Bestiariusz Ziemi

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tu znajduje się opis poszczególnych stworzeń występujących w świecie Ziemi.

Rasy Rozumne

Człowiek

Spójrz w lustro.

Elf

Elfy to rasa rozumna. Są bardziej smukli i wyżsi niż ludzie. Posiadają spiczaste uszy i zredukowane kły. Mężczyźni mają mniej rozbudowaną muskulaturę w porównaniu z ludźmi. Są długowieczne, nierzadko dożywają 300 lat, niektóre nawet do 350. Inteligencją mało różnią się od ludzi i innych ras, lecz ze względu na swoją długowieczność mają możliwość poświęcenia dłuższego czasu na zdobywanie wiedzy. Kobiety rodzą w ciągu życia zazwyczaj około pięciorga, sześciorga dzieci, co związane jest z rzadkimi okresami płodności. Dojrzałość płciową zdobywają w wieku 19-21 lat. Nie posiadają zarostu na twarzy ani włosów na kończynach. Czaszka trójkątna, lekko wydłużona.

Gnom

Gnomy są rasą rozumną. Są niższe od ludzi, posiadają wzrost od 1.2 do 1.4 m. Żyją dłużej niż ludzie - często dożywają 120 lat, znane są przypadki nawet 150-letnich gnomów. Inaczej niż ludzie nie posiadają zarostu na twarzy. Mają niską skłonność do odkładania tłuszczów. Budowy są smukłej, żylastej. Czaszka bardziej wydłużona niż u ludzi. Charakteryzują się dłuższymi rękoma i palcami niż ludzie.

Kraken

Są to inteligentne stworzenia morskie o długości do 15 m (z mackami). Opanowały zdolność mowy: kałamarnice te porozumiewają się za pomocą bioluminescencji: potrafią kontrolować wzory świetlne pojawiające się na ich skórze. Młode długo żyją z samicami, które odznaczają się mniejszą inteligencją niż samce. Młode samce, po osiągnięciu wieku reprodukcyjnego opuszczają matki i tworzą małe stadka. Rozmnażanie odbywa się na płyciznach, gdzie samce krakenów bronią swoich terytoriów i chwalą się samicom kośćmi upolowanych zwierząt.

Krasnolud

Krasnoludy to rasa rozumna charakteryzująca się krępą budową ciała i niskim wzrostem (od 1.3 do 1.5m). Są silnie zarośnięci. Długość życia podobna do ludzi.

Niziołek

Niziołki są rasą rozumną charakteryzującą się wzrostem nieprzekraczającym 1.2m. Zarost i muskulatura mniej rozwinięta niż u ludzi. Posiadają lekko spiczaste uszy.

Ork

Humanoidalna rasa małpoludów. Są porośnięci ciemnym futrem, od których wolne są tylko okolice twarzy, dłonie, stopy i pachwiny. Znają mowę. Żyją w małych organizacjach rodowych, rzadziej łączą się w plemiona. Wzrost waha się między 1.8 m do 2.1 m. Silnie rozwinięta muskulatura u samców, przez co są silniejsi niż luzie. Zajmują się polowaniem i zbieractwem. Zamieszkują tereny rzadziej zamieszkane przez ludzi, góry, niedostępne lasy. Charakteryzują się mniejszą inteligencją niż ludzie.

Smok

Smoki to latający gatunek archozaurów. Są to stworzenia inteligentne, porozumiewają się za pomocą ryków i wycia. Rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 10 m, choć zazwyczaj widywane są mniejsze osobniki; na skrzydłach obecne dwa zredukowane palce. Posiadają długi ogon. Mimo rozmiarów są lekkie - waga nie przekracza 120 kg. Głowa trójkątna, lekko podłużna. Posiadają w paszczy dwa gruczoły wydzielające substancje, które są wystrzeliwane z paszczy, następnie krzyżują się w locie ulegając zapłonowi. Są terytorialne, samce i samice żyją w parach i razem wychowują młode. Gniazdują w wysokich górach i innych miejscach odległych od innych drapieżników. Żywią się mięsem i padliną. Samce są większe od samic i posiadają małe różki na głowie. Smoki są stałocieplne i długowieczne. Potrafią żyć nawet do 150 lat.

