Język śląski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Rzeczownik)
Linia 111: Linia 111:
 
|-
 
|-
 
!<small>Actuvus</small>
 
!<small>Actuvus</small>
|<center>lune</center>
+
|<center>lunè</center>
 
|<center>luna</center>
 
|<center>luna</center>
 
|-
 
|-
Linia 133: Linia 133:
 
|-
 
|-
 
!<small>Direvtivus</small>
 
!<small>Direvtivus</small>
|<center>la lune</center>
+
|<center>la lunè</center>
 
|<center>li luna</center>
 
|<center>li luna</center>
 
|-
 
|-
 
!<small>Obliquus</small>
 
!<small>Obliquus</small>
|<center>lu lune</center>
+
|<center>lu lunè</center>
 
|<center>lo luna</center>
 
|<center>lo luna</center>
 
|}
 
|}
Linia 187: Linia 187:
 
|-
 
|-
 
!<small>Actuvus</small>
 
!<small>Actuvus</small>
|<center>mur</center>
+
|<center>mul</center>
|<center>mura</center>
+
|<center>mula</center>
 
|-
 
|-
 
!<small>Passivus</small>
 
!<small>Passivus</small>
Linia 194: Linia 194:
 
|-
 
|-
 
!<small>Ablativus</small>
 
!<small>Ablativus</small>
|<center>mura</center>
+
|<center>mula</center>
|<center>muro</center>
+
|<center>mulo</center>
 
|-
 
|-
 
!<small>Dativus</small>
 
!<small>Dativus</small>
|<center>muro</center>
+
|<center>mulo</center>
|<center>mura</center>
+
|<center>mula</center>
 
|}
 
|}
  
Linia 209: Linia 209:
 
|-
 
|-
 
!<small>Direvtivus</small>
 
!<small>Direvtivus</small>
|<center>le mur</center>
+
|<center>le mul</center>
|<center>li mura</center>
+
|<center>li mula</center>
 
|-
 
|-
 
!<small>Obliquus</small>
 
!<small>Obliquus</small>
|<center>lu mur</center>
+
|<center>lu mul</center>
|<center>lo mura</center>
+
|<center>lo mula</center>
 
|}
 
|}
  
Linia 254: Linia 254:
 
|}
 
|}
  
== Przykłady ==
+
=== Czasownik ===
 +
==== Koniugacja I ====
 +
{|class=wikitable
 +
|-
 +
!rowspan=2|
 +
!colspan=3|<small>Singularis</small>
 +
!colspan=3|<small>Pluralis</small>
 +
|-
 +
!<small>I</small>
 +
!<small>II</small>
 +
!<small>III</small>
 +
!<small>I</small>
 +
!<small>II</small>
 +
!<small>III</small>
 +
|-
 +
!<small>Infinitivus</small>
 +
|colspan=6|<center>amal</center>
 +
|-
 +
!<small>Praesentum Activum</small>
 +
|<center>amè</center>
 +
|<center>amas</center>
 +
|<center>ama</center>
 +
|<center>amen</center>
 +
|<center>amacè</center>
 +
|<center>aman</center>
 +
|-
 +
!<small>Praesentum Passivum</small>
 +
|<center>su amat</center>
 +
|<center>es amat</center>
 +
|<center>et amat</center>
 +
|<center>sen amet</center>
 +
|<center>ecè amet</center>
 +
|<center>son amet</center>
 +
|-
 +
!<small>Passum Activum</small>
 +
|<center>hu aman</center>
 +
|<center>has aman</center>
 +
|<center>ha aman</center>
 +
|<center>hen amen</center>
 +
|<center>hacè amen</center>
 +
|<center>hon amen</center>
 +
|-
 +
!<small>Passum Passivum</small>
 +
|<center>hu amat</center>
 +
|<center>has amat</center>
 +
|<center>ha amat</center>
 +
|<center>hen amet</center>
 +
|<center>hacè amet</center>
 +
|<center>hon amet</center>
 +
|-
 +
!<small>Futurum Activum</small>
 +
|<center>ju aman</center>
 +
|<center>jas aman</center>
 +
|<center>jat aman </center>
 +
|<center>jen amen</center>
 +
|<center>jecè amen</center>
 +
|<center>jon amen</center>
 +
|-
 +
!<small>Futurum Passivum</small>
 +
|<center>ju amat</center>
 +
|<center>jas amat</center>
 +
|<center>jat amat</center>
 +
|<center>jen amet</center>
 +
|<center>jecè amet</center>
 +
|<center>jon amet</center>
 +
|-
 +
!<small>Participium Activum</small>
 +
|colspan=3|<center>aman</center>
 +
|colspan=3|<center>amen</center>
 +
|-
 +
!<small>Partcipium Passivum</small>
 +
|colspan=3|<center>amtn</center>
 +
|colspan=3|<center>amet</center>
 +
|}
  
