Klimat Kyonu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Kyon Intro}}
 
{{Kyon Intro}}
 
         '''''UWAGA! Czytasz artykuł opisujący obecnie intensywnie prowadzone badania i wynikające z nich wnioski. Artykuł jest prawdopodobnie nieaktualny już w momencie, w którym go czytasz. Oczekuj finalnej aktualizacji zasygnalizowanej zniknięciem tego komunikatu.'''''
 
         '''''UWAGA! Czytasz artykuł opisujący obecnie intensywnie prowadzone badania i wynikające z nich wnioski. Artykuł jest prawdopodobnie nieaktualny już w momencie, w którym go czytasz. Oczekuj finalnej aktualizacji zasygnalizowanej zniknięciem tego komunikatu.'''''
'''Klimat [[Kyon]]u''' to dział [[Projekt Kyon|projektu Kyon]] zajmujący się opisywaniem klimatu na [[Planeta Kyon|planecie o tej samej nazwie]], wliczając w to tematy pokrewne, zaczynając od położenia astronomicznego i parametrów fizycznych planety, przez opis cyrkulacji atmosfery, cyrkulacji wód i prądów oceanicznych, kończąc na lokalnej pogodzie. Projekt został zapoczątkowany pod koniec 2015 roku i do roku 2020 nie zajmowano się klimatem Kyonu poza najbardziej podstawowymi założeniami, umożliwiającymi w ogóle opis państw i panujących na ich ziemiach i wodach warunków. Dopiero czerwiec 2020 roku i rozwój projektu pod kątem późniejszych czasów niż odpowiednik ziemskiego roku 1500, a zatem opis państw wchodzących już wyraźnie w erę wielkoskalowych okryć i interakcji na poziomie globalnym, a także większe doświadczenie prowadzących projekt, doprowadziło do powstania kilku modeli klimatycznych, z których niektóre rewolucjonizują przyjęte początkowo założenia.
 
  
Według stanu na czerwiec 2020, istnieją trzy znaczące modele klimatyczne:  
+
'''Klimat [[Kyon]]u''' opisuje klimat i pogodę na [[Planeta Kyon|planecie Kyon]] w ramach [[Projekt Kyon|projektu o tej samej nazwie]]. Choć cechy astrofizyczne planety są ustalone, to nie istnieje pełen consensus odnośnie klimatu Kyonu. Społeczność tworząca projekt koncentruje wysiłki na innych aspektach: językowych, politycznych, artystycznych, psychologicznych, ekonomicznych. Nie posiada zatem dostatecznych kompetencji, by skutecznie zaproponować wiarygodny model klimatyczny. Ponieważ temat klimatu jest nie do pominięcia, podjęto kilka prób, które zaowocowały różnymi modelami klimatycznymi, zbudowanymi w oparciu o szereg kompromisów, i cieszącymi się mniejszym lub większym uznaniem.
* Klimat 2 (jednokomórkowy),  
 
* Klimat 2 (trójkomórkowy),
 
* Klimat 1.
 
  
<center>[[Plik:Kyon_linie.png|1000px]]<br/>''Równik, zwrotniki, koła polarne.''</center>
+
Obecnie dominuje uproszczony model początkowy przedstawiony przez [[Użytkownik:Henryk Pruthenia|Henryka Pruthenię]] w 2017 roku. Użycie tego modelu było z wielu przyczyn uzasadnione, projekt był młody, nikt nie chciał się skupiać na meteorologii (nie będącej, sama w sobie, przedmiotem zainteresowań nikogo z uczestników), a istniała motywacja do tworzenia. Przywiązywanie przesadnej uwagi do meteorologii w przypadku całkowitego braku ''know-how'' zahamowałoby projekt i doprowadziłoby do jego obumarcia na wczesnym etapie.
  
=Założenia wspólne dla wszystkich modeli=
+
W 2020 roku uczestnicy oczekują na opracowywany przez [[Użytkownik:Canis|Canisa]] złożony model klimatyczny zwany "[[Wielbłąd i Rekin]]" (WiB). W dniu 5 sierpnia 2020 projekt był w zaawansowanej fazie i polegał na prezentacji w formacie Microsoft PowerPoint składającej się z 89 slajdów.
[[Plik:Scr00233.jpg|thumb|right|Kyon i [[Lykaon]]. Czerwona długa linia to orbita planety, podświetlona żółta linia to linia obiegu Lykaona wokół Kyonu.]]Przed przystąpieniem do opisu poszczególnych modeli, warto zapoznać się z parametrami wspólnymi dla wszystkich. Te możemy pogrupować w formie listy.
 
