Kult Bogini Uljery

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nūy xavrā Ulyerāve! Czytasz artykuł z serii Wertynia. | Język wertyński (Słownik · Lekcje) · Języki wertyńskie · Kult Bogini Uljery · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]] · [[]]

Kult Bogini Uljery - religia wywodząca się z terenów dzisiejszej Zawarii będąca mieszanką rdzennych wierzeń Wertów i wyznań zaczerpniętych od sąsiednich ludów. Jest to religia politeistyczna o rozbudowanym panteonie. Religia zaczęła się kształtować od czasu przybycia proto-wertów na tereny dzisiejszej Wertynii jakieś 1000 [ziemskich] lat temu. Na religię oddziaływało wiele innych okolicznych religii, między innymi wierzenia tahareńskie, awańskie i kejreńskie, oraz przede wszystkim Dżaryzm, pod wpływem którego religia ta ostatecznie się ukształtowała.

Bogowie

Podział bóstw


Panteon wertyński zawiera sporą liczbę istot uważanych za boskie. Dzielą się na następujące grupy:

  • ??????? - Pradawni
    • ??????? - Stare bóstwa
      • ??????? - Wyklęci
      • ??????? -

Pradawni


Stare bóstwa


Stare bóstwa to istoty stworzone ze słów Jaureda jeszcze przed początkiem wszechświata. Wszystkie pozostałe grupy bogów, istoty boskie, zarówno te dobre jak i te złe, zostały z nich zrodzone. Nie posiadają ludzkiego ciała, przedstawiani są jako zoomorficzne stworzenia, zazwyczaj pod postacią gadokształtną. Zostali obdarzeni przez Jaureda wolną wolą, dzięki czemu są zdolni do podejmowania własnych decyzji, nie są też stworzeniami doskonałymi, potrafią się mylić oraz popełniać błędy.

Jest ich niewielka ilość, legendy podają liczbę dziesięciu pewnych, niektórzy kapłani mówią że może być ich nawet dwanaście, a dziesięć powstało poprzez zlanie się cech między bogami. Tradycyjnie podaję się że jest ich dziesięciu.

Wyklęci


Wyklęci to dzieci starych bóstw, które to wraz z tworzeniem się wszechświata zostali skuszeni przez ?????, później sprzeciwiając się woli swego dotychczasowego pana, Jaureda. Podżegani przez ????? zaczęli coraz bardziej sprzeciwiają się woli Jaureda, w końcu z rozkazu ????? wstąpili zbrojnie przeciw swemu dawnemu panu. Wyklęci którzy nie mogli równać się z potęgą Jaureda zostali przez niego strąceni na dopiero co formującą się krainę, która to od ich nazwy została później nazwana ??????.

Wyklęci strąceni na jeszcze surową, martwą krainę, pozostawieni na niej na pastwę losu, porzuceni przez swego mentora, nie mieli za wiele szans na przetrwanie w tak surowym świecie, jednak wykorzystując swój spryt i umiejętności, udało im się przetrwać, zaczęli budować samowystarczalne osady, zaczęły się rodzić coraz to nowe dzieci, jednakowoż zaczęły one powoli zatracać najpotężniejsze boskie umiejętności, zaczęły stawać się półbogami, ale za to zyskiwały inne umiejętności.

Najważniejsi bogowie