Filozofia ecka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 2: Linia 2:
 
[[Plik:Fe-m.png|thumb|Wyobrażenie Czynu.]]
 
[[Plik:Fe-m.png|thumb|Wyobrażenie Czynu.]]
 
[[Plik:Fe-w.png|thumb|Wyobrażenie Słowa.]]
 
[[Plik:Fe-w.png|thumb|Wyobrażenie Słowa.]]
'''Filozofia ecka''' - ogół systemów filozoficzno-religijnych uznawanych przez [[Eci|Etów]]. Jej ważniejszymi elementami są [[mikanizm]], [[rallat]]yzm i [[gurnawizm]].
+
'''Filozofia ecka''' - ogół systemów filozoficzno-religijnych uznawanych przez [[Eci|Etów]]. Jej ważniejszymi elementami są [[mikanizm]], [[rallat]]yzm i [[gurnau|gurnawizm]].
  
 
Przedmioty materialne nie istnieją same w sobie - istnieją tylko jako widoczne przejawy wykorzystujących je czynności (ang. ''action''). Osoby istnieją poprzez budujący je pierwiastek duchowy (duszę) i dokonywane czyny (ciało).
 
Przedmioty materialne nie istnieją same w sobie - istnieją tylko jako widoczne przejawy wykorzystujących je czynności (ang. ''action''). Osoby istnieją poprzez budujący je pierwiastek duchowy (duszę) i dokonywane czyny (ciało).
Linia 14: Linia 14:
  
 
===Myśl===
 
===Myśl===
'''Myśl''', '''Impuls''' (ęm. ''Gunvyr'', ang. ''Thought'') - druga struktura, zbudowana z Ducha i czterech pierwiastków pustych (5 elementów). Można ją przedstawić jako impuls nerwowy spowodowany działaniem duszy i istnieniem układu nerwowego (przejawu czynności myślenia).
+
'''Myśl''', '''Impuls''' (ęm. ''Gonvur'', ang. ''Thought'') - druga struktura, zbudowana z Ducha i czterech pierwiastków pustych (5 elementów). Można ją przedstawić jako impuls nerwowy spowodowany działaniem duszy i istnieniem układu nerwowego (przejawu czynności myślenia).
  
 
===Czyn===
 
===Czyn===
'''Czyn''', '''Ruch''' (ęm. ''Vuraś'', ang. ''Motion'') - trzecia struktura, zbudowana z Myśli i dwudziestu pierwiastków pustych (25 elementów). Interpretuje się ją często jako ruch mięśni spowodowany impulsem nerwowym i istnieniem mięśni (przejawu czynności ruchu).
+
'''Czyn''', '''Ruch''' (ęm. ''Voraś'', ang. ''Motion'') - trzecia struktura, zbudowana z Myśli i dwudziestu pierwiastków pustych (25 elementów). Interpretuje się ją często jako ruch mięśni spowodowany impulsem nerwowym i istnieniem mięśni (przejawu czynności ruchu).
  
 
===Słowo===
 
===Słowo===
'''Słowo''' (ęm. ''Śunak'', ang. ''Word'') - czwarta struktura, zbudowana z Czynu i stu pierwiastków pustych (125 elementów). Jest przedstawiana jako przejaw komunikacji (gest, słowo, wiadomość), w węższym znaczeniu jako głoska tworzona przez czyn narządu mowy: usta (wargi), język, głos (krtań), oddech (płuca) i intencję nadrzędnej myśli (mózg).
+
'''Słowo''' (ęm. ''Śonak'', ang. ''Word'') - czwarta struktura, zbudowana z Czynu i stu pierwiastków pustych (125 elementów). Jest przedstawiana jako przejaw komunikacji (gest, słowo, wiadomość), w węższym znaczeniu jako głoska tworzona przez czyn narządu mowy: usta (wargi), język, głos (krtań), oddech (płuca) i intencję nadrzędnej myśli (mózg).
  
 
===Zmysł===
 
===Zmysł===

Aktualna wersja na dzień 18:14, 21 maj 2012

Wyobrażenie Myśli.
Wyobrażenie Czynu.
Wyobrażenie Słowa.