# Informacje wynikające z artykułów [[Planeta Kyon]], [[Astronomia Kyonu]], [[Kyon i Space Engine]] oraz [[Lykaon]] są spójne, z wyjątkiem kierunku ruchu obrotowego planety.
 
# Życie na Kyonie zostało zasiane 1 milion lat temu za pośrednictwem mechanizmu zwanego [https://www.wikiwand.com/pl/Panspermia panspermią]. Przywiezione tam gatunki są zbieżne z ziemskimi, w tym w dużej mierze tak zwana wymarła na Ziemi megafauna, co oznacza brak w znaczącej ilości paliw kopalnych takich jak węgiel kamienny czy ropa naftowa.
 
  
Z punktu widzenia klimatologii kyońskiej, najważniejsze fakty są następujące:
+
==Różne modele klimatyczne==
# Kyon jest równy Ziemi wielkością, masą, przyciąganiem grawitacyjnym, składem i wielkością atmosfery, magnetosferą.
+
Według stanu na 5 września 2020, istnieją cztery znaczące modele klimatyczne:  
# Helios (gwiazda centralna układu) jest innych parametrów niż Słońce, ale jego oddziaływanie na Kyon jest identyczne, w szczególności siła i kierunek nasłonecznienia oraz aktywność słoneczna (burze słoneczne, wiatr słoneczny, magnetosfera słoneczna) są identyczne co dla Słońca.
 
# Okres obrotu Kyonu wokół własnej osi jest znacznie dłuższy niż ziemski i wynosi 1,813 dni ziemskich, ok. 43,5h.
 
# Nachylenie tejże osi obrotu jest znacznie większe niż na Ziemi i wynosi 31°18'54".36.
 
# Okres obiegu Kyonu wokół Heliosa jest znacznie krótszy niż ziemski i wynosi 136,350 dni ziemskich.
 
# Planeta Kyon posiada duży księżyc zwany [[Lykaon]]em, który orbituje po [[:Plik:Scr00233.jpg|silnie odchylonej od płaszczyzny ekliptyki orbicie]], jest aktywny wulkanicznie, i orbituje bardzo blisko planety.
 
# Oprócz Lykaona, Kyon posiada dwa małe księżyce bez znaczenia dla klimatu.
 
  
=Model 1=
+
{| class="wikitable"
    '''''Najwcześniejszy i najmniej realistyczny.'''''
+
|-
Model 1 został przyjęty od początku projektu w roku 2015 i na czerwiec 2020 praktycznie wszystkie kraje, w tym wszystkie artykuły na Wiki, są opisane przyjmując Model 1 jako wiążący. Kyon jako młody projekt w 2015-2016 miał nie być spowalniany przez przeszkodę, jaką był absolutny brak kompetencji całego zespołu w temacie klimatologii, zatem przyjęto "cokolwiek, byle nie przeszkadzało". Ponieważ Kyon jako planeta miał układ superkontynentu (patrz mapę wyżej), założenia były proste:
+
!Parametr
# Znaczny wyż znajduje się w centrum kontynentu, który tworzy wielką pustynię.
+
!Klimat 1<br/>"Początkowy"
# Klimat staje się łagodniejszy im dalej od centrum wyżu.
+
!Klimat 2a<br/>"Jednokomókowy"
Model 1 świetnie ilustrują poniższe dwie grafiki:
+
!Klimat 2b<br/>"Trójkomórkowy wczesny"
<center>[[Plik:Wiatry Kyonu WCZESNY.png|1000px]]</center><br/>
+
![[Wielbłąd i Rekin]]
<center>[[Plik:Wiatry Kyonu 2.png|1000px]]</center>
+
|-
 
+
!Autor
Na tej podstawie określono następującą mapę klimatyczną:
+
|[[Użytkownik:Henryk Pruthenia|Henryk Pruthenia]]
<center>[[Plik:C1EPSpK.png|1000px]]<br/>[[Plik:GttIRVS.png]]</center>
+
|[[Użytkownik:Canis|Canis]]
 