Szec

Szcy to rasa rozumna przypominająca zewnętrznie ludzi. Szec charakteryzuje się wyższym niż u ludzi wzrostem (zazwyczaj około 1.8m), większymi kłami i nieco bledszym odcieniem skóry. Są długowieczni, mogą dożyć do 700-900 lat. Dzieci rodzą się bardzo rzadko, co związane jest z rzadkimi okresami płodności.

Wębrza

Wębrze to rasa żyjąca na Ziemiach Wschodnich. Jest to rodzaj rozumny rodzaj człowieka przystosowanego do życia w lesie. Jego cechami wyróżniającymi jest palcochodność oraz spowodowany tym rząd zmian w budowie stopy (duże paliczki dalsze i bliższe, zredukowane kości stępu, wystająca kość piętowa). Różnią się także proporcją kończyn, które są od 15% do 25% dłuższe niż u ludzi. Klatka piersiowa mniej masywna niż u człowieka. Oczy są większe u ludzi od 10% do 15%, czaszka mniej zaokrąglona, bardziej podłużna. Żuchwa przypomina w dużym stopniu ludzką; szyja nieco dłuższa niż u ludzi. U wębrz występuje silny dymorfizm płciowy: kobiety są niższe i słabsze niż mężczyźni, charakteryzują się także niższą wagą. Włosy są u wszystkich wąbrz proste, zazwyczaj siwe lub białe, rzadko zdarza się jasny blond (około 2% populacji wąbrz z południa, i 6% z północy Ziem Wschodnich). Oczy koloru brązowego, ciemnobrązowego, piwnego, rzadziej bursztynowego. Wębrze charakteryzują się nieco lepszym wzrokiem niż ludzie.

Rasy Półrozumne

Hobgoblin

Hobgoblin jest bardzo bliskim krewnym orków. Hobgobliny posiadają dobrze rozwinięte kły i wały nadoczodołowe. Pokryte są futrem, żyją w zimniejszych klimatach. Preferują duże i gęste lasy. Przyjmują wzrost 0,9m do 1,2 m. Potrafią rozniecać ogień i posługują się zaostrzonymi narzędziami, służącymi głównie do polowań. Są wszystkożerne. Żyją w grupach od 5 do nawet 50 osobników, choć zazwyczaj pogłowie stada wynosi około 10-15 dorosłych osobników. Stadu przewodzi dominująca para samca i samicy. Porozumiewają się za pomocą mowy. Polują stadnie, często traktowane są jako szkodnik, w wyniku czego często są tępione. Unikają kontaktu z człowiekiem, jednak zaatakowane stado może wrócić mścić się na agresorze. Podobnie jak orkowie, przyjmują postawę wyprostowaną. Od innych goblinów różni ich umiejętność posługiwania się ludzką mową. Są one rasą półrozumną.

Troll

Trolle to rasa półrozumna. Posiadają zdolność ludzkiej mowy. Nie są one porośnięte futrem, skóra naga koloru od szarego po nawet lekko niebieskawy. Dwunożne, muskulatura silnie rozbudowana, wzrostu około 2.5 m. Charakteryzują się silnie rozbudowanymi mięśniami karku podtrzymującymi dużą podłużną głowę. Charakteryzują się dużymi szczękami i dużymi dolnymi kłami. Postawy są lekko przygarbionej.

Zwierzęta

Biednik

To małpy przyjmujące postawę wyprostowaną, wzrostu sięgającego od 0.8 do 1 m. Pokryte gęstym krótkim futrem. Żyją w małych grupach w obszarach podmokłych, gdzie żywią się rybami i roślinami wodnymi. Noc spędzają na drzewach, lub specjalnie przygotowanych gniazdach. Istnieją dwa podgatunki: biedniak rzeczny i biedniak bagienny, które różnią się wielkością (biedniak bagienny jest mniejszy niż swój rzeczny pobratymiec).

