Język newski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 470: Linia 470:
  
 
== Zaimek ==
 
== Zaimek ==
 +
=== Zaimki główne ===
 +
{| class="wikitable"
 +
! style="font-weight:bold;" | 1 os.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | du.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl.
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Nom.
 +
| style="text-align: center;" | ech
 +
| style="text-align: center;" | œt
 +
| style="text-align: center;" | vēr
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Acc.
 +
| style="text-align: center;" | mech
 +
| rowspan="3" colspan="2" style="text-align: center;" | ūs
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Ptv.
 +
| style="text-align: center;" | mer
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Dat.
 +
| style="text-align: center;" | me
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | 2 os.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | du.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl.
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Nom.
 +
| style="text-align: center;" | þu
 +
| style="text-align: center;" | jut
 +
| style="text-align: center;" | jūr
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Acc.
 +
| style="text-align: center;" | þech
 +
| rowspan="3" colspan="2" style="text-align: center;" | jer
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Ptv.
 +
| style="text-align: center;" | þer
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Dat.
 +
| style="text-align: center;" | þe
 +
|}
 +
 +
{| class="wikitable"
 +
! style="font-weight:bold;" | 3 os.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | m.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | n.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | f.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl.
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Nom.
 +
| style="text-align: center;" | ir
 +
| rowspan="2" style="text-align: center;" | it
 +
| rowspan="2" style="text-align: center;" | sē
 +
| style="text-align: center;" | þa, þæ
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Acc.
 +
| style="text-align: center;" | ina(n)
 +
| style="text-align: center;" | þan
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Ptv.
 +
| colspan="2" style="text-align: center;" | er
 +
| style="text-align: center;" | erer
 +
| style="text-align: center;" | þar
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Dat.
 +
| colspan="2" style="text-align: center;" | ime
 +
| style="text-align: center;" | era
 +
| style="text-align: center;" | þam
 +
|}
 +
 +
=== Zaimki dzierżawcze ===
 +
 +
{| class="wikitable"
 +
! style="font-weight:bold;" | 1 os.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl.
 +
! style="font-weight:bold;" | 2 os.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | sg.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl.
 +
! style="font-weight:bold;" | 3 os.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | m.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | n.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | f.
 +
! style="text-align: center; font-weight:bold;" | pl.
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Nom.
 +
| style="text-align: center;" | min
 +
| style="text-align: center;" | ūr
 +
! rowspan="5" |
 +
| style="text-align: center;" | þin
 +
| style="text-align: center;" | jēr
 +
! rowspan="5" |
 +
| rowspan="5" colspan="2" style="text-align: center;" | es
 +
| rowspan="5" style="text-align: center;" | erar
 +
| rowspan="5" style="text-align: center;" | þara
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Acc.
 +
| style="text-align: center;" | minan
 +
| style="text-align: center;" | uran
 +
| style="text-align: center;" | þinan
 +
| style="text-align: center;" | jeran
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Gen.
 +
| style="text-align: center;" | min(a)s
 +
| style="text-align: center;" | ur(a)s
 +
| þin(a)s
 +
| style="text-align: center;" | jer(a)s
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Ptv.
 +
| style="text-align: center;" | miner
 +
| style="text-align: center;" | urer
 +
| style="text-align: center;" | þiner
 +
| style="text-align: center;" | jerer
 +
|-
 +
! style="font-weight:bold;" | Dat.
 +
| style="text-align: center;" | minam
 +
| style="text-align: center;" | uram
 +
| style="text-align: center;" | þinam
 +
| style="text-align: center;" | jeram
 +
|}
 +
 +
=== Zaimki wskazujące ===
  
 
== Przymiotnik ==
 
== Przymiotnik ==

Wersja z 23:19, 15 mar 2019

Język newski
neviska tugna
Sposoby zapisu: Łacińskie
Typologia: Fleksyjny
SVO
Faktycznie
Utworzenie: Caraig w 2018
Używany w : brak
Klasyfikacja: j. indoeuropejskie
  • j. germańskie
    • j. bałtogermańskie
      • j. newski
Lista conlangów
Nuvola apps bookcase 1 blue.svg.png Zobacz też słownik tego języka.