+
|[[Użytkownik:Canis|Canis]]
==Problemy z Modelem 1==
+
|[[Użytkownik:Canis|Canis]]
Model 1 w żaden sposób nie odzwierciedla realnego obiegu powietrza na planecie. Nie bierze pod uwagę jego okresu obrotu, nachylenia osi, ignoruje wpływ [[Lykaon]]a na klimat, nie prognozuje prądów morskich, nie bierze pod uwagę istnienia komórek wielkoskalowej cyrkulacji powietrza czy wpływu siły Coriolisa na ruch mas powietrza, nie bierze pod uwagę wysokości atmosfery. Nie pozwala w żaden sposób prowadzić historii związanej z epoką odkryć, ponieważ nie pozwala wiarygodnie podejść do wyzwania jakim jest zachowanie wiatru. Nie przewiduje też specjalnie lokalnej pogody.
+
|-
 
+
!Cel
=Model 2=
+
|Uproszczony model początkowy
        '''''Nigdzie nie zastosowany.'''''
+
|Zwiększenie realizmu
Model 2 został opracowany pierwotnie jako model trójkomórkowy jako odpowiedź na rosnące potrzeby analizy klimatu i pogody kyońskiej pod presją opisywania cywilizacji epoki odkryć, gdzie centralnym motywem jest żegluga wiatrowa. Model 2 trójkomórkowy został opracowany na podstawie modelu 1, ale w odróżnieniu od niego zakłada występowanie komórek polarnej, Ferrela i Hadleya, a zatem bardziej precyzyjnie przewiduje układy wyżowe i niżowe, i zarazem kierunki wiania wiatru, a zatem i kierunku ruchu prądów oceanicznych.
+
|Zwiększenie realizmu
 
+
|Docelowy model
Model 2 jednokomórkowy powstał niemal natychmiast po opracowaniu modelu trójkomórkowego po zorientowaniu się w miarę nabywania wiedzy w tym temacie, że spowolniony w stosunku do Ziemi ruch obrotowy wprowadza za mało energii do cyrkulacji atmosfery, aby utworzył się komórki polarna, Ferrela i Hadleya. Zamiast tego, model przewiduje jedną komórkę z centralnym wyżem na obu biegunach i centralnym niżem na równiku.
+
|-
 
