Bergram z Fiskburga

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bergram
Pełne imię i nazwisko: Bergram von Fiskburg
Data i miejsce urodzenia: ok. 745
Data i miejsce śmierci: ok. 814
Najbardziej znane dzieła Biblia Alduryncka, Modlitewnik Alduryncki
Wykształcenie: ?

Bergram (również: Pergram, Peregram, Beregram). Katolicki misjonarz działający w państwie Frankijskim, apostoł Alduryncjan (ald. Aldurinsk Buntir). Autor tłumaczenia Pisma Świętego oraz modlitw na język alduryncki.

Życie

Początki

O jego wczesnym życiu niewiele wiadomo. Urodził się około roku 745. Prawdopodobnie pochodził z Italii, o czy może świadczyć jego imię - Bergram - będące zniekształconą formą łacińskiego "peregrinus" oznaczającego obcego (czasem spotyka się również formy Pergram, Peregram, lub Beregram). Jego ojcem był prawdopodobnie bogaty kupiec z Kampanii lub Lacjum o nieznanym imieniu. Wiadomo, że jego matka była greczynką, świadczy o tym zapis z jego dziennika, np. "Møder mīn lauzijad mer Fāder sīn Sprāg, und Nammæ sīn war Bessariōn." (Moja matka uczyła mnie języka jej ojca, a imię jego było Bessarion).

Misje chrystianizacyjne

Między 767, a 775 brał udział w misji chrystianizacyjnej w Jutlandii południowej (prawdopodobnie misjonarze dotarli tam statkami z podniowego-wschodu Wielkiej Brytanii. Misja zakończyła się niepowodzeniem, a sam Bergram ledwo uszedł, z życiem. Według badacza historii Alduryncji i plemion germańskich - Langbarda Fulklinga - misjonasz stracił dwa palce lewej dłoni.