Bobołak

Bobołak to rodzaj wieloguzkowca. Zewnętrznie przypomina gryzonie, jest jednak jajorodny. Ma wydłużony, walcowaty kształt, krótki ogon, relatywnie krótkie łapy zakończone długimi wiosłowatymi pazurami, służącymi do kopania nor w ziemi. Są wszystkożerne, aktywne w nocy. Dużą część swojego aktywnego czasu spędzają na żerowaniu, głównie szukaniu bulw. Zwierzę posiada silne szczęki.

Bobrownik

Bobrownik jest ziemnowodnym dokodontem, składającym 3-7 jaj. Żywi się małymi organizmami zamieszkującymi wodę. Dobrze przystosowany do pływania. Posiada błonę pławną pomiędzy palcami. Kształtem przypomina wydrę z bobrzym ogonem. Przyjmuje długość około 0,5m i wagę 0,6kg. Zamieszkuje rzeki i jeziora. Rzadko spotykany przy mniejszych akwenach wodnych. Wzorowany na Castorocauda.

Borsucznik

Jak inni przedstawiciele Trykonodontów posiada dobrze rozwinięte kły i drobne siekacze oraz nie posiada błędnika. Jest to zwierze jajorodne, drapieżne, lecz potrafi się także karmić padliną. Łapy rozcapierzone na boki. Żywi się bezkręgowcami i drobniejszymi kręgowcami. Posiada długi ogon, stanowiący około 1/3 długości ciała. Wraz z ogonem osiąga długość od 0,25m do 0,4m. Wzorowany na Repenomamus.

Czarna hiena

Duży drapieżnik z rzędu Kreodontów. Waży do 500kg i może mieć 1,5 m wzrostu. Posiadają stosunkowo dużą głowę do rozmiarów ciała. Polują samotnie. Są terytorialne. Wzorowane na Hienodon.

Desmanozwierz

Desmanozwierze jak wszystkie dokodonty są jajorodne i pokryte futrem. Posiadają przysadziste i mocne łapy. Zwierzę prowadzi półwodny tryb życia, odżywia się wodnymi bezkręgowcami lub mniejszymi kręgowcami. Przyjmuje długość od 25 do 36 cm, z czego 1/5 przypada na głowę. Głowa od górnej strony pokryta jest tarczką zbudowaną z keratyny. Zamieszkują jeziora, stawy, rzeki i strumienie o wolnym nurcie strefy umiarkowanej ciepłej. Składają od dwóch do czterech jaj. Dobrze przystosowany do kopania nor. Wzorowane na Haldanodon.

Dwurożec

Masywne zwierzę z rzędu Embritopodów. Jest roślinożerne, przypomina posturą nosorożca, różni się tym, że jego głowa jest proporcjonalnie większa i posiada na sobie dwa osadzone obok siebie potężne rogi. Wzorowany na Arsinoiterium.

Dwurożec mały

Średniej wielkości zwierzę z rzędu Embritopodów. Przypomina posturą nosorożca, jest jednak mniejszy, a na jego głowie są dwa osadzone obok siebie rogi. Wzorowany na Crivadiatherium.

