Góra Kaszrak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 22: Linia 22:
 
==Symbolizm i mitologia==
 
==Symbolizm i mitologia==
 
===Mitologia matalska===
 
===Mitologia matalska===
Kaszrak oraz jej bliźniak, [[Góra Rantull]], są niezwykle istotne w tradycji matalskiej. Kaszrak przedstawiany jest często w literaturze i poezji jako symbol oporu i walki przeciw tyranii i obcej władzy, zwłaszcza w kontekście starożytnych lecz wciąż żywych w pamięci konfliktów między Mtalem a jego sąsiadami, Mhasalem oraz Mnarem. Fakt, że obecnie znajduje się na terytorium sepetów mhasalskich jest powodem istotnego niezadowolenia matalskich elit.
+
Kaszrak oraz jej bliźniak, [[Góra Rantull]], są niezwykle istotne w tradycji matalskiej jako święte góry. Kaszrak przedstawiany jest często w literaturze i poezji jako symbol oporu i walki przeciw tyranii i obcej władzy, zwłaszcza w kontekście starożytnych lecz wciąż żywych w pamięci konfliktów między Mtalem a jego sąsiadami, Mhasalem oraz Mnarem. Fakt, że obecnie znajduje się na terytorium sepetów mhasalskich jest powodem istotnego niezadowolenia matalskich elit.
  
 
W [[Keryzm|keryjskich]] tekstach religijnych oraz matalskiej mitologii Kaszrak wiązany jest z miejscem, w którym Dziewięcioro wystąpiło przeciw swemu Stwórcy. W zależności od wersji tej historii, Stwórca został zabity, a jego ciało stało się górą, lub został zabity na jej szczycie, a jego dusza została uwięziona wewnątrz góry Kaszrak. Z tej przyczyny powszechne jest przekonanie, że Kaszrak posiada moce magiczne.
 
W [[Keryzm|keryjskich]] tekstach religijnych oraz matalskiej mitologii Kaszrak wiązany jest z miejscem, w którym Dziewięcioro wystąpiło przeciw swemu Stwórcy. W zależności od wersji tej historii, Stwórca został zabity, a jego ciało stało się górą, lub został zabity na jej szczycie, a jego dusza została uwięziona wewnątrz góry Kaszrak. Z tej przyczyny powszechne jest przekonanie, że Kaszrak posiada moce magiczne.
  
 
===Mitologia mhasalska===
 
===Mitologia mhasalska===
 
+
Kaszrak odgrywa także pewną rolę w [[Religia mhasalska|wierzeniach mhasalskich]]. Jej powstanie łączy się z początkiem rzeki Ehwatri oraz krainy Mhasalu. Gdy zabity został Ehwetr, jeden z pierwszych bogów, jego ciało zostało poćwiartowane, każda z części dała początek jednej z rzek Mhasalu. Jego penis został jednak wystrzelony z łuku, spadając na północy, w miejscu swego upadku tworząc górę Kaszrak. Wyznaczać ma ona północną granicę Mhasalu, wyznaczoną przez samych bogów.
  
 
==Przypisy==
 
==Przypisy==

Aktualna wersja na dzień 02:08, 15 sty 2021

Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Najważniejsze miasta: Gaurakah (GK) · Sēqhahan (NS) · Nekeharah (QS)
Pozostałe stolice sepetów: Rataqes (WS) · Tengah Bēsantu (SS) · Baroqeti (PS) · Qēmkah (AS)
Mniejsze ośrodki: Ndatang (WS) · Wielka Świątynia Yatina (SS) · Dāubkhahan (QS) · Anhkhatiš (NS)
Całoroczne jeziora i oazy: Tēqra (NS) · Hasthath (QS) · Maujāht (PS) · Caqt Yejah (PS)
Okresowe jeziora i oazy: Gaurakah Caqt (SS) · Sephterīšaun (SS) · Šedīt (SS) · Wadya (SS) · Ukryta Oaza (SS) · Tarrunaht (SS) · Andaht (AS) · Yamhad (AS) · Caqt Rašk (AS)
Inne istotne: Kanały Khēmriego (QS) · Phaur Āmhat (PS) · Chēnu (AS) · Gundacahan (PS) · Góra Kaszrak (NS) · Sakhra (QS)
Baret Kašrak
𐦧𐦾𐦳𐦧 𐦥𐦾𐦶
1280px-MtShasta aerial.jpg
Widok na Górę Kaszrak
Kaszrak.png
Położenie Góry Kaszrak na tle Mhasalu
Język {{{Język}}}
Lokalizacja Środkowy Kyon, Ajdyniriana
Sepet Północny
Krainy Mhasal
Państwa Wielkie Imperium Ajdyniriańskie
Największe miasta {{{Miasta}}}
Narody {{{Narody}}}

