Języki haukijskie

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Języki haukijskie - grupa języków używanych przez Hauków na Wyspach Haukijskich. Charakteryzują się obecnością klas rzeczownych nawiązujących do części ciała, brakiem spółgłosek szczelinowych w części języków, a także rozróżnieniem stałej i niestałej dzierżawczości.

Język hauki

Język hauki jest najbardziej rozpowszechnionym językiem z grupy haukijskiej. Używany jest jako język ponadplemienny przez Hauków.

Inne języki

Istnieje wiele mniejszych języków i dialektów. Są one używane przez małe społeczności, często ludność zamieszkująca drugi brzeg rzeki może używać innego języka. Sąsiadujące ze sobą języki zazwyczaj jednak swobodnie przenikają się i są w większości dla siebie wzajemnie zrozumiałe.

Niehaukijski substrat

Część języków posiada dużo słów o nietypowej dla języków haukijskich strukturze sylaby CCV (np. trukta "kij"). Słowa te nie posiadają zazwyczaj też ekwiwalentów w innych językach wysp. Podejrzewa się, że mogą one pochodzić od jakiegoś języka używanego na wyspach. Spekuluje się także, że te słowa mogą pochodzić z języka Twekrów, o czym mogłoby m.in. narukińskie słowo na łuk - trukat, które używane jest na wyspie Makit, a nie jest znane kontynentalnym Nurakinom. Uważa się, że przy sprzyjających warunkach łódź z twekierskimi rybakami mogłaby dodryfować do Wysp Haukijskich - i te właśnie osoby mogłyby przekazać Haukom niektóre słowa.