Filozofia ecka - ogół systemów filozoficzno-religijnych uznawanych przez Etów. Jej ważniejszymi elementami są mikanizm, rallatyzm i gurnawizm.

Przedmioty materialne nie istnieją same w sobie - istnieją tylko jako widoczne przejawy wykorzystujących je czynności (ang. action). Osoby istnieją poprzez budujący je pierwiastek duchowy (duszę) i dokonywane czyny (ciało).

Pierwiastki puste

Pierwiastki puste, próżnia (z ang. void) są interpretowane jako bezwartościowe cząstki zyskujące wartość dzięki tworzonym przez nie strukturom.

Struktury

Pierwiastek duchowy

Pierwiastek duchowy, również Duch, Dusza (ęm. Kieman, ang. Spirit), to jedyna cząstka posiadająca wartość sama w sobie, lecz niematerialna. Jest również pierwszą strukturą. Dusza jest tym, co ożywia rzeczy.

Myśl

Myśl, Impuls (ęm. Gonvur, ang. Thought) - druga struktura, zbudowana z Ducha i czterech pierwiastków pustych (5 elementów). Można ją przedstawić jako impuls nerwowy spowodowany działaniem duszy i istnieniem układu nerwowego (przejawu czynności myślenia).

Czyn

Czyn, Ruch (ęm. Voraś, ang. Motion) - trzecia struktura, zbudowana z Myśli i dwudziestu pierwiastków pustych (25 elementów). Interpretuje się ją często jako ruch mięśni spowodowany impulsem nerwowym i istnieniem mięśni (przejawu czynności ruchu).

Słowo

Słowo (ęm. Śonak, ang. Word) - czwarta struktura, zbudowana z Czynu i stu pierwiastków pustych (125 elementów). Jest przedstawiana jako przejaw komunikacji (gest, słowo, wiadomość), w węższym znaczeniu jako głoska tworzona przez czyn narządu mowy: usta (wargi), język, głos (krtań), oddech (płuca) i intencję nadrzędnej myśli (mózg).

Zmysł

Zmysł, również Sens, Znaczenie (ęm. Sezaj, ang. Sense) - piąta struktura, złożona ze Słowa i pięciuset pierwiastków pustych (625 elementów); nie występuje samodzielnie w filozofii wschodnich Etów.

Nurty

Fe1.png

Istnieją trzy nurty:

  • W nurcie północnym istnieje pięć struktur. Zmysł jest strukturą różną od Duszy; jest najdoskonalszą i największą możliwą strukturą.
Fe3.png
  • W nurcie zachodnim istnieje nieskończenie wiele struktur. Zmysł jest strukturą analogiczną do Duszy, lecz nie tożsamą. Na wyższych poziomach istnieją struktury większe od Zmysłu w czterech grupach: analogów Duszy, Myśli, Czynu i Słowa.
Fe2.png
  • W nurcie wschodnim istnieją cztery struktury. Zmysł jest tożsamy z Duszą. Cztery struktury tworzą cykl.

Religia

Wszechświat wg Etów - schemat.
Znak Boga.

Nie istnieją zapisane podstawy wiary, jednak powszechnie wierzy się w jedynego Boga - Ela. Jest on uznawany za Stwórcę świata, często również za Ducha. Każdy Et jest zobowiązany do zachowania wierności wobec Boga i lojalności wobec innych ludzi i ras.

El działa z ukrycia, dzieli wszechświat na Świat Światła (Niebo, krainę dobrych, którą oświetla) i Świat Cienia (Piekło, krainę złych, na którą rzuca cień). Pełni niejako rolę ponadmaterialnej granicy światów - Pierścienie, na których żyją m.in. Eci leżą na tej granicy, w sferze największej "gęstości" duchowej. Mimo to na powierzchni poziom owej "świętości" jest stosunkowo niski (wyższy spowodowałby oderwanie duszy od ciała) i rośnie wraz z wysokością.

Na rysunkach czynna siła Boga jest zaznaczana znakiem X składającym się z pięciu mniejszych. Religia Etów nie ma jednak swojego symbolu i jest uznawana za coś naturalnego.