Język murski

Z Conlanger
Wersja z dnia 22:23, 14 lip 2016 autorstwa Spiritus (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Język murski''' (mur. ''Torengau'' [ˌtʰɒɾəˈŋɑʊ̯] lub ''Murngau'' [ˌmʊ̜̽ə̯ˈŋɑʊ̯]~[ˌmɔˑə̯ˈŋɑʊ̯]) — język używany głównie na Wy...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Język murski (mur. Torengau [ˌtʰɒɾəˈŋɑʊ̯] lub Murngau [ˌmʊ̜̽ə̯ˈŋɑʊ̯]~[ˌmɔˑə̯ˈŋɑʊ̯]) — język używany głównie na Wyspach Murskich oraz w koloniach i terytoriach zależnych Republiki Murów.

Język murski w wyniku izolacji znacznie różni się od pozostałych język wschodniego wybrzeża[1]. Do najbardziej charakterystycznych cech murszczyzny należą: przejście z aglutynacyjności w stronę analityczności, uproszczenie fonologii i fonotaktyki (szczególnie warto zwrócić uwagę na brak fonemu /s/) oraz wytworzenie czasowników złożonych przy jednoczesnym zachowaniu wielu cech w odmianie czasowników, które w pozostałych językach rodziny się wytraciły (brak czasu gramatycznego, aspekt dokonany i niedokonany, tryb nieświadka, wiele prefiksów niebędących produktywnymi w innych językach).

Fonologia

Spółgłoski

Język murski jest językiem biednym w spółgłoski — rozróżnia się weń zaledwie 16 fonemów spółgłoskowych. Warte uwagi są: brak fonemu /s/ oraz fonemiczne rozróżnienie głosek /r/, /l/ i /ɫ/.

  Dwu-
wargowe
Dziąsłowe Podniebienne Welarne Krtaniowe
Nosowe m n ŋ
Zwarte dźw. b d g
Zwarte bezdźw. p t k ʔ
Szczelinowe ɸ~f h
Drżące r
Aproksymanty l ɫ j w

Alofonia

  • Spółgłoski /p/, /t/ i /k/ mają alofony [pʰ], [tʰ], [kʰ], gdy:
    • wsytępują w nagłosie wyrazu: tore [ˈtʰɒɾə];
    • występują w sylabie z akcentem głównym lub pobocznym: hikí [çiˈkʰi].
  • Fonem /ɸ/ może być realizowany jako [ɸ] lub [f] — obie wymowy występują w wolnej wariacji i mogą pojawiać się jednocześnie u jednego użytkownika.
  • Fonem /h/ posiada bardziej archaiczną wymowę [x], która dominuje w dialektach północnych.
  • Fonem /r/ ma alofon [ɾ], który występuje między samogłoskami. Jednakże w języku oficjalnym /r/ może być wszędzie wymawiane jako [r], a w języku potocznym — wszędzie jako [ɾ].
  • Spółgłoski /k/,/g/ i /h/ przed samogłoską /i/ są wymawiane odpowiednio jako: [c], [ɟ] i [ç].

Samogłoski

Przednie Centralne Tylne
Przymknięte
Blank vowel trapezoid.png
i
ʊ
ɒ ɒ̃
ɛ ɛ̃
ə
æ
ɑ(ː) ɑ̃
Prawie przymknięte
Półprzymknięte
Średnie
Półotwarte
Prawie otwarte
Otwarte

Pismo

Gramatyka

Słownictwo

Przypisy

  1. nazwa tymczasowa