=== I Artykuł Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ===
+
==== Koniugacja II ====
 
+
{|class=wikitable
Tohohomene yeweroli ye unoli dawnasyon digneta ye rawa. Peslesli hon ye paunpo fatarmen copon fir.
+
|-
 +
!rowspan=2|
 +
!colspan=3|<small>Singularis</small>
 +
!colspan=3|<small>Pluralis</small>
 +
|-
 +
!<small>I</small>
 +
!<small>II</small>
 +
!<small>III</small>
 +
!<small>I</small>
 +
!<small>II</small>
 +
!<small>III</small>
 +
|-
 +
!<small>Infinitivus</small>
 +
|colspan=6|<center>finil</center>
 +
|-
 +
!<small>Praesentum Activum</small>
 +
|<center>fineu</center>
 +
|<center>finis</center>
 +
|<center>fini</center>
 +
|<center>finen</center>
 +
|<center>finicè</center>
 +
|<center>finin</center>
 +
|-
 +
!<small>Praesens Passivum</small>
 +
|<center>su finit</center>
 +
|<center>es finit</center>
 +
|<center>e finit</center>
 +
|<center>sen finut</center>
 +
|<center>ecè finut</center>
 +
|<center>son finut</center>
 +
|-
 +
!<small>Passum Activum</small>
 +
|<center>hu finen</center>
 +
|<center>has finen</center>
 +
|<center>ha finen</center>
 +
|<center>hen finin</center>
 +
|<center>hacè finin</center>
 +
|<center>hon finin</center>
 +
|-
 +
!<small>Passum Passivum</small>
 +
|<center>hu finit</center>
 +
|<center>has finit</center>
 +
|<center>ha finit</center>
 +
|<center>hen finut</center>
 +
|<center>hacè finut</center>
 +
|<center>hon finut</center>
 +
|-
 +
!<small>Futurum Activum</small>
 +
|<center>ju finen</center>
 +
|<center>jas finen</center>
 +
|<center>ja finen</center>
 +
|<center>jen finin</center>
 +
|<center>jecè finin</center>
 +
|<center>jon finin</center>
 +
|-
 +
!<small>Futurum Passivum</small>
 +
|<center>ju finit</center>
 +
|<center>jas finit</center>
 +
|<center>ja finit</center>
 +
|<center>jen finut</center>
 +
|<center>jecè finut</center>
 +
|<center>jon finut</center>
 +
|-
 +
!<small>Participium Activum</small>
 +
|colspan=3|<center>finen</center>
 +
|colspan=3|<center>finin</center>
 +
|-
 +
!<small>Partcipium Passivum</small>
 +
|colspan=3|<center>finit</center>
 +
|colspan=3|<center>finut</center>
 +
|}

Wersja z 00:19, 27 wrz 2014

Sunh
Utworzenie: Spiritus w 2014
Używany w : Śląsk, Polska, Czechy, Niemcy, USA, Francja
Ilość mówiących 7 000 000
Sposoby zapisu: łaciński
Typologia: SVO, w pytaniach VSO
Klasyfikacja: Języki indoeuropejskie
  • Języki italskie
    • Języki romańskie
      • Języki północnoromańskie
        • Język śląski
Status urzędowy
Język urzędowy : Śląsk
Język pomocniczy : Czechy, Niemcy
Oficjalna regulacja: ALS
Kody
Conlanger–3 nat.sls.spr
Przykład
{{{tekst jaki}}}
{{{tekst}}}
Lista conlangów


Język śląski (śl. Lym Sunh /lɪ̃ ɕʏ̃x/ - język północnoromański, spokrewniony z językiem czeskim.

