Kult Bogini Uljery

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nūy xavrā Ulyerāve! Czytasz artykuł z serii Wertynia. | Język wertyński (Słownik · Lekcje) · Języki wertyńskie · Kult Bogini Uljery · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]]

Kult Bogini Uljery (Ulyerį) - religia wywodząca się z środkowej Wertynii będąca mieszanką okolicznych wierzeń i wyznań przyniesionych przez ludy tahareńskie, wyznawana wyłącznie w Wertynii. Jest to religia politeistyczna.

Bogowie

Wyznawcy kultu wierzą że istnieją dwa bóstwa, które kontrolują świat żywych i umarłych.

  • Uljera (Ulyerą) - Wszechmatka, bogini żywiołów, królowa słońca i #?#?#?, tymi tytułami określają ją jej wyznawcy. Uljera jest córką boga #$#$#$ i bogini #%#%#%. Jako jedyna z bogów przeżyła @#$%&€£¥₩, po wielkiej bitwie nad jeziorem szmaragdowym i wtrąceniu Artjera do podziemi Uljera udała się na słońce żeby zregenerować siły przed ostatecznym pojedynkiem z Artjerem.
  • Artjer (Artyēr) - Bóg śmierci i cierpienia, władca podziemi. Artjer jest upadłym bogiem, dawniej bym potężnym i szanownym bogiem, ale Artjer pragnął czegoś więcej, pragnął nieograniczonej władzy, dlatego przekabacił kilku innych bogów na swoją stronę i rozpoczął @#$%&€£¥₩, jego plany pokrzyżowała mu Uljera którą wtrąciła go do podziemi, ale Artjer nie chcę dać za wygraną i regeneruję siły do ostatecznego pojedynku z Uljerą.

Święta i obrzędy

  • Wygnanie Artjera - Święto obchodzone na początku lutego, polega ono na tym że wierzący o świcie zbierają się na pobliskim wzgórzu gdzie kapłan rozpala rytualny stos, następnie kapłan czyta fragment świętej księgi, po czym wierni składają dary, następnie wybrani przez kapłana wierni przynoszą słomianą kukłę która ma symbolizować Artjera, po czym podpalają ją i zrzucają ze wzgórza, co ma symbolizować strącenie Artjera do podziemi.
  • Dzień upadku - Święto obchodzone na połowie lipca, mające upamiętnić dzień rozpoczęcia się wojny bogów, polega ono na tym że o świcie wyznaczeni przez kapłana ludzie chodzą po ulicach i nawołują do zebrania się wiernych na głównym placu miasta, gdy wierni się już zbiorą podpala się wielki przygotowany wcześniej stos a następnie kapłan zaczyna opowiadać o dniu upadku, po tym jak skończy rozpoczyna modlitwę po której skończeniu wyznaczeni wierni przynoszą kapłanowi jakieś młode zwierzę które kapłan rytualnym nożem zabija i jego krew przelewa do specjalnej miski i wsypuję do niej garść poświęconego popiołu, następnie kapłan piję tą krew i zaczyna czytać fragment świętej księgi, po przeczytaniu kapłan bierze ciało zwierzaka i w czasie nakazywania wiernym złożenia darów, wrzuca je w ogień, następnie wierni wrzucają dary do ognia po czym rozpoczyna się śpiewanie pieśni ku chwale Uljery, po czym kapłan nakazuje wiernym powrót do domu i zapalenie domowego ołtarzyka. Ogień stosu utrzymywany jest do zachodu słońca.

Rytuały

  • Rytuał wejścia w dorosłość -
  • Rytuał nawrócenia -

=W

Kult ognia

Kult słońca