Kult Bogini Uljery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 270 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Kult Bogini Uljery''' (Ulyerí) - religia wywodząca się z środkowej Vertinii będąca mieszanką okolicznych wierzeń i wyznań przyniesionych przez ludy tahareńskie, wyznawana głównie w Vertinii.
+
{{Wertynia Intro}}
=== Bogowie ===
+
'''Kult Bogini Uljery''' - religia wywodząca się z terenów dzisiejszej [[Zawaria|Zawarii]] będąca mieszanką rdzennych wierzeń Wertów i wyznań zaczerpniętych od sąsiednich ludów. Jest to religia politeistyczna o rozbudowanym panteonie. Religia zaczęła się kształtować od czasu przybycia proto-wertów na tereny dzisiejszej [[Wertynia|Wertynii]] jakieś 1000 [ziemskich] lat temu. Na religię oddziaływało wiele innych okolicznych religii, między innymi wierzenia tahareńskie, awańskie i kejreńskie, oraz przede wszystkim [[Dżaryzm]], pod wpływem którego religia ta ostatecznie się ukształtowała.
Wyznawcy kultu wierzą że istnieją dwa główne bóstwa które panują nad światem. C.D.N.
+
=Bogowie=
 +
==Podział bóstw==
 +
*'''???????''' - Pradawni
 +
**'''???????''' - Stare bóstwa
 +
===Pradawni===
 +
Dwóch braci, Jawret oraz ?????, zrodzeni ze światłości jeszcze przed początkiem wszechświata.
  
Uljera (Ulyerá) - Bogini żywiołów, matka wszystkich ludzi.
+
==Najważniejsi bogowie==
Artjer (Artyér) - Upadły bóg.
+
[[Kategoria:Religie Kyonu]]

Aktualna wersja na dzień 14:26, 10 wrz 2020

Nūy xavrā Ulyerāve! Czytasz artykuł z serii Wertynia. | Język wertyński (Słownik · Rodzina języków wertyńskich) · Kult Bogini Uljery · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]]

Kult Bogini Uljery - religia wywodząca się z terenów dzisiejszej Zawarii będąca mieszanką rdzennych wierzeń Wertów i wyznań zaczerpniętych od sąsiednich ludów. Jest to religia politeistyczna o rozbudowanym panteonie. Religia zaczęła się kształtować od czasu przybycia proto-wertów na tereny dzisiejszej Wertynii jakieś 1000 [ziemskich] lat temu. Na religię oddziaływało wiele innych okolicznych religii, między innymi wierzenia tahareńskie, awańskie i kejreńskie, oraz przede wszystkim Dżaryzm, pod wpływem którego religia ta ostatecznie się ukształtowała.

Bogowie

Podział bóstw

  • ??????? - Pradawni
    • ??????? - Stare bóstwa

Pradawni

Dwóch braci, Jawret oraz ?????, zrodzeni ze światłości jeszcze przed początkiem wszechświata.

Najważniejsi bogowie