Bestiariusz Ziemi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 4: Linia 4:
  
 
== Elfy ==
 
== Elfy ==
 +
Elfy to rasa rozumna. Są bardziej smukli i wyżsi niż ludzie. Posiadają spiczaste uszy i zredukowane kły. Mężczyźni mają mniej rozbudowaną muskulaturę w porównaniu z ludźmi. Są długowieczne, nierzadko dożywają 300 lat, niektóre nawet do 350. Inteligencją mało różnią się od ludzi i innych ras, lecz ze względu na swoją długowieczność mają możliwość poświęcenia dłuższego czasu na zdobywanie wiedzy. Kobiety rodzą w ciągu życia zazwyczaj około pięciorga, sześciorga dzieci, co związane jest z rzadkimi okresami płodności. Dojrzałość płciową zdobywają w wieku 19-21 lat. Nie posiadają zarostu na twarzy ani włosów na kończynach. Czaszka trójkątna, lekko wydłużona.
  
 
== Gnomy ==
 
== Gnomy ==
 +
Gnomy są rasą rozumną. Są niższe od ludzi, posiadają wzrost od 1.2 do 1.4 m. Żyją dłużej niż ludzie - często dożywają 120 lat, znane są przypadki nawet 150-letnich gnomów. Inaczej niż ludzie nie posiadają zarostu na twarzy. Mają niską skłonność do odkładania tłuszczów. Budowy są smukłej, żylastej. Czaszka bardziej wydłużona niż u ludzi. Charakteryzują się dłuższymi rękoma i palcami niż ludzie.
  
 
== Krakeny ==
 
== Krakeny ==
Linia 11: Linia 13:
  
 
== Krasnoludy ==
 
== Krasnoludy ==
 +
Krasnoludy to rasa rozumna charakteryzująca się krępą budową ciała i niskim wzrostem (od 1.3 do 1.5m). Są silnie zarośnięci. Długość życia podobna do ludzi.
  
 
== Ludzie ==
 
== Ludzie ==
 
Spójrz w lustro.
 
Spójrz w lustro.
 +
 +
== Niziołki ==
 +
Niziołki są rasą rozumną charakteryzującą się wzrostem nieprzekraczającym 1.2m. Zarost i muskulatura mniej rozwinięta niż u ludzi. Posiadają lekko spiczaste uszy.
  
 
== Orkowie ==
 
== Orkowie ==
Linia 19: Linia 25:
  
 
== Smoki ==
 
== Smoki ==
 +
Smoki to latający gatunek archozaurów. Są to stworzenia inteligentne, porozumiewają się za pomocą ryków i wycia. Rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 10 m, choć zazwyczaj widywane są mniejsze osobniki; na skrzydłach obecne dwa zredukowane palce. Posiadają długi ogon. Mimo rozmiarów są lekkie - waga nie przekracza 120 kg. Głowa trójkątna, lekko podłużna. Posiadają w paszczy dwa gruczoły wydzielające substancje, które są wystrzeliwane z paszczy, następnie krzyżują się w locie ulegając zapłonowi. Są terytorialne, samce i samice żyją w parach i razem wychowują młode. Gniazdują w wysokich górach i innych miejscach odległych od innych drapieżników. Żywią się mięsem i padliną. Samce są większe od samic i posiadają małe różki na głowie. Smoki są stałocieplne i długowieczne. Potrafią żyć nawet do 150 lat.
  
 
== Szcy ==
 
== Szcy ==
 +
Szcy to rasa rozumna przypominająca zewnętrznie ludzi. Szec charakteryzuje się wyższym niż u ludzi wzrostem (zazwyczaj około 1.8m), większymi kłami i nieco bledszym odcieniem skóry. Są długowieczni, mogą dożyć do 700-900 lat. Dzieci rodzą się bardzo rzadko, co związane jest z rzadkimi okresami płodności.
  
