Morze Płomieni

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

        Morze Płomieni (ajd. ) - hipotetyczny region Wielkiej Pustyni Południowej, znajdujący się na południe od Ajdyniru, całkowicie wyschnięty basen morski pochodzenia tektonicznego i największa depresja na świecie. Wielkość ma być przeciętnego państwa lub większa, a głębokość sięgać 5 kilometrów. Ten solno-skalisty obszar nosi nazwę Morza Płomieni, ponieważ warunki znajdujące się na jego dnie są skrajne nawet na warunki Pustyni - na pustyni na głębokości -5 km, parcie atmosferyczne kolumny powietrza wynosi około 1770 hPa, znacznie zwiększając ryzyko przegrzania. Z uwagi na to, inne efekty, skrajnie wysoką temperaturę oraz słone dno, Morze Płomieni jest biologicznie całkowicie jałowe, z wyjątkiem nielicznych mikroorganizmów ekstremofilnych. Gdyby doszło do zalania Morza Płomieni wodą oceaniczną, globalny poziom morza mógłby się znacznie obniżyć, a ciśnienie atmosferyczne w pozostałych częściach świata wyraźnie podnieść. Miejsce to byłoby bogate w surowce i ciekawostki naukowe.

Morze Płomieni jako projekt

Morze Płomieni jest zainspirowane historią morza środziemnego, które w pewnym momencie zostało odcięte od oceanu atlantyckiego, w następstwie czego wyschło w dużej mierze lub całkowicie[1][2]. Obszar został zaproponowany późno (w październiku 2020) przez Canisa. Przez to model klimatyczny Wielbłąd i Rekin nie uwzględnia tego obszaru. Ponieważ nie wpływa w żaden istotny sposób na kraje innych osób, decyzję odnośnie kanoniczności pomysłu pozostawiono Borlachowi odpowiedzialnemu za Ajdynir.

Bez precyzyjnej mapy nie ma możliwości oszacowania rozmiarów pustyni.

Przypisy

Kyon.jpg
REGIONY
KYONU

Czytasz artykuł z serii
regiony Kyonu.
Arktozja Dewia Kyon Północny Pustynia Północna Kanisja Środkowy Kyon Kyon Wschodni Pustynia Południowa Sfeniscja Wszechocean
Kyońskie Obszary Arktyczne Wielka Dewia
Mała Dewia
Wyspy Zachodnie
Wyspy Południowe
Biały Półksiężyc
Haukia
Wyspy Iriańskie
Region Miteński
Wyspy Północne
Wyspy Tangijskie
Wyspa Kaori
Dzikie Ziemie
Szur
Ajdyniriana
Pas Życia
Medengia
Góry i Przedgórze Dachu Świata
Harensuran
Stepy Zachodu
Dalekie Południe
Półwysep Uszan
Kiskuadia
Olsenia Właściwa
Rubania, Wyspa Południowa
Saszkuigodia
Fełża
Interior Wschodni
Wyspy Dorzecza
Północne Rubieże Monarchii
Tarum
Erutia
Góry Żelazne
Morze Płomieni
Omannāxrid
Nuaria
Tsiqaxus
Atirai
Ma'uri
W. Nowocesarska