Kult Bogini Uljery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 225 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Wertynia Intro}}
 
{{Wertynia Intro}}
'''Kult Bogini Uljery''' (Ulyerį) - religia wywodząca się z środkowej Wertynii będąca mieszanką okolicznych wierzeń i wyznań przyniesionych przez ludy tahareńskie, wyznawana wyłącznie w Wertynii. Jest to religia politeistyczna.
+
'''Kult Bogini Uljery''' - religia wywodząca się z terenów dzisiejszej [[Zawaria|Zawarii]] będąca mieszanką rdzennych wierzeń Wertów i wyznań zaczerpniętych od sąsiednich ludów. Jest to religia politeistyczna o rozbudowanym panteonie. Religia zaczęła się kształtować od czasu przybycia proto-wertów na tereny dzisiejszej [[Wertynia|Wertynii]] jakieś 1000 [ziemskich] lat temu. Na religię oddziaływało wiele innych okolicznych religii, między innymi wierzenia tahareńskie, awańskie i kejreńskie, oraz przede wszystkim [[Dżaryzm]], pod wpływem którego religia ta ostatecznie się ukształtowała.
 
==Bogowie==
 
==Bogowie==
Wyznawcy kultu wierzą że istnieją dwa bóstwa, które kontrolują świat żywych i umarłych.
+
===Najważniejsi bogowie===
 
+
<hr>
*'''Uljera''' - (Ulyerą) - Wszechmatka, bogini żywiołów, królowa słońca i #?#?#?, tymi tytułami określają ją jej wyznawcy. Uljera jest córką boga #$#$#$ i bogini #%#%#%. Jako jedyna z bogów przeżyła @#$%&€£¥₩, po wielkiej bitwie nad jeziorem szmaragdowym i wtrąceniu Artjera do podziemi Uljera udała się na słońce żeby zregenerować siły przed ostatecznym pojedynkiem z Artjerem.
+
==Mitologia==
*'''Artjer''' (Artyēr) - Bóg śmierci i cierpienia, władca podziemi. Artjer jest upadłym bogiem, dawniej bym potężnym i szanownym bogiem, ale Artjer pragnął czegoś więcej, pragnął nieograniczonej władzy, dlatego przekabacił kilku innych bogów na swoją stronę i rozpoczął @#$%&€£¥₩, jego plany pokrzyżowała mu Uljera którą wtrąciła go do podziemi, ale Artjer nie chcę dać za wygraną i regeneruję siły do ostatecznego pojedynku z Uljerą.
+
===Mit kosmogoniczny===
 
+
<hr>
==Święta i obrzędy==
+
Na początku była pustka, a w jej środku dwóch braci, Jaured i ?????, obdarzeni wielką mocą i wiedzą, jednak ograniczeni pustką naokoło nich, którą przemierzali, rozmyślając nad sensem tego wszystkiego. Aż nagle, Jaured przestał, skierował swój wzrok na brata i rzekł, że ta pustka nie ma sensu, że należy zapełnić, ????? zgodził się z bratem, obaj wiedzieli że może to nieść trudne do zniesienia konsekwencje, lecz postanowili podjąć ryzyko.
*'''Wygnanie Artjera''' - Święto obchodzone na początku lutego, polega ono na tym że wierzący o świcie zbierają się na pobliskim wzgórzu gdzie kapłan rozpala rytualny stos, następnie kapłan czyta fragment świętej księgi, po czym wierni składają dary, następnie wybrani przez kapłana wierni przynoszą słomianą kukłę która ma symbolizować Artjera, po czym podpalają i zrzucają ze wzgórza, co ma symbolizować strącenie Artjera do podziemi.
+
[[Kategoria:Religie Kyonu]]
*'''Dzień upadku''' - Święto obchodzone na połowie lipca, mające upamiętnić dzień rozpoczęcia się wojny bogów, polega ono na tym że o świcie wyznaczeni przez kapłana ludzie chodzą po ulicach i nawołują do zebrania się wiernych na głównym placu miasta, gdy wierni się już zbiorą podpala się wielki przygotowany wcześniej stos a następnie kapłan zaczyna opowiadać o dniu upadku, po tym jak skończy rozpoczyna modlitwę po której skończeniu wyznaczeni wierni przynoszą kapłanowi jakieś młode zwierzę które kapłan rytualnym nożem zabija i jego krew przelewa do specjalnej miski i wsypuję do niej garść poświęconego popiołu, następnie kapłan piję tą krew i zaczyna czytać fragment świętej księgi, po przeczytaniu kapłan bierze ciało zwierzaka i w czasie nakazywania wiernym złożenia darów, wrzuca je w ogień, następnie wierni wrzucają dary do ognia po czym rozpoczyna się śpiewanie pieśni ku chwale Uljery, po czym kapłan nakazuje wiernym powrót do domu i zapalenie domowego ołtarzyka. Ogień stosu utrzymywany jest do zachodu słońca.
 
 
 
==Rytuały==
 
*'''Rytuał wejścia w dorosłość''' -
 
*'''Rytuał nawrócenia''' -
 
 
 
==Kult ognia==
 
Wyznawcy Uljery czczą ogień jako symbol odrodzenia który jest utożsamiany z Uljerą. Uważają że świat zrodził się z płomieni i że w płomieniach umrze.
 
 
 
==Kult słońca==
 
Wyznawcy Uljery wierzą że wszyscy bogowie narodzili się na słońcu i że to słońce tchneło życie w [[Kyon]] zsyłając na niego deszcz świętego ognia który dał życie pierwszym rośliną i zwierzętą. Według wyznawców Uljery tak samo jak słońce tchneło życie w [[Kyon]], tak samo je kiedyś odbierze, wielcy kapłani uważają że kiedy Uljera zginie to słońce ześlę na [[Kyon]] deszcz świętego ognia który jak kiedyś dał życie, teraz je odbierze.
 

Aktualna wersja na dzień 15:52, 24 gru 2020

Nūy xavrā Ulyerāve! Czytasz artykuł z serii Wertynia. | Język wertyński (Słownik · Lekcje) · Języki wertyńskie · Kult Bogini Uljery · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]]

Kult Bogini Uljery - religia wywodząca się z terenów dzisiejszej Zawarii będąca mieszanką rdzennych wierzeń Wertów i wyznań zaczerpniętych od sąsiednich ludów. Jest to religia politeistyczna o rozbudowanym panteonie. Religia zaczęła się kształtować od czasu przybycia proto-wertów na tereny dzisiejszej Wertynii jakieś 1000 [ziemskich] lat temu. Na religię oddziaływało wiele innych okolicznych religii, między innymi wierzenia tahareńskie, awańskie i kejreńskie, oraz przede wszystkim Dżaryzm, pod wpływem którego religia ta ostatecznie się ukształtowała.

Bogowie

Najważniejsi bogowie


Mitologia

Mit kosmogoniczny


Na początku była pustka, a w jej środku dwóch braci, Jaured i ?????, obdarzeni wielką mocą i wiedzą, jednak ograniczeni pustką naokoło nich, którą przemierzali, rozmyślając nad sensem tego wszystkiego. Aż nagle, Jaured przestał, skierował swój wzrok na brata i rzekł, że ta pustka nie ma sensu, że należy ją zapełnić, ????? zgodził się z bratem, obaj wiedzieli że może to nieść trudne do zniesienia konsekwencje, lecz postanowili podjąć ryzyko.