+
!Data opracowania
==Model 2: trójkomórkowy==
+
|czerwiec 2017
Model trójkomórkowy wprowadza trzy jednostki cyrkulacji wielkoskalowej:
+
|czerwiec 2020
* [https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_oko%C5%82obiegunowa komórkę polarną],
+
|czerwiec 2020
* [https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_Ferrela komórkę Ferrela],
+
|wrzesień 2020+
* [https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_Hadleya komórkę Hadleya].
+
|-
Wytłumaczenie logiki jest następujące:
+
!Status
# '''Start całej cyrkulacji.''' Iskrą dla wszystkiego jest to, że natężenie napromieniowania słonecznego jest oczywiście najsilniejsze na równiku. To rozgrzane powietrze puchnie i, jako lżejsze od zimnego, unosi się, wynosząc się z powierzchni Ziemi. To obniża ciśnienie, oczywiście nie to na wysokościach (w stratosferze), tylko to przy powierzchni ziemi. Dlatego wzdłuż równika wszędzie jest niskie ciśnienie. To powietrze wznosi wilgoć z oceanów, która ze spadkiem temperatury i ciśnienia wynikające z wysokości powoduje opady. Samo powietrze się wtedy osusza, oddając wilgoć pod siebie w okolicach równikowych: [[Atirai]], [[Tangia]], [[Pinu]], [[Secht]], i pięknie tłumacząc wielkie jezioro na środku gigantycznej pustyni.
+
|Powszechnie przyjęty
# '''Właściwość gorącego powietrza ku wznoszeniu się jest ograniczona przez wysokość.''' W pewnym momencie to ciepłe powietrze się zatrzymuje w stratosferze. Tam nagromadzone, zaczyna spływać na północ i na południe. Tam, ochłodziwszy się, zaczyna opadać, gromadząc się ku ziemi, i zwiększając tam ciśnienie. Stąd po obu stronach równika, w okolicach zwrotnikowych, na grafice poniżej oznaczono wszędzie H - symbol wysokiego ciśnienia. Przy ziemi, to powietrze rozlewa się na północ i południe, zasilając równik i okolice koła polarnego. Koło się zamyka. Opadające tu powietrze jest suche. Sucha ziemia silniej się rozpala i potem ten żar oddaje. Tu widzimy wytłumaczenie dla Drogi Ognia i upalnego klimatu nie tylko [[Ajdynir]]u, ale także północnej [[Olsenia|Olsenii]] i [[Buania|Buanii]], choć ta pewnie jest zalewana przez wilgoć znad oceanu.
+
|Odrzucony
# '''Zimne powietrze na biegunach opada.''' Tak samo jak zimne powietrze opadało na zwrotnikach. Na biegunach to opadające powietrze tworzy wyż przy ziemi, a ten się rozlewa na boki tam gdzie ciśnienie jest mniejsze, zasilając z drugiej strony niż w okolicach koła podbiegunowego. Trzecia komórka się zamyka.
+
|Odrzucony
Efektem jest układ niżów i wyżów widoczny na grafice poniżej:
+
|W trakcie opracowywania, niezaprezentowany
<center>[[Plik:Wiatry Kyonu 4.png|1000px]]</center>
+
|-
===Problemy z Modelem 2 trójkomórkowym===
+
!Model wielkoskalowej cyrkulacji<br/>powietrza (liczba komórek)
Model trójkomórkowy zakłada, że na Kyonie utworzą się trzy komórki cyrkulacji wielkoskalowej, tak, jak na Ziemi. Tak się nie stanie z trzech powodów: Kyon obraca się dwa razy wolniej niż Ziemia, jego nachylenie osi jest o wiele większe i dlatego, że posiada bardzo blisko orbitujący znacznej masy księżyc, silnie oddziałujący pływowo z planetą. Te problemy odkryto na tak wcześnie podczas prac nad modelem trójkomórkowym, a model jednokomórkowy tak szybko uzyskał aprobatę, że żadne państwo nie zostało opisane w oparciu o model trójkomórkowy.
+
|Brak komórek
 
+
|Jedna globalna [https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_Hadleya komórka Hadleya]
Jest to model kompromisowy. Najmniej ingeruje w już opisane państwa, bo skutki nie są tak dramatyczne, pozwala nieco lepiej i nieco bardziej realistycznie przewidywać klimat, prądy morskie i atmosferę, a jednocześnie nie wykracza poza precedens ustanowionych odchyleń od realizmu, takich jak zrównanie parametrami fizycznymi Kyonu z Ziemią.
+
|Trzy komórki ([https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_Hadleya komórka Hadleya], [https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_Ferrela komórka Ferrela], [https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_oko%C5%82obiegunowa komórka polarna])<br/>Rozmiar komórek równy ziemskim
 
+
|Trzy komórki ([https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_Hadleya komórka Hadleya], [https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_Ferrela komórka Ferrela], [https://www.wikiwand.com/pl/Kom%C3%B3rka_oko%C5%82obiegunowa komórka polarna])<br/>Powiększona komórka Hadleya <br/>+ migracje komórek w skutek sezonowej oscylacji położenia równika termicznego
==Model 2: jednokomórkowy==
+
|-
Ideę modelu jednokomórkowego zapoczątkowało nagranie youtubera Artifexian pod tytułem "Atmospheric Circulation: Wind, Weather, and Mordor"<ref>Link:https://www.youtube.com/watch?v=LifRswfCxFU (dostęp 2020-06-24)</ref>. W 2:50 minucie nagrania, autor przekonuje, że jeżeli fikcyjna planeta obraca się wolniej niż Ziemia, to będzie też miała mniej komórek cyrkulacji atmosferycznej. Planeta z 1/2 okresem obrotu wokół własnej osi miała mieć tylko jedną komórkę na półkulę, gdzie ruch powietrza jest skierowany od ośrodków wyżowych panujących na stałe na biegunach do niżu panującego na stałe na równiku.  
+
!Kierunek obrotu<br/>planety wokół osi
 