 
== Wębrze ==
 
== Wębrze ==
 +
Wębrze to rasa żyjąca na Ziemiach Wschodnich. Jest to rodzaj rozumny rodzaj człowieka przystosowanego do życia w lesie. Jego cechami wyróżniającymi jest palcochodność oraz spowodowany tym rząd zmian w budowie stopy (duże paliczki dalsze i bliższe, zredukowane kości stępu, wystająca kość piętowa). Różnią się także proporcją kończyn, które są od 15% do 25% dłuższe niż u ludzi. Klatka piersiowa mniej masywna niż u człowieka. Oczy są większe u ludzi od 10% do 15%, czaszka mniej zaokrąglona, bardziej podłużna. Żuchwa przypomina w dużym stopniu ludzką; szyja nieco dłuższa niż u ludzi. U wębrz występuje silny dymorfizm płciowy: kobiety są niższe i słabsze niż mężczyźni, charakteryzują się także niższą wagą. Włosy są u wszystkich wąbrz proste, zazwyczaj siwe lub białe, rzadko zdarza się jasny blond (około 2% populacji wąbrz z południa, i 6% z północy Ziem Wschodnich). Oczy koloru brązowego, ciemnobrązowego, piwnego, rzadziej bursztynowego. Wębrze charakteryzują się nieco lepszym wzrokiem niż ludzie.
  
 
= Rasy Półrozumne =
 
= Rasy Półrozumne =
  
 
== Hobgobliny ==
 
== Hobgobliny ==
 +
Hobgoblin jest bardzo bliskim krewnym orków. Hobgobliny posiadają dobrze rozwinięte kły i wały nadoczodołowe. Pokryte są futrem, żyją w zimniejszych klimatach. Preferują duże i gęste lasy. Przyjmują wzrost 0,9m do 1,2 m. Potrafią rozniecać ogień i posługują się zaostrzonymi narzędziami, służącymi głównie do polowań. Są wszystkożerne. Żyją w grupach od 5 do nawet 50 osobników, choć zazwyczaj pogłowie stada wynosi około 10-15 dorosłych osobników. Stadu przewodzi dominująca para samca i samicy. Porozumiewają się za pomocą mowy. Polują stadnie, często traktowane są jako szkodnik, w wyniku czego często są tępione. Unikają kontaktu z człowiekiem, jednak zaatakowane stado może wrócić mścić się na agresorze. Podobnie jak orkowie, przyjmują postawę wyprostowaną. Od innych goblinów różni ich umiejętność posługiwania się ludzką mową. Są one rasą półrozumną.
  
 
== Trolle ==
 
== Trolle ==
 +
Trolle to rasa półrozumna. Posiadają zdolność ludzkiej mowy. Nie są one porośnięte futrem, skóra naga koloru od szarego po nawet lekko niebieskawy. Dwunożne, muskulatura silnie rozbudowana, wzrostu około 2.5 m. Charakteryzują się silnie rozbudowanymi mięśniami karku podtrzymującymi dużą podłużną głowę. Charakteryzują się dużymi szczękami i dużymi dolnymi kłami. Postawy są lekko przygarbionej.
  
 
= Zwierzęta =
 
= Zwierzęta =
  
 
== Biedniki ==
 
== Biedniki ==
 +
To małpy przyjmujące postawę wyprostowaną, wzrostu sięgającego od 0.8 do 1 m. Pokryte gęstym krótkim futrem. Żyją w małych grupach w obszarach podmokłych, gdzie żywią się rybami i roślinami wodnymi. Noc spędzają na drzewach, lub specjalnie przygotowanych gniazdach. Istnieją dwa podgatunki: biedniak rzeczny i biedniak bagienny, które różnią się wielkością (biedniak bagienny jest mniejszy niż swój rzeczny pobratymiec).
  
 
== Bobołaki ==
 
== Bobołaki ==
 +
Bobołak to rodzaj wieloguzkowca. Zewnętrznie przypomina gryzonie, jest jednak jajorodny.
  
 
== Gły ==
 
== Gły ==
 +
Gieł to padlinożerne, dwunożne zwierzę. Pokryty jest ciemnym szczeciniastym futrem. Wolne od futra są kończyny oraz twarz. Twarzoczaszka jest bardziej wysunięta bardziej niż u najbliższych krewnych. Przyjmuje wzrost około 1,4m i wagę około 30-45 kg. Szczęka charakteryzuje się dobrze rozwiniętymi kłami, puszka mózgowa przyjmuje wartość około 300-350 cm³. Kończyny długie, chude i silne. Palce zakończone pazurokształtnymi paznokciami. Przednie kończyny przyjmują około 110% długości tylnych. Gły są dwunożne, ale przyjmują postawę tylko częściowo wyprostowaną. Żyją samotnie. Samica wydaje jedno do trzech młodych. Mają bardzo dobrze rozwinięty wzrok, widzą dobrze w nocy. Są padlinożerne, ale uzupełniają dietę niektórymi roślinami, czasami polują. Nie używają narzędzi. Często tępione. Głównie ze względu na swój wygląd, często przyjmowany za demoniczny. Uważa się pospolicie, że gły potrafią rozkopać świeże groby w poszukiwaniu padliny, co rzeczywiście zdarza się, ale wyjątkowo rzadko.
  
