Kult Bogini Uljery

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nūy xavrā Ulyerāve! Czytasz artykuł z serii Wertynia. | Język wertyński (Słownik · Lekcje) · Języki wertyńskie · Kult Bogini Uljery · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]]

Kult Bogini Uljery - religia wywodząca się z terenów dzisiejszej Zawarii będąca mieszanką rdzennych wierzeń Wertów i wyznań zaczerpniętych od sąsiednich ludów. Jest to religia politeistyczna o rozbudowanym panteonie. Religia zaczęła się kształtować od czasu przybycia proto-wertów na tereny dzisiejszej Wertynii jakieś 1000 [ziemskich] lat temu. Na religię oddziaływało wiele innych okolicznych religii, między innymi wierzenia tahareńskie, awańskie i kejreńskie, oraz przede wszystkim Dżaryzm, pod wpływem którego religia ta ostatecznie się ukształtowała.

Bogowie

Podział bóstw


  • ??????? - Pradawni
    • ??????? - Stare bóstwa
      • ??????? - Wyklęci
      • ??????? -

Pradawni


Stare bóstwa


Stare bóstwa to istoty stworzone ze słów Jaureta jeszcze przed początkiem wszechświata. Wszystkie pozostałe grupy bogów, istoty boskie, zarówno te dobre jak i te złe, zostały z nich zrodzone. Nie posiadają ludzkiego ciała, przedstawiani są jako zoomorficzne stworzenia, zazwyczaj pod postacią gadokształtną. Zostali obdarzeni przez Jaureta wolną wolą, dzięki czemu są zdolni do podejmowania własnych decyzji, nie są też stworzeniami doskonałymi, potrafią się mylić oraz popełniać błędy.

Jest ich niewielka ilość, legendy podają liczbę dziesięciu pewnych, niektórzy kapłani mówią że może być ich nawet dwanaście, a dziesięć powstało poprzez zlanie się cech między bogami. Tradycyjnie podaję się że jest ich dziesięciu.

Wyklęci


Wyklęci to dzieci starych bóstw, które to wraz z tworzeniem się wszechświata zostali skuszeni przez ?????, później sprzeciwiając się woli swego dotychczasowego pana, Jaureta. Podżegani przez ????? zaczęli coraz bardziej sprzeciwiają się woli Jaureta, w końcu z rozkazu ????? wstąpili zbrojnie przeciw swemu dawnemu panu. Wyklęci którzy nie mogli równać się z potęgą Jaureta zostali przez niego strąceni na dopiero co formującą się krainę, która to od ich nazwy została później nazwana ??????.

Najważniejsi bogowie