Kult Bogini Uljery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 266 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Główny artykuł|Vertinia}}
+
{{Wertynia Intro}}
'''Kult Bogini Uljery''' (Ulyerí) - religia wywodząca się z środkowej Vertinii będąca mieszanką okolicznych wierzeń i wyznań przyniesionych przez ludy tahareńskie, wyznawana głównie w Vertinii.
+
'''Kult Bogini Uljery''' - religia wywodząca się z terenów dzisiejszej [[Zawaria|Zawarii]] będąca mieszanką rdzennych wierzeń Wertów i wyznań zaczerpniętych od sąsiednich ludów. Jest to religia politeistyczna o rozbudowanym panteonie. Religia zaczęła się kształtować od czasu przybycia proto-wertów na tereny dzisiejszej [[Wertynia|Wertynii]] jakieś 1000 [ziemskich] lat temu. Na religię oddziaływało wiele innych okolicznych religii, między innymi wierzenia tahareńskie, awańskie i kejreńskie, oraz przede wszystkim [[Dżaryzm]], pod wpływem którego religia ta ostatecznie się ukształtowała.
 
==Bogowie==
 
==Bogowie==
Wyznawcy kultu wierzą że istnieją dwa główne bóstwa które panują nad światem. C.D.N.
+
===Najważniejsi bogowie===
 
+
<hr>
Uljera (Ulyerá) - Bogini żywiołów, matka wszystkich ludzi.
+
==Mitologia==
 
+
===Mit kosmogoniczny===
Artjer (Artyér) - Upadły bóg.
+
<hr>
==Święta i obrzędy==
+
Na początku była pustka, a w jej środku dwóch braci, Jaured i ?????, obdarzeni wielką mocą i wiedzą, jednak ograniczeni pustką naokoło nich, którą przemierzali, rozmyślając nad sensem tego wszystkiego. Aż nagle, Jaured przestał, skierował swój wzrok na brata i rzekł, że ta pustka nie ma sensu, że należy zapełnić, ????? zgodził się z bratem, obaj wiedzieli że może to nieść trudne do zniesienia konsekwencje, lecz postanowili podjąć ryzyko.
*'''Wygnanie zimy''' - Święto obchodzone w pierwszych dniach wiosny, polega ono na tym że wierzący zbierają się na wzgórzu i na tym wzgórzu po odprawieniu modlitwy biorą przygotowaną wcześniej słomianą kukłę, podpalają i zrzucają, ma to symbolizować śmierć Artjera i wrzucenie go do podziemi.
+
[[Kategoria:Religie Kyonu]]

Aktualna wersja na dzień 15:52, 24 gru 2020

Nūy xavrā Ulyerāve! Czytasz artykuł z serii Wertynia. | Język wertyński (Słownik · Lekcje) · Języki wertyńskie · Kult Bogini Uljery · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]]

Kult Bogini Uljery - religia wywodząca się z terenów dzisiejszej Zawarii będąca mieszanką rdzennych wierzeń Wertów i wyznań zaczerpniętych od sąsiednich ludów. Jest to religia politeistyczna o rozbudowanym panteonie. Religia zaczęła się kształtować od czasu przybycia proto-wertów na tereny dzisiejszej Wertynii jakieś 1000 [ziemskich] lat temu. Na religię oddziaływało wiele innych okolicznych religii, między innymi wierzenia tahareńskie, awańskie i kejreńskie, oraz przede wszystkim Dżaryzm, pod wpływem którego religia ta ostatecznie się ukształtowała.

Bogowie

Najważniejsi bogowie


Mitologia

Mit kosmogoniczny


Na początku była pustka, a w jej środku dwóch braci, Jaured i ?????, obdarzeni wielką mocą i wiedzą, jednak ograniczeni pustką naokoło nich, którą przemierzali, rozmyślając nad sensem tego wszystkiego. Aż nagle, Jaured przestał, skierował swój wzrok na brata i rzekł, że ta pustka nie ma sensu, że należy ją zapełnić, ????? zgodził się z bratem, obaj wiedzieli że może to nieść trudne do zniesienia konsekwencje, lecz postanowili podjąć ryzyko.