+
|Prograde
Choć youtuber nie poparł swoich stwierdzeń bibliografią o jakiejkolwiek wartości naukowej, to ta się szybko sama znalazła w publicznym archiwum amerykańskiego Uniwersytetu Cornella położonego w miejscowości Ithaca w stanie Nowy Jork. W artykule autorstwa Yohai Kaspiego i Adama P. Showmana zatytułowanym "Dynamika atmosferyczna egzoplanet typu ziemskiego w ujęciu szerokiego zakresu orbitalnych i atmosferycznych parametrów" (''"Atmospheric dynamics of terrestrial exoplanets over a wide range of orbital and atmospheric parameters"'')<ref>Link:https://arxiv.org/pdf/1407.6349.pdf (dostęp 2020-06-24)</ref> znajduje się cały rozdział poświęcony wpływowi prędkości obrotu planety na atmosferę. To opracowanie już opiera się na całym szeregu opracowań naukowych oraz na modelach matematycznych z wiarygodnie wyjaśnioną metodologią.  
+
|Retrograde
 
+
|Retrograde
Wnioski z analizy opracowania naukowego Kaspiego i Showmana dla Kyonu są następujące:
+
|Retrograde
# Im szybciej obraca się planeta, tym mniejsza jest amplituda wirowania wynikająca z połączenia puchnięcia i wznoszenia się nagrzanego na równiku powietrza i siły Coriolisa, powodując większą amplitudę temperatur pomiędzy równikiem i biegunami. Analogicznie, na planetach obracających się wolniej, takich jak Kyon, ta amplituda jest mniejsza, zmniejszając gradient temperatury wzdłuż południków. Widać to na stronie 8 w fig. 6 opracowania, gdzie wysokość komórki Hadleya zmienia się wraz z prędkością obrotu.
+
|-
# Rzeczywiście, wnioskiem opracowania jest utworzenie się układu niemal jednokomórkowego:<br/><center>Cytat: ''"At slow rotation rates, the Hadley cells are nearly global, the subtropical jets reside at high latitude,  and the equator-pole temperature difference is small (Fig. 5)."''<ref>https://arxiv.org/pdf/1407.6349.pdf</ref></center>
+
!Uwzględnienie wysokiego kąta<br/>nachylenia osi
# Możliwa superrotacja atmosfery Kyonu, tj. prędkość wiatru na powierzchni przekracza prędkość obrotu planety. Dzieje się tak na Wenus i na Tytanie, ale są to też obiekty obracające się znacznie, znacznie wolniej niż Ziemia, nie dwa razy, a setki razy wolniej. Takie obiekty znajdują się w równowadze termalnej wymiany energii między równikiem a biegunami. Kyon będzie stadium pośrednim między takimi obiektami, a stanem analogicznym do Ziemi.
+
|Nie
 
+
|Nie
<center>[[Plik:Wiatry_Kyonu_4_model_jednokomórkowy.png|1000px]]<br/>''Pierwszy, najbardziej uproszczony jednokomórkowy model 2.''</center>
+
|Nie
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Uwzględnienie zjawiska<br/>pór roku
 +
|Nie<sup>?</sup>
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Uwzględnienie sezonowej migracji<br/>położenia [https://www.wikiwand.com/pl/R%C3%B3wnik_termiczny równika termicznego]
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Symulacja położenia<br/>układów ciśnień
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|Tak
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Uwzględnienie prądów<br/>morskich
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|Tak
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Uwzględnienie skutków<br/>długiego czasu doby
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Uwzględnienie [[Lykaon|lykaonicznych]]<br/>sił pływowych
 +
|Odrzucone z definicji
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Symulacje temperatur
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Nie<ref>Nie znaleziono wzoru, który wiarygodnie pozwalałby obliczyć temperaturę powietrza nad gruntem przy znanych parametrach składu i gęstości atmosfery, wilgotności, a także natężenia, intensywności i czasu napromieniowania słonecznego i efektu szklarniowego. Znaleziony jeden wzór po zastosowaniu dawał absurdalne wyniki, ale był też słabo wytłumaczony.</ref>
 +
|-
 +
!Rozważania natężenia opadów
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Rozważania skrajnych temperatur<ref>Ogólnikowe umiejscowienie punktów temperatur skrajnie niebezpiecznych dla zdrowia, np. takich, gdzie temperatura powietrza nad gruntem za dnia regularnie przekracza 100°C czy spada poniżej -55°C. Nie uwzględnia się przy tym pojemności temperaturowej powietrza, tzn. limitów temperaturowych, które atmosfera przy danych parametrach (także takich jak konwekcja łagodniejszego powietrza z okolic lub w pionie) może maksymalnie czy minimalnie osiągnąć.</ref>
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Zasięg stref polarnego<br/>dnia i nocy
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Nie
 +
|Tak
 +
|-
 +
!Globalne oscylacje klimatyczne
 +
|Brak
 +
|Brak
 +
|Brak
 +
|Dwie fazy (tzw. "wielbłąda" i "rekina")
 +
|-
 +
!Główne problemy
 +
|Zupełnie nierealistyczny
 +
|Kopiuje sugestie YouTubera Artifexiana, ale analiza opracowań faktycznie naukowych<br/>(symulacje klimatu egzoplanet) wykluczyła jego wnioski dla planety o prędkości obrotu wokół osi Ω=2
 +
|Kopiuje model ziemski bez uwzględnienia wpływu ani nachylenia osi ani prędkości<br/>obrotu planety wokół osi na zachowywanie się ruchów atmosfery
 +
|Błędnie założono migrację równika fizycznego wraz z równikiem termicznym, efekt Coliosa migruje za równikiem termicznym<br/>Brakuje mu porządnego modelu temperatur, za mało uwagi poświęcono prądom oceanicznym<br/>z uwagi na brak precyzyjnej, globalnej mapy hipsometrycznej<br/>dokładność modelu jest mocno uproszczona
 +
|}
  