Gieł

Gieł to padlinożerna, dwunożna małpa. Pokryty jest ciemnym szczeciniastym futrem. Wolne od futra są kończyny oraz twarz. Twarzoczaszka jest bardziej wysunięta bardziej niż u najbliższych krewnych. Przyjmuje wzrost około 1,4m i wagę około 30-45 kg. Szczęka charakteryzuje się dobrze rozwiniętymi kłami, puszka mózgowa przyjmuje wartość około 300-350 cm³. Kończyny długie, chude i silne. Palce zakończone pazurokształtnymi paznokciami. Przednie kończyny przyjmują około 110% długości tylnych. Gły są dwunożne, ale przyjmują postawę tylko częściowo wyprostowaną. Żyją samotnie. Samica wydaje jedno do trzech młodych. Mają bardzo dobrze rozwinięty wzrok, widzą dobrze w nocy. Są padlinożerne, ale uzupełniają dietę niektórymi roślinami, czasami polują. Nie używają narzędzi. Często tępione. Głównie ze względu na swój wygląd, często przyjmowany za demoniczny. Uważa się pospolicie, że gły potrafią rozkopać świeże groby w poszukiwaniu padliny, co rzeczywiście zdarza się, ale wyjątkowo rzadko.

Goblin

Goblin jest blisko spokrewnionym z orkami i hobgoblinami gatunkiem małpy. Wykazuje szereg podobieństw anatomicznych do orków, jednak różni go wzrost oraz budowa czaszki. Gobliny posiadają silnie zredukowane wały nadoczodołowe i dobrze rozwinięte kły. Pokryte są futrem, żyją w każdej strefie klimatycznej, bardzo dobrze przystosowują się do różnych środowisk, jednak preferują duże i gęste lasy. Przyjmują wzrost 0,9m do 1,1 m, a ich czaszka przyjmuje rozmiar od 350 cm³ do 400 cm³. Potrafią rozniecać ogień i posługują się zaostrzonymi narzędziami, służącymi głównie do polowań. Są wszystkożerne. Żyją w grupach od 5 do nawet 50 osobników, choć zazwyczaj pogłowie stada wynosi około 10-15 dorosłych osobników. Stadu przewodzi dominująca para samca i samicy. Młode innych samic, w szczególności tych najniżej położonych w hierarchii, są często zabijane (wyjątkiem jest zła sytuacja stada). Praktykują kanibalizm. Porozumiewają się za pomocą gestów, mimiki, gwizdów i wycia. Polują stadnie, często traktowane są jako szkodnik, w wyniku czego często są tępione. Unikają kontaktu z człowiekiem, jednak zaatakowane stado może wrócić mścić się na agresorze. Podobnie jak orkowie, przyjmują postawę wyprostowaną.

Kocianka

Małe zwierzę roślinożerne należące do Cimolesta. Choć jest roślinożerne przypomina kota, takiej też jest wielkości. Kończyny zakończone są pięciopalczastą stopą przypominającą kopytka. Wzorowane na Pantolambda.

Krowa wodna

Zamieszkujący rzeki, jeziora, a także wybrzeża morskie gatunek z rzędu Desmotyli. Ziemnowodne zwierzę, posiadające długie opływowe ciało oraz czteropalczaste łapy, zakończone kopytkami. Pomiędzy palcami znajduje się błona pławna. Są roślinożerne. Występują tak samo w cieplejszych, jak i w zimniejszych wodach. Posiada także wystające do przodu kły. Wzorowane na Desmostylus.

Leniwiec olbrzymi

Olbrzymi przedstawiciel szczerbaków. Zwierzę roślinożerne, według pewnych doniesień także padlinożerne. Wzorowany na Megaterium.

Listnik

Listniki to gatunki plezjadapidów. Są to nocne stworzenia o dużych oczach, długim ogonie i chwytnych łapach. Przypominają one zwierzęta z rodzaju Carpolestes. Są roślinożerne i żyją na drzewach w cieplejszym klimacie.

Młokoń

Młokoń to gatunek czworonożnej drapieżnej małpy. Żyje w stadzie, któremu przewodzi najsilniejszy samiec. Samice są mniejsze od samców. Długość ciała wynosi nawet metr. Ogon krótki, pysk wydłużony, oczy położone blisko siebie. Samce wyróżniają się grzywą. Skóra na pośladkach naga, ciemnobrązowa.

Myszówka

Myszówka to małe zwierzę należące do wieloguzkowców. Przypomina ona szczura, z tym wyjątkiem, że ma mniejszą głowę i owłosiony ogon. Jest jajorodna. Wzorowana na Sunnyodon.

