Język elimijski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 69: Linia 69:
  
 
== Rzeczownik ==
 
== Rzeczownik ==
 +
{| class="wikitable" style="text-align:center"
 +
|+Deklinacja I
 +
! rowspan="2" | Cas
 +
! colspan="3" | a
 +
|-
 +
! m
 +
! f
 +
! n
 +
|-
 +
! colspan="4" | Sg.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| parsa
 +
| barsa
 +
| tana
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| parsas
 +
| barsas
 +
| tanas
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| parsai
 +
| barse
 +
| tanai
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| parsam
 +
| barsam
 +
| tana
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| parsai
 +
| barsa
 +
| tanai
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| parso
 +
| barsa
 +
| tano
 +
|-
 +
! colspan="4" | Pl.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| parsai
 +
| barsas
 +
| tanas
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| parsom
 +
| barsam
 +
| tanam
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| parsamas
 +
| barsamas
 +
| tanamas
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| parsas
 +
| barsas
 +
| tanas
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| parsais
 +
| barsas
 +
| tanas
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| parsais
 +
| barsab
 +
| tanab
 +
|}
 +
 +
{| class="wikitable" style="text-align:center"
 +
|+Deklinacja II
 +
! rowspan="2" | Cas
 +
! colspan="3" | i
 +
|-
 +
! m
 +
! f
 +
! n
 +
|-
 +
! colspan="4" | Sg.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| rugi
 +
| awi
 +
| lusi
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| rugais
 +
| awis
 +
| lusais
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| rugai
 +
| awai
 +
| lusai
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| rugim
 +
| awim
 +
| lusi
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| rugai
 +
| awi
 +
| lusai
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| rugai
 +
| awai
 +
| lusai
 +
|-
 +
! colspan="4" | Pl.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| rugais
 +
| awais
 +
| lusia
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| rugaim
 +
| awaim
 +
| lusaim
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| rugimas
 +
| awimas
 +
| lusimas
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| rugis
 +
| awis
 +
| lusia
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| rugis
 +
| awisu
 +
| lusisu
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| rugib
 +
| awib
 +
| lusib
 +
|}
 +
 +
{| class="wikitable" style="text-align:center"
 +
|+Deklinacja III
 +
! rowspan="2" | Cas
 +
! colspan="3" | u
 +
|-
 +
! m
 +
! f
 +
! n
 +
|-
 +
! colspan="4" | Sg.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| saunu
 +
| nau
 +
| isu
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| saunaus
 +
| naes
 +
| isaus
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| saunai
 +
| naai
 +
| isai
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| saunum
 +
| naum
 +
| isu
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| saunu
 +
| naai
 +
| isu
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| saune
 +
| nae
 +
| ise
 +
|-
 +
! colspan="4" | Pl.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| saunes
 +
| naes
 +
| ises
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| saunem
 +
| naem
 +
| isem
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| saunumas
 +
| naumas
 +
| isumas
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| saunus
 +
| naus
 +
| ises
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| saunusu
 +
| nausu
 +
| isusu
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| saunub
 +
| naub
 +
| isub
 +
|}
 +
 +
{| class="wikitable" style="text-align:center"
 +
|+Deklinacja IV
 +
! rowspan="2" | Cas
 +
! colspan="3" | C
 +
|-
 +
! m
 +
! f
 +
! n
 +
|-
 +
! colspan="4" | Sg.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| uksens
 +
| gans
 +
| as
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| uksnas
 +
| ganas
 +
| asas
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| uksnai
 +
| ganai
 +
| asai
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| uksnam
 +
| ganam
 +
| as
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| uksni
 +
| gani
 +
| asisi
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| uksna
 +
| gana
 +
| asa
 +
|-
 +
! colspan="4" | Pl.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| uksnes
 +
| ganes
 +
| asa
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| uksnom
 +
| ganom
 +
| asom
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| uksnmas
 +
| ganmas
 +
| asmas
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| uksnas
 +
| ganas
 +
| asa
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| uksnasu
 +
| ganasu
 +
| asasu
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| uksnab
 +
| ganab
 +
| asab
 +
|}
 +
 +
{| class="wikitable" style="text-align:center"
 +
|+Deklinacja V
 +
! rowspan="2" | Cas
 +
! colspan="3" | V
 +
|-
 +
! m
 +
! f
 +
! n
 +
|-
 +
! colspan="4" | Sg.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| nitau
 +
| nitai
 +
| re
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| nitus
 +
| nitias
 +
| res
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| nituai
 +
| nitiai
 +
| reai
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| nitaum
 +
| nitaim
 +
| re
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| nituai
 +
| nitiai
 +
| reai
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| nitua
 +
| nitia
 +
| rea
 +
|-
 +
! colspan="4" | Pl.
 +
|-
 +
! Nom.
 +
| nitues
 +
| nities
 +
| rea
 +
|-
 +
! Gen.
 +
| nituem
 +
| nitiem
 +
| reem
 +
|-
 +
! Dat.
 +
| nitumas
 +
| nitiamas
 +
| remas
 +
|-
 +
! Acc.
 +
| nitaus
 +
| nitais
 +
| rea
 +
|-
 +
! Loc.
 +
| nitusu
 +
| nitiasu
 +
| resu
 +
|-
 +
! Ins.
 +
| nitub
 +
| nitiab
 +
| reb
 +
|}
  
