Buania: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Widsið przeniósł stronę Buanua do Buania)
Linia 21: Linia 21:
 
| terytoria zależne = brak
 
| terytoria zależne = brak
 
}}
 
}}
'''Buania''' (bu. ''Busy''), oficjalnie '''Związek Plemion Bu''' (bu. ''Bujotuoñ'') — państwo położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Pangei na planecie [[Kyon]]. Znane jest głównie z ohużu (bu. ''keha''), cennej przyprawy, której uprawy znajdują się tylko w Buanii.
+
'''Buania''' (bu. ''Busy''), oficjalnie '''Związek Plemion Bu''' (bu. ''Bujotuoñ'') — państwo położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Pangei na planecie [[Kyon]]. Znane jest głównie z eksportu ohużu (bu. ''keha''), cennej przyprawy, której uprawy znajdują się tylko w Buanii.
 +
 
 +
== Nazwa ==
 +
Endonim ''Bu'' jest (najpewniej) powiązany ze słowem ''bú'' o znaczeniu ‘swój (w opozycji do obcego)’, odnoszącym się zarówno do ludzi jak i przedmiotów.
 +
== Historia ==
 +
=== Wczesna historia ===
 +
Wczesne dzieje Buańczyków nie są znane. Oni sami uważają się za rdzenną ludność Buanii. [[język buański|Język buański]] w świetle obecnej wiedzy nie jest spokrewniony z żadnym innym na Kyonie (poza lokalnymi odmianami niekiedy uznawanymi za odrębne języki). Jeszcze przed kilkoma wiekami Buańczycy byli grupką ludów zbieracko-łowieckich na niskim poziomie cywilizacyjnym pozbawioną organizacji państwowej. W obrębie plemienia obowiązywała demokracja bezpośrednia, dorośli mężczyżni (w kilku plemionach również kobiety) spotykali się na wiecu i dyskutowali o bieżących sprawach. Sczególnym szacunkiem obdarzano osoby starsze - podziwiano ich wiedzę, którą zdobyli w ciągu swojego długiego życia oraz umiejętności, które pozwoliły im przeżyć w niebezpiecznym środowisku. W życiu wczesnych mieszkańców obecnej Buanii ważną rolę odgrywał ohuż (bu. ''keha'', alternatywnie ''ohúoze'' - ‘boskie ziele’, przyprawa otrzymywana z ohużowca, rośliny występującej tylko w Buanii. Dawni Buańczycy wierzyli, że została ona podarowana im przez bogów i używali jej w obrzędach religijnych oraz jako dodatek do wielu posiłków (w mniejszych ilościach). Ta pomarańczowa przyprawa do dziś pozostaje symbolem Buanii.
 +
=== Monarchia elekcyjna ===
 +
 
 +
=== Przełom tysiącleci ===
 +
== Geografia ==
  
 
{{Państwa Kyonu}}
 
{{Państwa Kyonu}}
 
[[Kategoria:Państwa Kyonu]]
 
[[Kategoria:Państwa Kyonu]]

Wersja z 18:32, 12 lut 2018

Bujotuoñ
Związek Plemion Bu
Flaga Buanii.png
Flaga Buanii
Szablon:Godło
Buania.png
Mapa Buanii
▸ Język urzędowy buański
▸ Stolica Saboat
▸ System rządów związek plemienny, monarchia elekcyjna
▸ Typ państwa {{{typ państwa}}}
▸ Głowa państwa król Oru Duok
▸ Pierwszy minister Szablon:Pierwszy minister
▸ Waluta 1 hoañ = 64 ui
▸ System gospodarczy quasi-kapitalizm
▸ Religia panująca Buae
▸ Terytoria zależne brak

Buania (bu. Busy), oficjalnie Związek Plemion Bu (bu. Bujotuoñ) — państwo położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Pangei na planecie Kyon. Znane jest głównie z eksportu ohużu (bu. keha), cennej przyprawy, której uprawy znajdują się tylko w Buanii.

Nazwa

Endonim Bu jest (najpewniej) powiązany ze słowem o znaczeniu ‘swój (w opozycji do obcego)’, odnoszącym się zarówno do ludzi jak i przedmiotów.

Historia

Wczesna historia

Wczesne dzieje Buańczyków nie są znane. Oni sami uważają się za rdzenną ludność Buanii. Język buański w świetle obecnej wiedzy nie jest spokrewniony z żadnym innym na Kyonie (poza lokalnymi odmianami niekiedy uznawanymi za odrębne języki). Jeszcze przed kilkoma wiekami Buańczycy byli grupką ludów zbieracko-łowieckich na niskim poziomie cywilizacyjnym pozbawioną organizacji państwowej. W obrębie plemienia obowiązywała demokracja bezpośrednia, dorośli mężczyżni (w kilku plemionach również kobiety) spotykali się na wiecu i dyskutowali o bieżących sprawach. Sczególnym szacunkiem obdarzano osoby starsze - podziwiano ich wiedzę, którą zdobyli w ciągu swojego długiego życia oraz umiejętności, które pozwoliły im przeżyć w niebezpiecznym środowisku. W życiu wczesnych mieszkańców obecnej Buanii ważną rolę odgrywał ohuż (bu. keha, alternatywnie ohúoze - ‘boskie ziele’, przyprawa otrzymywana z ohużowca, rośliny występującej tylko w Buanii. Dawni Buańczycy wierzyli, że została ona podarowana im przez bogów i używali jej w obrzędach religijnych oraz jako dodatek do wielu posiłków (w mniejszych ilościach). Ta pomarańczowa przyprawa do dziś pozostaje symbolem Buanii.

Monarchia elekcyjna

Przełom tysiącleci

Geografia