczywistego, z rzeczywistym, materialnym.

Każdego miesiąca muszą obłaskawiać swoich okrutnych bogów, składając w świątyniach tzw. o-nuóg, czyli rytualny pokarm z miodu, najlepszego mięsa, świeżych owoców i krwi zabitych jeńców. Bóg niejako rytualnie (przez kapłanów) odpowiada eipoudh-u, będącym okrzykiem przyjęcia ofiary.

Iux-nedey to słowo oznaczające jedność jednoego podmiotu z drugim.

Ciekawostki

Eypiq-uiux to narodowy sport w kraju Aynyux, zaś japonskie animacje są w języku okreslane slowem óutsladepp.