Fonologia

Przednie P. zaok. Tylne
Przymknięte
i
y
o
Środkowe
e
ø
Otwarte
a~æ

Dodatkowo każda samogłoska może być nosowa, przy czym nosowe samogłoski przymknięte "rozszerzają" się nieco, przez co oznaczane są jako samogłoski prawie przymknięte.

Spółgłoski Wargowe Zębowe Podniebienne
Nosowe
m
n
ŋ
Zwarte dźw.
b
d
g
Zwarte bezdźw.
p
t
k
Aspirowane
Szczelinowe
f
x
Płynne
w
l
j

Gramatyka

Język śląski jest aglutynacyjnym językiem inkorporującym. Ma bardzo dużą liczbę prefiksów, sufiksów, infiksów i cyrkumfiksów "doklejanych" do rdzenia, co pozwala na tworzenie często bardzo długich słów. Jedno słowo może oznaczać całe zdania, łącząc w sobie nawet podmiot, orzeczenie, dopełnienie bliższe, przydawkę i okolicznik. Przykładowo:

Yayarmanwytocayanadi

/jajaχmanwitukajaˈnadi/

Ya-yar-man-wyt-o-cay-a-nad-i

Ja-wczoraj-sufiks przysłówka-starość-interfiks łączący-mięso-do-jeść-sufiks przeszły

"Wczoraj zjadłem stare mięso"

Rzeczownik

Deklinacja I

Singularis Pluralis
Actuvus
lunè
luna
Passivus
lunen
lunan
Ablativus
luna
luno
Dativus
luni
Singularis Pluralis
Direvtivus
la lunè
li luna
Obliquus
lu lunè
lo luna

Deklinacja II

Singularis Pluralis
Actuvus
comé
comiá
Passivus
comén
comián
Ablativus
comiá
comú
Dativus
comé
Singularis Pluralis
Direvtivus
la comé
li comiá
Obliquus
lu comiá
lo comú

Deklinacja III

Singularis Pluralis
Actuvus
mul
mula
Passivus
muran
Ablativus
mula
mulo
Dativus
mulo
mula
Singularis Pluralis
Direvtivus
le mul
li mula
Obliquus
lu mul
lo mula

Deklinacja IV

Singularis Pluralis
Actuvus
re
ri
Passivus
ren
rin
Ablativus
ru
ro
Dativus
Singularis Pluralis
Direvtivus
le re
li ri
Obliquus
lu ru
lo ro

Czasownik

Koniugacja I

Singularis Pluralis
I II III I II III
Infinitivus
amal
Praesentum Activum
amè
amas
ama
amen
amacè
aman
Praesentum Passivum
su amat
es amat
et amat
sen amet
ecè amet
son amet
Passum Activum
hu aman
has aman
ha aman
hen amen
hacè amen
hon amen
Passum Passivum
hu amat
has amat
ha amat
hen amet
hacè amet
hon amet
Futurum Activum
ju aman
jas aman
jat aman
jen amen
jecè amen
jon amen
Futurum Passivum
ju amat
jas amat
jat amat
jen amet
jecè amet
jon amet
Participium Activum
aman
amen
Partcipium Passivum
amtn
amet

Koniugacja II

Singularis Pluralis
I II III I II III
Infinitivus
finil
Praesentum Activum
fineu
finis
fini
finen
finicè
finin
Praesens Passivum
su finit
es finit
e finit
sen finut
ecè finut
son finut
Passum Activum
hu finen
has finen
ha finen
hen finin
hacè finin
hon finin
Passum Passivum
hu finit
has finit
ha finit
hen finut
hacè finut
hon finut
Futurum Activum
ju finen
jas finen
ja finen
jen finin
jecè finin
jon finin
Futurum Passivum
ju finit
jas finit
ja finit
jen finut
jecè finut
jon finut
Participium Activum
finen
finin
Partcipium Passivum
finit
finut