Język newski (new. neviska tugna /ˈneːvɪskɑ ˈtuɲːɑ/) - język indoeuropejski z grupy języków germańskich, z podgrupy bałtogermańskiej. Używany jest (wg althistu) na terenie Przesmyku Karelskiego. Charakteryzuje go duża ilość zapożyczeń leksykalnych i składniowych z języków bałtycko-fińskich.

Dźwięki

Samogłoski

Typ Przednie Centralne Tylne
niezaokr. zaokr. niezaokr. zaokr.
Przymknięte i~ɪ iː y~ʏ yː u~ʊ uː
Półprzymknięte øː
Średnie ə
Półotwarte ɛ œ ɔ
Otwarte æ æː ɑ ɑː

Spółgłoski

wargowe zębowe dziąsłowe podniebienne języczkowe krtaniowe
nosowe m n ɲ ⟨gn⟩ (ŋ) ⟨ng⟩
zwarte p b t d k g
szczelinowe f v θ ð ⟨þ d⟩ s (z) x ɣ ⟨h/ch g⟩ h
aproksymanty ʋ~w ⟨w⟩ j
boczne l
drżące r

Procesy fonetyczne

Morfologia

Rzeczownik

Deklinacja

Deklinacja I

ulf - wilk

a-temat, m
Cas. SG PL
NOM ulf ulfar
ACC
GEN ulfas ulfon
PTV ulfer
DAT ulfe ulfam

sørch - chmura

a-temat, n
Cas. SG PL
NOM sœrch sœrcha
ACC
GEN sœrchas sœrchon
PTV sœrcher
DAT sœrche sœrcham

Deklinacja II

ira - wiosło

ī/ijō-, ō-temat, f
Cas. SG PL
NOM ira irar
ACC iran
GEN iras iron
PTV irer
DAT ire iram

Deklinacja III

gæst - gość

i-temat, m/f
Cas. SG PL
NOM gæst gæstir
ACC gæstin
GEN gæstis gæston
PTV gæster
DAT gæsti gæstim

mær - morze

i-temat, n
Cas. SG PL
NOM mær mæri
ACC
GEN mæris mæron
PTV mærer
DAT mæri mærim

Deklinacja IV

sunn - syn

u-temat, m
Cas. SG PL
NOM sunn synnir
ACC
GEN sunnos synnon
PTV sunner
DAT synne sunnum

lijþ - cydr

u-temat, n
Cas. SG PL
NOM lijþ (lijþu)
ACC
GEN lijþos (lijþon)
PTV lijþer
DAT lijþe (lijþum)

Deklinacja V

amme - brzuch

an-temat, m
Cas. SG PL
NOM amme amman
ACC amman
GEN æmmin ammon
PTV ammer
DAT æmmin ammam

name - imię

an-temat, n
Cas. SG PL
NOM name namna
ACC
GEN næmin namnon
PTV namner
DAT næmin namnam

Deklinacja VI

tugna - język

ōn-, īn-temat, f
Cas. SG PL
NOM tugna tugnan
ACC tugnan
GEN tugnana
PTV tugner
DAT tugnan tugnam

Deklinacja VII

muodar - matka

r-temat
Cas. SG PL
NOM muodar mœ̄drir
ACC
GEN muodars muodron
PTV muodrer
DAT mœ̄dr muodrum

lamm - owca

z-temat
Cas. SG PL
NOM lamm læmmir
ACC
GEN læmris læmron
PTV lamrer
DAT læmmir læmrum

Zaimek

Zaimki główne

1 os. sg. du. pl.
Nom. ech œt vēr
Acc. mech ūs
Ptv. mer
Dat. me
2 os. sg. du. pl.
Nom. þu jut jūr
Acc. þech jer
Ptv. þer
Dat. þe
3 os. m. n. f. pl.
Nom. ir it þa, þæ
Acc. ina(n) þan
Ptv. er erer þar
Dat. ime era þam

Zaimki dzierżawcze

1 os. sg. pl. 2 os. sg. pl. 3 os. m. n. f. pl.
Nom. min ūr þin jēr es erar þara
Acc. minan uran þinan jeran
Gen. min(a)s ur(a)s þin(a)s jer(a)s
Ptv. miner urer þiner jerer
Dat. minam uram þinam jeram

Zaimki wskazujące

Przymiotnik