 
== Gobliny ==
 
== Gobliny ==
 +
Goblin jest bardzo bliskim krewnym orków i hobgoblinów. Wykazuje szereg podobieństw anatomicznych do orków, jednak różni go wzrost oraz budowa czaszki. Gobliny posiadają silnie zredukowane wały nadoczodołowe i dobrze rozwinięte kły. Pokryte są futrem, żyją w każdej strefie klimatycznej, bardzo dobrze przystosowują się do różnych środowisk, jednak preferują duże i gęste lasy. Przyjmują wzrost 0,9m do 1,1 m, a ich czaszka przyjmuje rozmiar od 350 cm³ do 400 cm³. Potrafią rozniecać ogień i posługują się zaostrzonymi narzędziami, służącymi głównie do polowań. Są wszystkożerne. Żyją w grupach od 5 do nawet 50 osobników, choć zazwyczaj pogłowie stada wynosi około 10-15 dorosłych osobników. Stadu przewodzi dominująca para samca i samicy. Młode innych samic, w szczególności tych najniżej położonych w hierarchii, są często zabijane (wyjątkiem jest zła sytuacja stada). Praktykują kanibalizm. Porozumiewają się za pomocą gestów, mimiki, gwizdów i wycia. Polują stadnie, często traktowane są jako szkodnik, w wyniku czego często są tępione. Unikają kontaktu z człowiekiem, jednak zaatakowane stado może wrócić mścić się na agresorze. Podobnie jak orkowie, przyjmują postawę wyprostowaną.
  
 
== Młokoń ==
 
== Młokoń ==
  
 
== Rajskie dzieci ==
 
== Rajskie dzieci ==
 +
Rajskie dzieci (człowieczęta) - występujący na wyspach X oraz na sawannach X gatunek małpy. Większość czasu spędzają na drzewach, gdzie sypiają i żywią się owocami oraz gdzie chronią się przed drapieżnikami. Rajskie dzieci są zdolne do wyprostowanego chodu, jednak nie tak szybkiego jak u ludzi. Żywią się owocami, warzywami, niektórymi zielonymi częściami bylin, korzeniami i orzechami. Sporadycznie żywią się owadami lub padliną. Do rozłupywania orzechów używają odpowiednio obrobionych, lub wybranych kamieni. Rajskie dzieci żyją w małych grupach kierowanych przez najstarszą samicę, tworzą związki monogamiczne. Dojrzałość płciową osiągają około 9 roku życia. Matka w ciągu życia może urodzić do 10 młodych, jednak zdecydowanie większa ich część umiera w młodym wieku, pada łupem drapieżców, w tym nawet ptaków drapieżnych. Większość osobników nie dożywa 30 lat, duża część też nawet 25 lat. Grupy rajskich dzieci są przez to pełne niedorostków, co mogło (wraz z ich niskim wzrostem) wpłynąć na ich pospolitą nazwę. Bardzo częstym zjawiskiem jest wychowywanie osieroconych młodych przez resztę grupy. Czaszka charakteryzuje się większym niż u innych gatunków małpoludów prognatyzmem. Czaszka mała, około 500cm². Inną cechą charakterystyczną jest obecność diastemy, która u innych gatunków małpoludów zdarza się, ale nie jest cechą dominującą w populacji.
  
 
== Waligóra ==
 
== Waligóra ==
 
+
Masywna małpa, osiągająca wagę nawet 500 kg i wzrost do trzech metrów. Porusza się za pomocą czterech kończyn. Dużo czasu spędza jednak siedząc, i korzystając z przednich łap jak z rąk zbiera pożywienie. Żywi się roślinnością. Zamieszkuje gęste lasy tropikalne.
  
 
[[Kategoria:Użytkownik:Henryk Pruthenia]][[Kategoria:Ziemlia]]
 
[[Kategoria:Użytkownik:Henryk Pruthenia]][[Kategoria:Ziemlia]]

Wersja z 14:05, 21 sty 2017

Tu znajduje się opis poszczególnych stworzeń występujących w świecie Ziemi.