Góra Kaszrak (mhs. 𐦧𐦾𐦳𐦧 𐦥𐦾𐦶 Baret Kašrak [ba'ɾet kaʃ'rak], mtl. Ndalli'ar [ⁿdaɫiʔaɹ], ajd. Nāxrid Kaśrag [na:'ksrid kaɕ'rag]) — potencjalnie aktywny wulkan mierzący 2 992 metry, położony w Górach Haczorim, na terytorium Sepetu Północnego granicy Mhasalu oraz Mnaru. Jest to największy z mhasalskich wulkanów, a zarazem góra bliźniacza do znajdującej się na terenie Mtalu Góry Rantull. Góra Kaszrak pojawia się w mhasalskiej mitologii, odgrywa jednak szczególnie kluczową rolę w matalskiej tradycji i folklorze. Góra Kaszrak posiada trzy główne szczyty.

Kyonografia

Siarka wydobyta ze szczytu Kaszrak.

Ostatnia erupcja góry Kaszrak miała miejsce około 19 tysięcy lat temu[1]. Od tego czasu nie doszło do żadnej erupcji, chociaż w miejscowym folklorze można znaleźć podania, świadczące o tym, że w niedalekiej przeszłości z góry co najmniej raz unosił się dym. Na szczycie wulkanu znajduje się również niewielki krater, wypełniony pokładami siarki. Kaszrak jest więc najprawdopodobniej wulkanem wciąż aktywnym.

Strome zbocza góry składają się z zastygłych pokładów popiołu i magmy, andezytu oraz bazaltu. U jej podnóży znajdują się liczne źródła geotermalne, można też trafić na fumarole[2], charakterystyczne dziury w ziemi i szczeliny skalne, z których unoszą się niekiedy gazy wulkaniczne. Występowanie gorących źródeł geotermalnych oraz fumaroli wskazuje na obecność komory magmowej relatywnie blisko powierzchni.

Miejscowe źródła geotermalne są popularnym miejscem podróży, słyną ze swoich właściwości leczniczych. Szczególnie znane są z leczenia niegojących się ran oraz chorób skóry. W pobliżu Góry Kaszrak ma również swoje źródła rzeka Naptis, jeden z dopływów Ehwatri.

Istnieją zdatne do wspinaczki drogi na sam szczyt góry. Część trasy korzysta ze schodów, wykutych w skale przez miejscową ludność, prowadzących do matalskiej świątyni. Znajduje się ona w około 1/3 drogi między podnóżem góry a jej szczytem.

Symbolizm i mitologia

Mitologia matalska

Kaszrak oraz jej bliźniak, Góra Rantull, są niezwykle istotne w tradycji matalskiej jako święte góry. Kaszrak przedstawiany jest często w literaturze i poezji jako symbol oporu i walki przeciw tyranii i obcej władzy, zwłaszcza w kontekście starożytnych lecz wciąż żywych w pamięci konfliktów między Mtalem a jego sąsiadami, Mhasalem oraz Mnarem. Fakt, że obecnie znajduje się na terytorium sepetów mhasalskich jest powodem istotnego niezadowolenia matalskich elit.

W keryjskich tekstach religijnych oraz matalskiej mitologii Kaszrak wiązany jest z miejscem, w którym Dziewięcioro wystąpiło przeciw swemu Stwórcy. W zależności od wersji tej historii, Stwórca został zabity, a jego ciało stało się górą, lub został zabity na jej szczycie, a jego dusza została uwięziona wewnątrz góry Kaszrak. Z tej przyczyny powszechne jest przekonanie, że Kaszrak posiada moce magiczne.

Mitologia mhasalska

Kaszrak odgrywa także pewną rolę w wierzeniach mhasalskich. Jej powstanie łączy się z początkiem rzeki Ehwatri oraz krainy Mhasalu. Gdy zabity został Ehwetr, jeden z pierwszych bogów, jego ciało zostało poćwiartowane, każda z części dała początek jednej z rzek Mhasalu. Jego penis został jednak wystrzelony z łuku, spadając na północy, w miejscu swego upadku tworząc górę Kaszrak. Wyznaczać ma ona północną granicę Mhasalu, wyznaczoną przez samych bogów.

Przypisy

  1. Około 7 tysięcy lat ziemskich temu.
  2. Rodzaj ekshalacji wulkanicznych towarzyszących czynnym wulkanom.