 
=Przypisy=
 
=Przypisy=
<references/>
 
  
 
[[Kategoria:Kyon| ]]
 
[[Kategoria:Kyon| ]]
 +
[[Kategoria:Klimat Kyonu]]

Aktualna wersja na dzień 08:39, 6 wrz 2020

K Y O N
Czytasz artykuł z serii Kyon.
Astronomia: Kyon i Space Engine · układ planetarny
Listy: państw · języków · miejsc · regionów · ludów · topograficzne · miast · cywilizacji · religii · ras · tabela państwowa (analogie do państw Ziemi)
Kynografia: Projekt Kyon · Planeta Kyon · Klimat Kyonu · biologia · historia (Wielka linia czasu)
Cywilizacja: nauka i technika · systemy miar · historia po 8973 · historia piśmiennictwa · kalendarze · kyońska twórczość · ciekawostki
Najlepiej opisane państwa: Tangia · Ajdynir · Państwo Neszów · Siedmiomieście · Monarchia Olsów · Erutia · Tarum · Muria · Szur
       UWAGA! Czytasz artykuł opisujący obecnie intensywnie prowadzone badania i wynikające z nich wnioski. Artykuł jest prawdopodobnie nieaktualny już w momencie, w którym go czytasz. Oczekuj finalnej aktualizacji zasygnalizowanej zniknięciem tego komunikatu.

Klimat Kyonu opisuje klimat i pogodę na planecie Kyon w ramach projektu o tej samej nazwie. Choć cechy astrofizyczne planety są ustalone, to nie istnieje pełen consensus odnośnie klimatu Kyonu. Społeczność tworząca projekt koncentruje wysiłki na innych aspektach: językowych, politycznych, artystycznych, psychologicznych, ekonomicznych. Nie posiada zatem dostatecznych kompetencji, by skutecznie zaproponować wiarygodny model klimatyczny. Ponieważ temat klimatu jest nie do pominięcia, podjęto kilka prób, które zaowocowały różnymi modelami klimatycznymi, zbudowanymi w oparciu o szereg kompromisów, i cieszącymi się mniejszym lub większym uznaniem.

Obecnie dominuje uproszczony model początkowy przedstawiony przez Henryka Pruthenię w 2017 roku. Użycie tego modelu było z wielu przyczyn uzasadnione, projekt był młody, nikt nie chciał się skupiać na meteorologii (nie będącej, sama w sobie, przedmiotem zainteresowań nikogo z uczestników), a istniała motywacja do tworzenia. Przywiązywanie przesadnej uwagi do meteorologii w przypadku całkowitego braku know-how zahamowałoby projekt i doprowadziłoby do jego obumarcia na wczesnym etapie.