Rasy Rozumne

Elfy

Elfy to rasa rozumna. Są bardziej smukli i wyżsi niż ludzie. Posiadają spiczaste uszy i zredukowane kły. Mężczyźni mają mniej rozbudowaną muskulaturę w porównaniu z ludźmi. Są długowieczne, nierzadko dożywają 300 lat, niektóre nawet do 350. Inteligencją mało różnią się od ludzi i innych ras, lecz ze względu na swoją długowieczność mają możliwość poświęcenia dłuższego czasu na zdobywanie wiedzy. Kobiety rodzą w ciągu życia zazwyczaj około pięciorga, sześciorga dzieci, co związane jest z rzadkimi okresami płodności. Dojrzałość płciową zdobywają w wieku 19-21 lat. Nie posiadają zarostu na twarzy ani włosów na kończynach. Czaszka trójkątna, lekko wydłużona.

Gnomy

Gnomy są rasą rozumną. Są niższe od ludzi, posiadają wzrost od 1.2 do 1.4 m. Żyją dłużej niż ludzie - często dożywają 120 lat, znane są przypadki nawet 150-letnich gnomów. Inaczej niż ludzie nie posiadają zarostu na twarzy. Mają niską skłonność do odkładania tłuszczów. Budowy są smukłej, żylastej. Czaszka bardziej wydłużona niż u ludzi. Charakteryzują się dłuższymi rękoma i palcami niż ludzie.

Krakeny

Są to inteligentne stworzenia morskie o długości do 15 m (z mackami). Opanowały zdolność mowy: kałamarnice te porozumiewają się za pomocą bioluminescencji: potrafią kontrolować wzory świetlne pojawiające się na ich skórze. Młode długo żyją z samicami, które odznaczają się mniejszą inteligencją niż samce. Młode samce, po osiągnięciu wieku reprodukcyjnego opuszczają matki i tworzą małe stadka. Rozmnażanie odbywa się na płyciznach, gdzie samce krakenów bronią swoich terytoriów i chwalą się samicom kośćmi upolowanych zwierząt.

Krasnoludy

Krasnoludy to rasa rozumna charakteryzująca się krępą budową ciała i niskim wzrostem (od 1.3 do 1.5m). Są silnie zarośnięci. Długość życia podobna do ludzi.

Ludzie

Spójrz w lustro.

Niziołki

Niziołki są rasą rozumną charakteryzującą się wzrostem nieprzekraczającym 1.2m. Zarost i muskulatura mniej rozwinięta niż u ludzi. Posiadają lekko spiczaste uszy.

Orkowie

Humanoidalna rasa małpoludów. Są porośnięci ciemnym futrem, od których wolne są tylko okolice twarzy, dłonie, stopy i pachwiny. Znają mowę. Żyją w małych organizacjach rodowych, rzadziej łączą się w plemiona. Wzrost waha się między 1.8 m do 2.1 m. Silnie rozwinięta muskulatura u samców, przez co są silniejsi niż luzie. Zajmują się polowaniem i zbieractwem. Zamieszkują tereny rzadziej zamieszkane przez ludzi, góry, niedostępne lasy. Charakteryzują się mniejszą inteligencją niż ludzie.

Smoki

Smoki to latający gatunek archozaurów. Są to stworzenia inteligentne, porozumiewają się za pomocą ryków i wycia. Rozpiętość skrzydeł sięga nawet do 10 m, choć zazwyczaj widywane są mniejsze osobniki; na skrzydłach obecne dwa zredukowane palce. Posiadają długi ogon. Mimo rozmiarów są lekkie - waga nie przekracza 120 kg. Głowa trójkątna, lekko podłużna. Posiadają w paszczy dwa gruczoły wydzielające substancje, które są wystrzeliwane z paszczy, następnie krzyżują się w locie ulegając zapłonowi. Są terytorialne, samce i samice żyją w parach i razem wychowują młode. Gniazdują w wysokich górach i innych miejscach odległych od innych drapieżników. Żywią się mięsem i padliną. Samce są większe od samic i posiadają małe różki na głowie. Smoki są stałocieplne i długowieczne. Potrafią żyć nawet do 150 lat.

