Państwo Truskie

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Túmtaùd Trùg
Państwo Truskie
Flaga Trugów.png
Flaga Trugów
Symbol rodu Tarolaugra.png
Symbol rodu Tarolaugra
300px
Mapa Państwa Truskiego
▸ Język urzędowy de iure brak
de facto truski, lokalnie znaczenie mają również brocki i pojcki
▸ Stolica
▸ System rządów zbiurakratyzowana dyktatura wojskowa
▸ Typ państwa monarchia
▸ Głowa państwa pan (autokrator) Tárolaùgr XXXII
▸ Pierwszy minister
▸ Waluta brak oficjalnej waluty / jednostka wagi kruszcu, większość prowincji bije własną monetę, w obiegu jest również pieniądz qiński
▸ System gospodarczy feudalno-miejski
▸ Religia panująca religia państwowa
▸ Terytoria zależne państwa-miasta w górze rzek

Państwo Truskie (tr. Túmtaùd Trùg) to państwo leżące nad Morzem Wewnętrznym, w dolinie Wielkiej Rzeki. Założone ponad sześćset lat temu przez wodza Tárolaùgra, zwanego później Pierwszym i Założycielem, szczyt potęgi ma już dawno za sobą, i obecnie rozpaczliwie próbuje utrzymać stan posiadania, naciskane z południa przez Cesarstwo Poitów, a z północy przez barbarzyńców. Problemem jest również stopień uzależnienia gospodarki od Siedmiomieścia.

Historia

Lupa2.gif
Główny artykuł: Historia Państwa Truskiego
Lupa2.gif
Główny artykuł: Trugowie

Państwo zostało założone przez Wielkiego Założyciela, Tárolaùgra I. Jego syn, Laùgrád I, zreformował administrację i wspierał handel. Znacząco wzmocnił podstawy państwa, umożliwiając podboje jego syna, Tárolaùgra II. Wtedy to Trugowie osiągnęli szczyt potęgi, choć jeszcze nie siły militarnej. Niedługo po śmierci Tárolaùgra II krajem wstrząsały wojny domowe, z których zwycięsko wyłonił się nowy władca, Meleín II, zwany Odnowicielem. Przeprowadził on kolejne reformy administracji, które zostały dokończone sto pięćdziesiąt lat później przez kolejnego władcę, Tárolaùgra IV Starego. Stabilne podstawy, wprowadzone przez tych dwóch władców, umożliwiają trwanie państwa do dzisiaj.

Mimo tego, że państwo wciąż trwa, jest od ponad pięciuset lat naciskane z trzech stron - przez Poitów, Brotów i barbarzyńców zza Jeziora. Oprócz tego zmaga się z problemami wewnętrznymi, jak i ekonomiczną kolonizacją qińską.

Geografia

Polityka

Lupa2.gif
Główny artykuł: Truskie wojsko a władza

Demografia

Języki

Religia

Lupa2.gif
Główny artykuł: Religia truska

W Trugii można znaleźć wiele różnych religii, najczęściej spotykane, prócz religii truskiej, są religie: pojcka i bohenizm. Występuje również synkretyzm trusko-bohenistyczny.

Kultura

Lupa2.gif
Główny artykuł: Kultura truska

Ekonomia

Wojskowość

Lupa2.gif
Główny artykuł: Wojsko truskie