Onowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 3: Linia 3:
  
 
== Etymologia ==
 
== Etymologia ==
Nazwa "Onowie" pochodzi od onskiego **hąn**, oznaczającego członka Onów. To z kolei wywodzi się od [[Język protogamajski|protogamajskiego]] **ghamma**. Zwrot **Rai Hąnazai waleingrez** oznacza dosłownie "ludzi onskich"
+
Nazwa "Onowie" pochodzi od onskiego '''hąn''', oznaczającego członka Onów. To z kolei wywodzi się od [[Język protogamajski|protogamajskiego]] '''ghamma'''. Zwrot '''Rai Hąnazai waleingrez''' oznacza dosłownie "ludzi onskich"

Wersja z 13:44, 28 lip 2020

Onowie (on. Rai Hąnazai waleingrez) IPA: / ɾaj ˈʔaw̃nazaj ˈwalejŋɾez/ to lud pochodzenia gammajskiego, zamieszkający północną część Stepu Gamajskiego. Posługiwali się oni językiem onskim. Ze względu na niewielką ilość wspominających o nich źródeł historycznych oraz nieznajomość pisma, większość informacji o nich pochodzi z badań archeologicznych i rekonstrukcji na podstawie ludów potomnych.
Istnienie Onów jako spójnej grupy etnolingwistycznej szacowane jest na lata ok. 500 - 1300 PG. Ponadto, w latach ok. 500 AG - 500 PG istniała kultura archeologiczna ceramiki jednouchej, utożsamiana z bardzo wczesnym stadium rozwoju Onów.

Etymologia

Nazwa "Onowie" pochodzi od onskiego hąn, oznaczającego członka Onów. To z kolei wywodzi się od protogamajskiego ghamma. Zwrot Rai Hąnazai waleingrez oznacza dosłownie "ludzi onskich"