POZDRO: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Bardzo żem to bezdiakrytykowo napisał...)
 
Linia 28: Linia 28:
 
Przed samogłoskami spółgłoski dziąsłowo-palatalne zapisuje się ''si zi ci dzi'', jak w obecnej ortografii.
 
Przed samogłoskami spółgłoski dziąsłowo-palatalne zapisuje się ''si zi ci dzi'', jak w obecnej ortografii.
  
W wygłosie, po poprzedzającej spółgłoskę (lub ich grupę) samogłosce stawia się ''i'' ("koń" - ''koin'', "jaźń" - '''yaizn''. Wyjątkiem jest '''i''', po którym zapisuje się '''y''' ("pić" - ''piyc'')
+
W wygłosie, po poprzedzającej spółgłoskę (lub ich grupę) samogłosce stawia się ''i'' ("koń" - ''koin'', "jaźń" - ''yaizn''. Wyjątkiem jest '''i''', po którym zapisuje się '''y''' ("pić" - ''piyc'')
  
 
W zbitkach spółgłoskowych na początku wyrazu, ''i'' stawia się po zbitce, ale przed samogłoską ("środa" - ''srioda'', "ćma" - ''cmia''). <sup>1</sup>
 
W zbitkach spółgłoskowych na początku wyrazu, ''i'' stawia się po zbitce, ale przed samogłoską ("środa" - ''srioda'', "ćma" - ''cmia''). <sup>1</sup>

Aktualna wersja na dzień 16:32, 24 wrz 2011

POZDRO (Polska Ortografia Z Diakrytykami Rozsądnie Ominiętymi) to przykład Kwadracika na ortografię polską bez diakrytyków.

Zmienione litery

W poniższych przypadkach, grafemy są zmieniona na inne bez wyjątków i szczególnego kontekstu.

  • wv 1
  • łw
  • j / i /j/ → y
  • i po /j/ → yi
  • ż/(rz)j / sz 2
  • (ch)h

1 Bez wyjątków.

2 W zależności od tego, czy wymowa jest dźwięczna, czy bezdźwięczna ("żaba" - jaba, "strzał" - stszaw).

Zmiany zapisu dwuznaków w nawiasach najwięksi konserwatyści ortograficzni mogą pominąć, ale przyjęta tu wersja bierze je pod uwagę.

Spółgłoski "nosowe"

W środku wyrazu, po zamiast spółgłosek nosowych ą / ę stawia się o / e + n bądź m w zależności od miejsca artykulacji następującej spółgłoski zwartej ("kąt" - kont, "ząb" - zomb), lub (w innych wypadkach) n ("wąsy" - wonsy).

Na końcu wyrazu, ę zastępuje e, ą natomiast ou (w kontraście z ow /ɔw/).

Zmiękczenie

Przed samogłoskami spółgłoski dziąsłowo-palatalne zapisuje się si zi ci dzi, jak w obecnej ortografii.

W wygłosie, po poprzedzającej spółgłoskę (lub ich grupę) samogłosce stawia się i ("koń" - koin, "jaźń" - yaizn. Wyjątkiem jest i, po którym zapisuje się y ("pić" - piyc)

W zbitkach spółgłoskowych na początku wyrazu, i stawia się po zbitce, ale przed samogłoską ("środa" - srioda, "ćma" - cmia). 1

W przypadku występującego w polskim kontrastu śpi- i spi- (np. "śpię", "spieszyć"), w drugim przypadku s oddaje się za pomocą z (zpieszyic).

1 W oryginalnej wersji ortografia, stawiało się y przed wyrazem (ysroda, ycma).

Inne

W przykładzie tekstu, nie jest pisane łącznie z czasownikami, by natomiast zawsze oddzielne, bo autor tak lubi.

Przykład tekstu

Manifest komunistyczny (fragmenty)

Vidmo kronjy po Europie - vidmo komunizmu. Vszystkie potengi starej Europy powonczywy sie dla svientey nagonki pszeciv temu vidmu, papiej i car, Metternich i Guizot, francuscy radykawovie i niemieccy policyanci.

Gdzie yest taka partya opozycyyna, ktura by niebywa okszyczana za komunistycznou pszez svyh pszecivnikuv, bendoncyh u vwadzy; gdzie yest taka partya opozycyyna ktura by niejucawa navzayem pientnuyoncego zajutu komunizmu zaruvno bardziey od siebie postempovym pszedstavicielom opozycyi, yak i svoyim reakcyynym pszecivnikom.

[…]

Niehay drjou panuyonce klasy pszed revolucyou komunistycznou. Proletaryusze niemayou v niey nic do stracenia prucz svyh kaydan. Do zdobycia mayou cawy sviat. Protelaryusze vszystkih krayuv, wonczcie sie!