Muria

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Timauri Taminea
Muria
{{{flaga}}}

Archipelag murski widziany z kosmosu
{{{herb}}}
{{{desc2}}}
Muria2.png
{{{desc3}}}
▸ Język urzędowy murski
▸ Stolica Hirra
▸ System rządów {{{system rządów}}}
▸ Typ państwa {{{typ państwa}}}
▸ Głowa państwa {{{głowa państwa}}}
▸ Pierwszy minister {{{pierwszy minister}}}
▸ Waluta {{{waluta}}}
▸ System gospodarczy {{{system gospodarczy}}}
▸ Religia panująca {{{religia panująca}}}
▸ Terytoria zależne {{{terytoria zależne}}}

Muria (mur. Tamauroa [taˈmau̯rɔa]), oficjalnie Republika Murów (mur. Timauri Taminea [tiˈmau̯ri taˈminɛa]) — państwo wyspiarskie położone przy wschodnim wybrzeżu głównego kontynentu. Oprócz archipelagu, składają się na nią również podległe miasta-państwa nad oceanem i kolonie zamorskie poń rozproszone.

Muria jest republiką, gdzie największą władzę dzierży dwuizbowy parlament — Tango [taˈŋɔ], ale władza wykonawcza leży w rękach konsulów i ministórw. Państwo posiada również prymitywną ustawę zasadniczą i rozwinięty system sądownictwa. Społeczeństwo murskie podzielone jest na trzy stany. Kraj podzielony jest na gminy, wewnątrz których konkretne prawa i systemy rządów mogą się znacznie różnić (tereny dziedziczne, wolne miasta, wspólnoty, własności wykupione).

Chociaż ostatnio jej siła spadła, jest to wciąż wciąż jeden z najbardziej znaczących krajów w regionie. Murowie znani są z dużego postępu technologicznego (większość mieszkańców jest piśmienna) i odkryć geograficznych (pod murską banderą opłynięto świat już dwa razy). Z archipelagu chętnie importowane są do innych krajów księgi i mapy oraz technologie, choć wiele z nich państwo stara się zachować dla siebie.