Nazewnictwo chronologiczne Kyonu

Z Conlanger
Wersja z dnia 12:50, 27 gru 2020 autorstwa Canis (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Główny artykuł|Historia Kyonu}} {{Główny artykuł|Kyon}} {{Główny artykuł|Projekt_Kyon#Kalendarz}} '''Nazewnictwo chronologiczne Kyonu''' - zbiór określe...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lupa2.gif
Główny artykuł: Historia Kyonu
Lupa2.gif
Główny artykuł: Kyon
Lupa2.gif
Główny artykuł: Projekt_Kyon#Kalendarz

Nazewnictwo chronologiczne Kyonu - zbiór określeń używanych w projekcie Kyon do umieszczenia wydarzeń w historii zawartej w fabule projektu w czasie. Rozgraniczamy pojęcia wspólne i pojęcia szczególne, które używane są przez poszczególnych uczestników projektu.

Pojęcia wspólne

Pojęcia wspólne są stworzone do użycia przez każdą osobę w projekcie Kyon.

Rok wspólny

Rok wspólny Kyonu — rok 8973 EK w świecie Kyon. Jest to centralny rok dla opisów projektów od różnych graczy. Opisywany na niniejszej Wiki stan państw, czy ich historia, dotyczą okresu do tego roku, o ile nie określono inaczej. Lata zliczane są od daty założenia I Cesarstwa Qin. Nie podaje się miesięcy, jedynie tylko dzień roku. Np. 1244.64 - czyli 64-ty dzień roku 1244-ego. Ze względu na różnice w czasie obiegu Ziemi wokół Słońca i własnej osi oraz w czasie obiegu Kyonu wokół swojego słońca Heliosa i własnej osi kalendarz Kyonu różni się w dużym stopniu od kalendarza ziemskiego. Liczba dni w kyońskim kalendarzu w lata zwykłe liczy sobie 75 dni, za wyjątkiem lat przestępnych. W lata przestępne liczba dni może wahać się od 76 do nawet 78.

EK - Era Kyonu

EK (Era Kyonu) — skrót sygnalizujący rok na Kyonie, używany w datowaniu. Rok 0 EK jest symboliczny i oznacza założenie I Cesarstwa Qin, podczas gdy główna uwaga uczestników projektu Kyon skupia się zazwyczaj na roku 8973 EK, zwanym rokiem wspólnym, który dla państwa najbardziej rozwiniętych stanowi odpowiednik cywilizacyjny ważnych państw Europy w około XIV - XV wieku. Z uwagi na znaczną ilość opisów na tej Wiki ważnym rokiem jest też 9509 EK, odpowiednik XVII-XVIII wieku, na którym bardzo skupia się Canis.

W wielu artykułach, zwłaszcza tych tworzonych przez Borlacha według imperialnej terminologii oraz odnoszących się do obszarów Ajdyniriany, zamiast skrótu "EK" pojawia się sformowanie rok _ kalendarza wspólnego.

Pojęcia szczególne

Pojęcia szczególne odnoszą się do ważnych określeń używanych przez konkretnych graczy, zazwyczaj w ich części świata lub w ich kulturach.

ET - Era Tangijska

Stosowany przez Canisa do opisów państwa Tangia.

ET (era tangijska)- sposób datowania wydarzeń w państwie tangijskim oparty na wspólnym kalendarzu kyońskim. Stworzenie porządnego kalendarza, jako zadanie matematyczne, przerosło autora projektu. W deskryptywnej nomenklaturze tangijskiej stosuje się trzy skróty, ET czyli era tangijska, EK czyli era kyońska, oraz EZ czyli era ziemska. Zestawienie wszystkich trzech daje odniesienie do wydarzeń w Tangii, do pozostałych państw Kyonu, oraz przybliża czas na Ziemi celem lepszego wyobrażenia sobie wyczucia upływu czasu pomiędzy opisywanymi wydarzeniami.

1 ET = 1 EK, ale rok zerowy jest inny. Rok 0 ET odpowiada założeniu cesarstwa tangijskiego i odpowiada 6911 EK. Przelicznik 1 EZ to 1 EK to 1 EZ = 2,68 EK, i zarazem też 1 EZ = 2,68 ET, ale licząc wartość bazową od innej liczby.