W 2020 roku uczestnicy oczekują na opracowywany przez Canisa złożony model klimatyczny zwany "Wielbłąd i Rekin" (WiB). W dniu 5 sierpnia 2020 projekt był w zaawansowanej fazie i polegał na prezentacji w formacie Microsoft PowerPoint składającej się z 89 slajdów.

Różne modele klimatyczne

Według stanu na 5 września 2020, istnieją cztery znaczące modele klimatyczne:

Parametr Klimat 1
"Początkowy"
Klimat 2a
"Jednokomókowy"
Klimat 2b
"Trójkomórkowy wczesny"
Wielbłąd i Rekin
Autor Henryk Pruthenia Canis Canis Canis
Cel Uproszczony model początkowy Zwiększenie realizmu Zwiększenie realizmu Docelowy model
Data opracowania czerwiec 2017 czerwiec 2020 czerwiec 2020 wrzesień 2020+
Status Powszechnie przyjęty Odrzucony Odrzucony W trakcie opracowywania, niezaprezentowany
Model wielkoskalowej cyrkulacji
powietrza (liczba komórek)
Brak komórek Jedna globalna komórka Hadleya Trzy komórki (komórka Hadleya, komórka Ferrela, komórka polarna)
Rozmiar komórek równy ziemskim
Trzy komórki (komórka Hadleya, komórka Ferrela, komórka polarna)
Powiększona komórka Hadleya
+ migracje komórek w skutek sezonowej oscylacji położenia równika termicznego
Kierunek obrotu
planety wokół osi
Prograde Retrograde Retrograde Retrograde
Uwzględnienie wysokiego kąta
nachylenia osi
Nie Nie Nie Tak
Uwzględnienie zjawiska
pór roku
Nie? Nie Nie Tak
Uwzględnienie sezonowej migracji
położenia równika termicznego
Nie Nie Nie Tak
Symulacja położenia
układów ciśnień
Nie Tak Tak Tak
Uwzględnienie prądów
morskich
Nie Tak Tak Tak
Uwzględnienie skutków
długiego czasu doby
Nie Nie Nie Tak
Uwzględnienie lykaonicznych
sił pływowych
Odrzucone z definicji Nie Nie Tak
Symulacje temperatur Nie Nie Nie Nie[1]
Rozważania natężenia opadów Nie Nie Nie Tak
Rozważania skrajnych temperatur[2] Nie Nie Nie Tak
Zasięg stref polarnego
dnia i nocy
Nie Nie Nie Tak
Globalne oscylacje klimatyczne Brak Brak Brak Dwie fazy (tzw. "wielbłąda" i "rekina")
Główne problemy Zupełnie nierealistyczny Kopiuje sugestie YouTubera Artifexiana, ale analiza opracowań faktycznie naukowych
(symulacje klimatu egzoplanet) wykluczyła jego wnioski dla planety o prędkości obrotu wokół osi Ω=2
Kopiuje model ziemski bez uwzględnienia wpływu ani nachylenia osi ani prędkości
obrotu planety wokół osi na zachowywanie się ruchów atmosfery
Błędnie założono migrację równika fizycznego wraz z równikiem termicznym, efekt Coliosa migruje za równikiem termicznym
Brakuje mu porządnego modelu temperatur, za mało uwagi poświęcono prądom oceanicznym
z uwagi na brak precyzyjnej, globalnej mapy hipsometrycznej
dokładność modelu jest mocno uproszczona

Przypisy

  1. Nie znaleziono wzoru, który wiarygodnie pozwalałby obliczyć temperaturę powietrza nad gruntem przy znanych parametrach składu i gęstości atmosfery, wilgotności, a także natężenia, intensywności i czasu napromieniowania słonecznego i efektu szklarniowego. Znaleziony jeden wzór po zastosowaniu dawał absurdalne wyniki, ale był też słabo wytłumaczony.
  2. Ogólnikowe umiejscowienie punktów temperatur skrajnie niebezpiecznych dla zdrowia, np. takich, gdzie temperatura powietrza nad gruntem za dnia regularnie przekracza 100°C czy spada poniżej -55°C. Nie uwzględnia się przy tym pojemności temperaturowej powietrza, tzn. limitów temperaturowych, które atmosfera przy danych parametrach (także takich jak konwekcja łagodniejszego powietrza z okolic lub w pionie) może maksymalnie czy minimalnie osiągnąć.