Niedźwiedziopies

Niedźwiedziopies to drapieżny przedstawiciel prakopytnych. Jest to zwierzę wszystkożerne, wielkości małego lisa. Posiada długi ogon i duże dole kły; stopochodny. Wzorowany na Arctocyon.

Owca drzewna

Rodzaj dużej małpy nadrzewnej. Jest zwierzęciem nieprzystosowanym do sprawnego poruszania się po ziemi. Jego długie ręce i palce, tak jak i zakrzywione kończyny tylne pomagają w wspinaczce. Żyje w lasach cieplejszych stref klimatycznych. Wzorowany na Megaladapis.

Pancernik olbrzymi

Gatunek dużego roślinożercy należące do szczerbaków. Duży, opancerzony pancernik, którego ogon zakończony jest maczugokształtynmi kolcami. Wzorowany na Doedicurus clavicaudatus.

Piesieniec

Gatunek małego kopytnego drapieżnika z rzędu Mesonychia. Wzorowany na Jiangxia.

Podząbiec morski

Rodzaj prowadzącego wodny tryb życia gada należącego do Sauropterygia. Posiada długie, trzymetrowe smukłe ciało, kończyny posiadają błonę pławną między palcami. Cechą charakterystyczną jest pysk zwierzęcia, której górna szczęka jest rozwidlona. Zwierzę posiada mnóstwo drobnych zwierząt, które służą do odfiltrowywania małych stworzeń morskich. Zamieszkuje morza, gniazduje jednak na lądzie. Oparty o niepoprawną rekonstrukcję Atopodentatus, która wygląda dużo ciekawiej niż ta poprawna; dodatkowo, jeżeli wcześniej taki wygląd zwierzęcia był akceptowalny, nie widzę przeszkód by tu wziąć jakiegoś ciekawszego krewniaka prawdziwego Atopodentata.

Prygun

Gatunek z rzędu Leptictida. Małe owadożerne, dwunożne zwierzę. Zamieszkuje lasy umiarkowane. Pysk podobny do pyska ryjówki. Zwierzę jest owadożerne.

Rajskie dziecko

Rajskie dzieci (człowieczęta) - występujący na wyspach X oraz na sawannach X gatunek małpy. Większość czasu spędzają na drzewach, gdzie sypiają i żywią się owocami oraz gdzie chronią się przed drapieżnikami. Rajskie dzieci są zdolne do wyprostowanego chodu, jednak nie tak szybkiego jak u ludzi. Żywią się owocami, warzywami, niektórymi zielonymi częściami bylin, korzeniami i orzechami. Sporadycznie żywią się owadami lub padliną. Do rozłupywania orzechów używają odpowiednio obrobionych, lub wybranych kamieni. Rajskie dzieci żyją w małych grupach kierowanych przez najstarszą samicę, tworzą związki monogamiczne. Dojrzałość płciową osiągają około 9 roku życia. Matka w ciągu życia może urodzić do 10 młodych, jednak zdecydowanie większa ich część umiera w młodym wieku, pada łupem drapieżców, w tym nawet ptaków drapieżnych. Większość osobników nie dożywa 30 lat, duża część też nawet 25 lat. Grupy rajskich dzieci są przez to pełne niedorostków, co mogło (wraz z ich niskim wzrostem) wpłynąć na ich pospolitą nazwę. Bardzo częstym zjawiskiem jest wychowywanie osieroconych młodych przez resztę grupy. Czaszka charakteryzuje się większym niż u innych gatunków małpoludów prognatyzmem. Czaszka mała, około 500cm². Inną cechą charakterystyczną jest obecność diastemy, która u innych gatunków małpoludów zdarza się, ale nie jest cechą dominującą w populacji.

Ratocz

Ratocz to roślinożerny przedstawiciel prakopytnych. Posiada przysadziste ciało, krótkie silne kończyny i pięć palców zakończonych kopytkami. Posiada gęste futro. Zamieszkuje terytoria o chłodniejszym klimacie. Wzorowane na Ectoconus.