 
== Czasownik ==
 
== Czasownik ==
  
 
[[Kategoria:Użytkownik:Henryk Pruthenia]][[Kategoria:Adnata]]
 
[[Kategoria:Użytkownik:Henryk Pruthenia]][[Kategoria:Adnata]]

Wersja z 12:43, 18 gru 2018

Język elimijski
Sposoby zapisu: Łacińskie
Typologia: Fleksyjny
VSO
Faktycznie
Utworzenie: Henryk Pruthenia w 2018
W Adnacie
Używany w : brak
Klasyfikacja: j. indoeuropejski
  • j. elimijski
Lista conlangów
Nuvola apps bookcase 1 blue.svg.png Zobacz też słownik tego języka.

Dźwięki

Samogłoski

  • i u (i u)
  • ɛ ɔ (e o)
  • a (a)

Spółgłoski

  • m n (m n)
  • p b t d k g (p b t d k g)
  • s h (s h)
  • w l r j (w l r i)

Akcent

Akcent jest stały pod względem morfologicznym.

Zmiany dźwiękowe

  • h₁V, Vh₁ > a, ā
  • h₂V, Vh₂ > a, ā
  • h₃V, Vh₃ > o, ō
  • VH > V̄
  • o, e > a, i
  • r̥, l̥ > ir, il
  • m̥, n̥ > am, an
  • ī, ū > ai, au
  • ē, ō > e, o
  • ā > a
  • bʰ, dʰ, gʰ > b, d, g
  • ḱ, ǵ > k, g
  • kʷ, gʷ > k, g
  • s- > h-
  • SC- > iSC
  • st-, sk- > s
  • dt, tt > ss
  • -r- > -l-
  • sr > r
  • sw > w
  • k, t _R, _N, _W > s
  • wr- > r-
  • k, t, g, d _C > s
  • p, b _C > ∅
  • iu, eu > u
  • ei > ai
  • ou > au

Gramatyka

Zaimek

Rzeczownik

Deklinacja I
Cas a
m f n
Sg.
Nom. parsa barsa tana
Gen. parsas barsas tanas
Dat. parsai barse tanai
Acc. parsam barsam tana
Loc. parsai barsa tanai
Ins. parso barsa tano
Pl.
Nom. parsai barsas tanas
Gen. parsom barsam tanam
Dat. parsamas barsamas tanamas
Acc. parsas barsas tanas
Loc. parsais barsas tanas
Ins. parsais barsab tanab
Deklinacja II
Cas i
m f n
Sg.
Nom. rugi awi lusi
Gen. rugais awis lusais
Dat. rugai awai lusai
Acc. rugim awim lusi
Loc. rugai awi lusai
Ins. rugai awai lusai
Pl.
Nom. rugais awais lusia
Gen. rugaim awaim lusaim
Dat. rugimas awimas lusimas
Acc. rugis awis lusia
Loc. rugis awisu lusisu
Ins. rugib awib lusib
Deklinacja III
Cas u
m f n
Sg.
Nom. saunu nau isu
Gen. saunaus naes isaus
Dat. saunai naai isai
Acc. saunum naum isu
Loc. saunu naai isu
Ins. saune nae ise
Pl.
Nom. saunes naes ises
Gen. saunem naem isem
Dat. saunumas naumas isumas
Acc. saunus naus ises
Loc. saunusu nausu isusu
Ins. saunub naub isub
Deklinacja IV
Cas C
m f n
Sg.
Nom. uksens gans as
Gen. uksnas ganas asas
Dat. uksnai ganai asai
Acc. uksnam ganam as
Loc. uksni gani asisi
Ins. uksna gana asa
Pl.
Nom. uksnes ganes asa
Gen. uksnom ganom asom
Dat. uksnmas ganmas asmas
Acc. uksnas ganas asa
Loc. uksnasu ganasu asasu
Ins. uksnab ganab asab
Deklinacja V
Cas V
m f n
Sg.
Nom. nitau nitai re
Gen. nitus nitias res
Dat. nituai nitiai reai
Acc. nitaum nitaim re
Loc. nituai nitiai reai
Ins. nitua nitia rea
Pl.
Nom. nitues nities rea
Gen. nituem nitiem reem
Dat. nitumas nitiamas remas
Acc. nitaus nitais rea
Loc. nitusu nitiasu resu
Ins. nitub nitiab reb

Czasownik