Nazewnictwo chronologiczne Kyonu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(kalendarz truski)
Linia 23: Linia 23:
 
{{Główny artykuł|Vezdāŝaular}}
 
{{Główny artykuł|Vezdāŝaular}}
 
: ''Stosowany przez [[Użytkownik:Borlach|Borlacha]] do opisów państwa [[Ajdynir]].''
 
: ''Stosowany przez [[Użytkownik:Borlach|Borlacha]] do opisów państwa [[Ajdynir]].''
 +
 +
==Kalendarz truski==
 +
{{Główny artykuł|Kalendarz truski}}
 +
Kalendarz truski zasadniczo zgodny jest z datowaniem Ery Kyonu, przy roku początkowym w 7354 EK, będącym rokiem [[Zjednoczenie (Trugowie)|Zjednoczenia Trugów]]. Daty oznacza się poprzez użycie skrótów AU (przed Zjednoczeniem) i PU (po Zjednoczeniu). Trugowie oznaczają dni w roku na podstawie przesileń (np 6 dni do przesilenia zimowego).
 +
 
[[Kategoria:Kyon]]
 
[[Kategoria:Kyon]]

Wersja z 13:22, 27 gru 2020

Lupa2.gif
Główny artykuł: Historia Kyonu
Lupa2.gif
Główny artykuł: Kyon
Lupa2.gif
Główny artykuł: Projekt_Kyon#Kalendarz

Nazewnictwo chronologiczne Kyonu - zbiór określeń używanych w projekcie Kyon do umieszczenia wydarzeń w historii zawartej w fabule projektu w czasie. Rozgraniczamy pojęcia wspólne i pojęcia szczególne, które używane są przez poszczególnych uczestników projektu.

Pojęcia wspólne

Pojęcia wspólne są stworzone do użycia przez każdą osobę w projekcie Kyon.

Rok wspólny

Rok wspólny Kyonu — rok 8973 EK w świecie Kyon. Jest to centralny rok dla opisów projektów od różnych graczy. Opisywany na niniejszej Wiki stan państw, czy ich historia, dotyczą okresu do tego roku, o ile nie określono inaczej. Lata zliczane są od daty założenia I Cesarstwa Qin. Nie podaje się miesięcy, jedynie tylko dzień roku. Np. 1244.64 - czyli 64-ty dzień roku 1244-ego. Ze względu na różnice w czasie obiegu Ziemi wokół Słońca i własnej osi oraz w czasie obiegu Kyonu wokół swojego słońca Heliosa i własnej osi kalendarz Kyonu różni się w dużym stopniu od kalendarza ziemskiego. Liczba dni w kyońskim kalendarzu w lata zwykłe liczy sobie 75 dni, za wyjątkiem lat przestępnych. W lata przestępne liczba dni może wahać się od 76 do nawet 78.

EK - Era Kyonu

EK (Era Kyonu) — skrót sygnalizujący rok na Kyonie, używany w datowaniu. Rok 0 EK jest symboliczny i oznacza założenie I Cesarstwa Qin, podczas gdy główna uwaga uczestników projektu Kyon skupia się zazwyczaj na roku 8973 EK, zwanym rokiem wspólnym, który dla państwa najbardziej rozwiniętych stanowi odpowiednik cywilizacyjny ważnych państw Europy w około XIV - XV wieku. Uwagi:

  • Skrót "EK" pojawia się przede wszystkim w tekstach autorstwa Canisa.
  • W wielu artykułach, zwłaszcza tych tworzonych przez Borlacha według imperialnej terminologii oraz odnoszących się do obszarów Ajdyniriany, zamiast skrótu "EK" pojawia się sformowanie rok _ kalendarza wspólnego.

Pojęcia szczególne

Pojęcia szczególne odnoszą się do ważnych określeń używanych przez konkretnych graczy, zazwyczaj w ich części świata lub w ich kulturach.

ET - Era Tangijska

Stosowany przez Canisa do opisów państwa Tangia.

ET (era tangijska)- sposób datowania wydarzeń w państwie tangijskim oparty na wspólnym kalendarzu kyońskim. Stworzenie porządnego kalendarza, jako zadanie matematyczne, przerosło autora projektu. W deskryptywnej nomenklaturze tangijskiej stosuje się trzy skróty, ET czyli era tangijska, EK czyli era kyońska, oraz EZ czyli era ziemska. Zestawienie wszystkich trzech daje odniesienie do wydarzeń w Tangii, do pozostałych państw Kyonu, oraz przybliża czas na Ziemi celem lepszego wyobrażenia sobie wyczucia upływu czasu pomiędzy opisywanymi wydarzeniami.

1 ET = 1 EK, ale rok zerowy jest inny. Rok 0 ET odpowiada założeniu cesarstwa tangijskiego i odpowiada 6911 EK. Przelicznik 1 EZ to 1 EK to 1 EZ = 2,68 EK, i zarazem też 1 EZ = 2,68 ET, ale licząc wartość bazową od innej liczby.

Vezdāŝaular

Lupa2.gif
Główny artykuł: Vezdāŝaular
Stosowany przez Borlacha do opisów państwa Ajdynir.

Kalendarz truski

Lupa2.gif
Główny artykuł: Kalendarz truski

Kalendarz truski zasadniczo zgodny jest z datowaniem Ery Kyonu, przy roku początkowym w 7354 EK, będącym rokiem Zjednoczenia Trugów. Daty oznacza się poprzez użycie skrótów AU (przed Zjednoczeniem) i PU (po Zjednoczeniu). Trugowie oznaczają dni w roku na podstawie przesileń (np 6 dni do przesilenia zimowego).