Różak

Gatunek gryzonia. Zamieszkuje on obszary trawiaste. Przypomina on gofry, ale posiada na głowie parę rogów, służących do obrony, skąd też pochodzi nazwa. Długość jego ciała wynosi do 25cm. Wzorowany na Ceratogaulus.

Szarak

Wszystkożerny przedstawiciel prakopytnych. Lekkiej budowy, posiada chwytny długi ogon. Mierzy długość do 0.5 m. Dobrze wspina się na drzewa, potrafi jednak także kopać w poszukiwaniu pożywienia. Ceniony za swoje aksamitne futro. Wzorowany na Chriacus.

Szczerbiec

Szczerbiec to gatunek średniej wielkości szczerbaka. Długość ciała wynosi około metra, budowa krzepka, głowa mała, łapy długie i zakończone dużymi pazurami. Wzorowany na Hapalops.

Szczurczyk smoczy

Małe owadożerne Trykonodont. Długość wynosi 9-12cm, z czego połowa przypada na ogon. Posiada kloakę, jajorodny. Palcochodny, kończyny rozstawione na boki. Posiadał umiejętność kopania nor w ziemi. Epitet "smoczy" zyskał ze względu na kształt głowy, lekko przypominającą gadzią. Nie posiada błędnika. Wzorowany na Jeholodens.

Szczurczyk nocny

Tak jak szczurczyk smoczy jest to mały owadożerny Trykonodont. Jest jajorodny i palcochodny. Posiada rozcapierzone na boki kończyny. Prowadzi głównie nocny tryb życia. Poluje na małe bezkręgowce. Wzorowany na Yanoconodon.

Szczurołak

Szczurołak to małej wielkości wszystkożerne zwierzę z rodziny Henosferidae. Postur krępej, posiada długi ogon, pysk wydłużony. Jajorodny. Osiąga wielkość do 10 cm. Wzorowany na Asfaltomylos.

Trzmielnik

Trzmielnik to gatunek nadrzewnego drapieżnika z rzędu Kreodontów. Posiada długie, smukłe ciało, długi ogon, smukłą szyję oraz wydłużony psyk. Wielości dużego kota. Wzorowany na Tritemnodon.

Waligóra

Waligóra to masywna małpa, osiągająca wagę nawet 500 kg i wzrost do trzech metrów. Porusza się za pomocą czterech kończyn. Dużo czasu spędza jednak siedząc, i korzystając z przednich łap jak z rąk zbiera pożywienie. Żywi się roślinnością. Zamieszkuje gęste lasy tropikalne.

Wielbłądozwierz

Gatunek litopterny. Wysokość wynosi do 2 m w kłębie. Posturą przypomina wielbłąda, posiada długą szyję i długie nogi zakończone trzema palcami. Zwierzę stadne, roślinożerne. Wzorowany na Makrauchenia

Wiewiórczak

Duże nadrzewne zwierzę z rzędu Cimolesta. Wraz z ogonem długość wynosi od 1 m do 1.3 m. Wzorowane na Kopidodon

Zębacz morski

Prowadzący ziemno-wodny tryb życia przedstawiciel rzędu Desmotyli. Przypomina hipopotama, jest jednak smuklejszy oraz posiada wystające do przodu kły. Jest to zwierzę masywne, prowadzące ziemno-wodny tryb życia, zamieszkuje obszary przybrzeżne mórz, gdzie żywi się trawami morskimi i wodorostami. Wzorowany na Paleoparadoxia.

Żewoda

Duży drapieżnik z rzędu Mesonychia. Bez ogona długość jego ciała wynosi około 1.5 m. Żewoda posiada podobny do psa pysk z dużymi dolnymi kłami, gdy reszta jego ciała przypomina bardziej kota. Posiada małe kopytka. Wzorowany na Mesonyx