Onowie

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Onowie (on. Rai Hąnazai waleingrez) IPA: / ɾaj ˈʔaw̃nazaj ˈwalejŋɾez/ to lud pochodzenia gammajskiego, zamieszkający północną część Stepu Gamajskiego. Posługiwali się oni językiem onskim. Ze względu na niewielką ilość wspominających o nich źródeł historycznych oraz nieznajomość pisma, większość informacji o nich pochodzi z badań archeologicznych i rekonstrukcji na podstawie ludów potomnych.
Istnienie Onów jako spójnej grupy etnolingwistycznej szacowane jest na lata ok. 500 - 1300 PG. Ponadto, w latach ok. 500 AG - 500 PG istniała kultura archeologiczna ceramiki jednouchej, utożsamiana z bardzo wczesnym stadium rozwoju Onów.

Etymologia

Nazwa "Onowie" pochodzi od onskiego hąn, oznaczającego członka Onów. To z kolei wywodzi się od protogamajskiego ghamma. Zwrot Rai Hąnazai waleingrez oznacza dosłownie "ludzi onskich"

Genetyka

Badania genetyczne szczątków i szkieletów odnalezionych na terenach historycznie zamieszkanych przez Onów pozwoliły rekonstruować typowe cechy wyglądu przedstawicieli tej społeczności.
Większość Onów była średniego wzrostu i dość silnej budowy ciała. Ich skóra była dość jasna, ale nie blada. Dominujący kolor oczu to piwnozielony, choć zdarzał się również brązowy. Stosunkowo częste były oczy zielone. Obecna lekko zarysowana zmarszczka nakątna. Rysy twarzy zwykle ostre. Włosy prawie zawsze proste i ciemne.