Góra Kaszrak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
m
Linia 11: Linia 11:
 
==Kyonografia==
 
==Kyonografia==
 
[[Plik:Siarka.jpg|thumb|left|300px|Siarka wydobyta ze szczytu Kaszrak.]]
 
[[Plik:Siarka.jpg|thumb|left|300px|Siarka wydobyta ze szczytu Kaszrak.]]
 +
 +
Ostatnia erupcja góry Kaszrak miała miejsce około 19 tysięcy lat temu<ref>Około 7 tysięcy lat ziemskich temu.</ref>. Od tego czasu nie doszło do żadnej erupcji, chociaż w miejscowym folklorze można znaleźć podania, świadczące o tym, że w niedalekiej przeszłości z góry co najmniej raz unosił się dym. Na szczycie wulkanu znajduje się również niewielki krater, wypełniony pokładami siarki. Kaszrak jest więc najprawdopodobniej wulkanem wciąż aktywnym.
 +
 +
Strome zbocza góry składają się z zastygłych pokładów popiołu i magmy, andezytu oraz bazaltu. U jej podnóży znajdują się liczne źródła geotermalne, można też trafić na fumarole<ref>Rodzaj ekshalacji wulkanicznych towarzyszących czynnym wulkanom.</ref>, charakterystyczne dziury w ziemi i szczeliny skalne, z których unoszą się niekiedy gazy wulkaniczne. Występowanie gorących źródeł geotermalnych oraz fumaroli wskazuje na obecność komory magmowej relatywnie blisko powierzchni. 
 +
 +
Miejscowe źródła geotermalne są popularnym miejscem podróży, słyną ze swoich właściwości leczniczych. Szczególnie znane są z leczenia niegojących się ran oraz chorób skóry. W pobliżu Góry Kaszrak ma również swoje źródła rzeka Naptis, jeden z dopływów Ehwatri. 
  
 
==Symbolizm i mitologia==
 
==Symbolizm i mitologia==

Wersja z 01:20, 15 sty 2021

Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Najważniejsze miasta: Gaurakah (GK) · Sēqhahan (NS) · Nekeharah (QS)
Pozostałe stolice sepetów: Rataqes (WS) · Tengah Bēsantu (SS) · Baroqeti (PS) · Qēmkah (AS)
Mniejsze ośrodki: Ndatang (WS) · Wielka Świątynia Yatina (SS) · Dāubkhahan (QS) · Anhkhatiš (NS)
Całoroczne jeziora i oazy: Tēqra (NS) · Hasthath (QS) · Maujāht (PS) · Caqt Yejah (PS)
Okresowe jeziora i oazy: Gaurakah Caqt (SS) · Sephterīšaun (SS) · Šedīt (SS) · Wadya (SS) · Ukryta Oaza (SS) · Tarrunaht (SS) · Andaht (AS) · Yamhad (AS) · Caqt Rašk (AS)
Inne istotne: Kanały Khēmriego (QS) · Phaur Āmhat (PS) · Chēnu (AS) · Gundacahan (PS) · Góra Kaszrak (NS) · Sakhra (QS)
Baret Kašrak
𐦧𐦾𐦳𐦧 𐦥𐦾𐦶
1280px-MtShasta aerial.jpg
Widok na Górę Kaszrak
Kaszrak.png
Położenie Góry Kaszrak na tle Mhasalu
Język {{{Język}}}
Lokalizacja Środkowy Kyon, Ajdyniriana
Sepet Północny
Krainy Mhasal
Państwa Wielkie Imperium Ajdyniriańskie
Największe miasta {{{Miasta}}}
Narody {{{Narody}}}

Góra Kaszrak (mhs. 𐦧𐦾𐦳𐦧 𐦥𐦾𐦶 Baret Kašrak [ba'ɾet kaʃ'rak], mtl. Ndalli'ar [ⁿdaɫiʔaɹ], ajd. Nāxrid Kaśrag [na:'ksrid kaɕ'rag]) — potencjalnie aktywny wulkan mierzący 2 992 metry, położony w Górach Haczorim, na terytorium Sepetu Północnego granicy Mhasalu oraz Mnaru. Jest to największy z mhasalskich wulkanów, a zarazem góra bliźniacza do znajdującej się na terenie Mtalu Góry Rantull. Góra Kaszrak pojawia się w mhasalskiej mitologii, odgrywa jednak szczególnie kluczową rolę w matalskiej tradycji i folklorze. Góra Kaszrak posiada trzy główne szczyty.

Kyonografia

Siarka wydobyta ze szczytu Kaszrak.

Ostatnia erupcja góry Kaszrak miała miejsce około 19 tysięcy lat temu[1]. Od tego czasu nie doszło do żadnej erupcji, chociaż w miejscowym folklorze można znaleźć podania, świadczące o tym, że w niedalekiej przeszłości z góry co najmniej raz unosił się dym. Na szczycie wulkanu znajduje się również niewielki krater, wypełniony pokładami siarki. Kaszrak jest więc najprawdopodobniej wulkanem wciąż aktywnym.

Strome zbocza góry składają się z zastygłych pokładów popiołu i magmy, andezytu oraz bazaltu. U jej podnóży znajdują się liczne źródła geotermalne, można też trafić na fumarole[2], charakterystyczne dziury w ziemi i szczeliny skalne, z których unoszą się niekiedy gazy wulkaniczne. Występowanie gorących źródeł geotermalnych oraz fumaroli wskazuje na obecność komory magmowej relatywnie blisko powierzchni.

Miejscowe źródła geotermalne są popularnym miejscem podróży, słyną ze swoich właściwości leczniczych. Szczególnie znane są z leczenia niegojących się ran oraz chorób skóry. W pobliżu Góry Kaszrak ma również swoje źródła rzeka Naptis, jeden z dopływów Ehwatri.

Symbolizm i mitologia

Mitologia matalska

Mitologia mhasalska

Przypisy

  1. Około 7 tysięcy lat ziemskich temu.
  2. Rodzaj ekshalacji wulkanicznych towarzyszących czynnym wulkanom.