Szcy

Szcy to rasa rozumna przypominająca zewnętrznie ludzi. Szec charakteryzuje się wyższym niż u ludzi wzrostem (zazwyczaj około 1.8m), większymi kłami i nieco bledszym odcieniem skóry. Są długowieczni, mogą dożyć do 700-900 lat. Dzieci rodzą się bardzo rzadko, co związane jest z rzadkimi okresami płodności.

Wębrze

Wębrze to rasa żyjąca na Ziemiach Wschodnich. Jest to rodzaj rozumny rodzaj człowieka przystosowanego do życia w lesie. Jego cechami wyróżniającymi jest palcochodność oraz spowodowany tym rząd zmian w budowie stopy (duże paliczki dalsze i bliższe, zredukowane kości stępu, wystająca kość piętowa). Różnią się także proporcją kończyn, które są od 15% do 25% dłuższe niż u ludzi. Klatka piersiowa mniej masywna niż u człowieka. Oczy są większe u ludzi od 10% do 15%, czaszka mniej zaokrąglona, bardziej podłużna. Żuchwa przypomina w dużym stopniu ludzką; szyja nieco dłuższa niż u ludzi. U wębrz występuje silny dymorfizm płciowy: kobiety są niższe i słabsze niż mężczyźni, charakteryzują się także niższą wagą. Włosy są u wszystkich wąbrz proste, zazwyczaj siwe lub białe, rzadko zdarza się jasny blond (około 2% populacji wąbrz z południa, i 6% z północy Ziem Wschodnich). Oczy koloru brązowego, ciemnobrązowego, piwnego, rzadziej bursztynowego. Wębrze charakteryzują się nieco lepszym wzrokiem niż ludzie.

Rasy Półrozumne

Hobgobliny

Hobgoblin jest bardzo bliskim krewnym orków. Hobgobliny posiadają dobrze rozwinięte kły i wały nadoczodołowe. Pokryte są futrem, żyją w zimniejszych klimatach. Preferują duże i gęste lasy. Przyjmują wzrost 0,9m do 1,2 m. Potrafią rozniecać ogień i posługują się zaostrzonymi narzędziami, służącymi głównie do polowań. Są wszystkożerne. Żyją w grupach od 5 do nawet 50 osobników, choć zazwyczaj pogłowie stada wynosi około 10-15 dorosłych osobników. Stadu przewodzi dominująca para samca i samicy. Porozumiewają się za pomocą mowy. Polują stadnie, często traktowane są jako szkodnik, w wyniku czego często są tępione. Unikają kontaktu z człowiekiem, jednak zaatakowane stado może wrócić mścić się na agresorze. Podobnie jak orkowie, przyjmują postawę wyprostowaną. Od innych goblinów różni ich umiejętność posługiwania się ludzką mową. Są one rasą półrozumną.

Trolle

Trolle to rasa półrozumna. Posiadają zdolność ludzkiej mowy. Nie są one porośnięte futrem, skóra naga koloru od szarego po nawet lekko niebieskawy. Dwunożne, muskulatura silnie rozbudowana, wzrostu około 2.5 m. Charakteryzują się silnie rozbudowanymi mięśniami karku podtrzymującymi dużą podłużną głowę. Charakteryzują się dużymi szczękami i dużymi dolnymi kłami. Postawy są lekko przygarbionej.

Zwierzęta

Biedniki

To małpy przyjmujące postawę wyprostowaną, wzrostu sięgającego od 0.8 do 1 m. Pokryte gęstym krótkim futrem. Żyją w małych grupach w obszarach podmokłych, gdzie żywią się rybami i roślinami wodnymi. Noc spędzają na drzewach, lub specjalnie przygotowanych gniazdach. Istnieją dwa podgatunki: biedniak rzeczny i biedniak bagienny, które różnią się wielkością (biedniak bagienny jest mniejszy niż swój rzeczny pobratymiec).

Bobołaki

Bobołak to rodzaj wieloguzkowca. Zewnętrznie przypomina gryzonie, jest jednak jajorodny.

Gły

Gieł to padlinożerne, dwunożne zwierzę. Pokryty jest ciemnym szczeciniastym futrem. Wolne od futra są kończyny oraz twarz. Twarzoczaszka jest bardziej wysunięta bardziej niż u najbliższych krewnych. Przyjmuje wzrost około 1,4m i wagę około 30-45 kg. Szczęka charakteryzuje się dobrze rozwiniętymi kłami, puszka mózgowa przyjmuje wartość około 300-350 cm³. Kończyny długie, chude i silne. Palce zakończone pazurokształtnymi paznokciami. Przednie kończyny przyjmują około 110% długości tylnych. Gły są dwunożne, ale przyjmują postawę tylko częściowo wyprostowaną. Żyją samotnie. Samica wydaje jedno do trzech młodych. Mają bardzo dobrze rozwinięty wzrok, widzą dobrze w nocy. Są padlinożerne, ale uzupełniają dietę niektórymi roślinami, czasami polują. Nie używają narzędzi. Często tępione. Głównie ze względu na swój wygląd, często przyjmowany za demoniczny. Uważa się pospolicie, że gły potrafią rozkopać świeże groby w poszukiwaniu padliny, co rzeczywiście zdarza się, ale wyjątkowo rzadko.

Gobliny

Goblin jest bardzo bliskim krewnym orków i hobgoblinów. Wykazuje szereg podobieństw anatomicznych do orków, jednak różni go wzrost oraz budowa czaszki. Gobliny posiadają silnie zredukowane wały nadoczodołowe i dobrze rozwinięte kły. Pokryte są futrem, żyją w każdej strefie klimatycznej, bardzo dobrze przystosowują się do różnych środowisk, jednak preferują duże i gęste lasy. Przyjmują wzrost 0,9m do 1,1 m, a ich czaszka przyjmuje rozmiar od 350 cm³ do 400 cm³. Potrafią rozniecać ogień i posługują się zaostrzonymi narzędziami, służącymi głównie do polowań. Są wszystkożerne. Żyją w grupach od 5 do nawet 50 osobników, choć zazwyczaj pogłowie stada wynosi około 10-15 dorosłych osobników. Stadu przewodzi dominująca para samca i samicy. Młode innych samic, w szczególności tych najniżej położonych w hierarchii, są często zabijane (wyjątkiem jest zła sytuacja stada). Praktykują kanibalizm. Porozumiewają się za pomocą gestów, mimiki, gwizdów i wycia. Polują stadnie, często traktowane są jako szkodnik, w wyniku czego często są tępione. Unikają kontaktu z człowiekiem, jednak zaatakowane stado może wrócić mścić się na agresorze. Podobnie jak orkowie, przyjmują postawę wyprostowaną.

Młokoń

Rajskie dzieci

Rajskie dzieci (człowieczęta) - występujący na wyspach X oraz na sawannach X gatunek małpy. Większość czasu spędzają na drzewach, gdzie sypiają i żywią się owocami oraz gdzie chronią się przed drapieżnikami. Rajskie dzieci są zdolne do wyprostowanego chodu, jednak nie tak szybkiego jak u ludzi. Żywią się owocami, warzywami, niektórymi zielonymi częściami bylin, korzeniami i orzechami. Sporadycznie żywią się owadami lub padliną. Do rozłupywania orzechów używają odpowiednio obrobionych, lub wybranych kamieni. Rajskie dzieci żyją w małych grupach kierowanych przez najstarszą samicę, tworzą związki monogamiczne. Dojrzałość płciową osiągają około 9 roku życia. Matka w ciągu życia może urodzić do 10 młodych, jednak zdecydowanie większa ich część umiera w młodym wieku, pada łupem drapieżców, w tym nawet ptaków drapieżnych. Większość osobników nie dożywa 30 lat, duża część też nawet 25 lat. Grupy rajskich dzieci są przez to pełne niedorostków, co mogło (wraz z ich niskim wzrostem) wpłynąć na ich pospolitą nazwę. Bardzo częstym zjawiskiem jest wychowywanie osieroconych młodych przez resztę grupy. Czaszka charakteryzuje się większym niż u innych gatunków małpoludów prognatyzmem. Czaszka mała, około 500cm². Inną cechą charakterystyczną jest obecność diastemy, która u innych gatunków małpoludów zdarza się, ale nie jest cechą dominującą w populacji.

Waligóra

Masywna małpa, osiągająca wagę nawet 500 kg i wzrost do trzech metrów. Porusza się za pomocą czterech kończyn. Dużo czasu spędza jednak siedząc, i korzystając z przednich łap jak z rąk zbiera pożywienie. Żywi się roślinnością. Zamieszkuje gęste lasy tropikalne.